Sardínia
Sardínia

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Sardínia

Punta La Marmora

David Eiselt aktualizované 16. 4. 2024
Punta la Marmora

Sardínia je známa svojimi krásnymi plážami, ale na svoje si tu prídu aj milovníci pešej turistiky. Samozrejme, nesmú vynechať najvyššiu horu Sardínie Punta La Marmora (niekedy známa aj ako Perda Crapias), ktorá sa týči do výšky 1 834 metrov nad morom.

Nájdite si hotel uprostred prírody

Hora leží v osirelom pohorí Gennargent, kde skôr ako turistov stretnete stáda pasúcich sa kráv alebo oviec.

Gennargent je holé pohorie, pokryté len nízkym porastom, ktorému dominujú svetlé až biele vápencové skaly a hory. Výhľady sú za pekného počasia veľkolepé a do všetkých strán.

Výstup na Punta La Marmora

Na najvyšší vrch Sardínie skutočne vedú značené chodníky, ale nepredstavujte si, že značenie je úplne dokonalé. Iba sem-tam sú pozdĺž vyšliapanej cesty červené a biele značky, ale je takmer nemožné sa tu stratiť, pretože väčšina chodníkov vedie priamo na Punta La Marmora.

Najkratší a najľahší výstup je z parkoviska jediného lyžiarskeho strediska na ostrove vo výške približne 1 500 m, ktorého polohu nájdete na webovej stránke en.mapy.cz. Parkovanie je tu bezplatné.

Odtiaľto sa môžete vydať buď priamo hore približne 450 m dlhým svahom na druhý najvyšší vrchol Sardínie, Bruncu Spina (1 829 m), alebo sa vybrať o niečo okľukatejšou cestou po "značkovanom" chodníku, ale s menším prevýšením a lepším výhľadom. Po zdolaní najstrmšej časti chodníka (asi 0,5 km) je zvyšok cesty na Punta La Marmora pohodlný hrebeň.

Celá túra z parkoviska do Punta La Marmora a späť meria 10 km a dá sa zvládnuť približne za 3 hodiny. Dobrá turistická obuv je nevyhnutnosťou.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.