Kapverdy - tradičné jedlo

Kapverdy

Kapverdská kuchyňa

Odpovedať na otázku, čo ochutnať na Kapverdách, nie je úplne jednoduché. Hoci miestna kuchyňa je zmesou kreolskej a portugalskej kuchyne, väčšina reštaurácií ponúka európske jedlá. Kapverdy sú rybárskym štátom, takže na jedálnom lístku sa často objavujú ryby a morské plody. Každý deň tu môžete ochutnať najznámejšiu rybu - tuniaka.

Národným jedlom na Kapverdách je cachupa. Ide o podobný pokrm ako náš guláš, ale v tomto prípade sa jedlo skladá z fazule, zeleniny a mäsa, často zahustené tekvicou a zemiakmi. Ďalšou národnou pochúťkou je grilovaný kozí syr, ktorý nájdete v reštauráciách pomerne lacno.

Typický nápoj pre Kapverdy sa nazýva grogue. Je to alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába z cukrovej trstiny. Grogue obsahuje vysoké percento alkoholu (až 54 %) a chutí ako veľmi silný rum. Miestne pivo sa nazýva Strela, stojí približne 1,35 eur a chutí ako silnejší český ležiak. Chuť nie je vôbec zlá.

Voda z vodovodu je vo všeobecnosti pitná, ale citlivejším Európanom sa odporúča piť balenú vodu.

Ako sa stravovať ako miestny obyvateľ

Ryby, ryby a ešte raz ryby. Miestni obyvatelia jedia prevažne čerstvé ryby, ktoré si kupujú spolu s ovocím na trhoch alebo priamo od rybárov, ktorí prichádzajú do malých prístavov a na mólach vážia a predávajú svoje úlovky. Kapverďania nenakupujú na sklad, všetko majú vždy čerstvé.

Na uliciach môžete vidieť ženy, ktoré nesú debny s čerstvými dobrotami. Zvyčajne sú to vyprážané vrecká naplnené rybacou zmesou alebo zemiakovou kašou zmiešanou s rybou. Je to veľmi dobré a kúsok stojí asi 10 escudos, čo je v prepočte asi 10 centov. Najčastejším hlavným jedlom je tuniak so zeleninovou zmesou, ryžou a cachupou, ktorý sa dá pripraviť aj len z fazule v lacnejšej verzii.

Obvyklé ceny v reštauráciách

Ceny v reštauráciách sú vo všeobecnosti vyššie ako v Českej republike. Priemerná cena hlavného jedla sa pohybuje okolo 15 eur. Porcia tuniaka potom vyjde približne na 12 eur.

Najlacnejšie jedlo je grilovaný kozí syr za 4 eur. Čo sa týka nápojov, miestne pivo Strela sa často podáva v tretinových fľašiach za 1,35 eur, veľké pivá stoja 2,5 - 4 eur. Pozor na silu piva, hoci chutí ako svieži svetlý ležiak, obsahuje 5,4 % alkoholu.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.