Sardínia
Sardínia

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Sardínia

Alghero

David Eiselt aktualizované 16. 4. 2024
Alghero

Piate najväčšie mesto Sardínie je obľúbeným turistickým centrom a jedným zo vstupných bodov na Sardíniu vďaka miestnemu letisku Alghero AHO.

10 najlacnejších hotelov na Sardínii

Alghero leží na skalnatom výbežku na severozápade Sardínie. Má dobre zachované stredoveké opevnenie s mohutnými baštami. Očarí vás aj krásnymi historickými uličkami v centre mesta, ktoré ukrývajú úžasné reštaurácie.

Alghero ako "Barcelonetta"

Alghero, alebo Malá Barcelona, má katalánsky vzhľad a miestni obyvatelia dokonca hovoria katalánsky. A odkiaľ Katalánci prišli?

Keď Aragónci v roku 1354 dobyli Barcelonu, celé mestá Kataláncov sa presťahovali do Alghera a nakoniec sa tu usadili natrvalo. Katalánsky vplyv je tu dodnes viditeľný, napríklad v dvojjazyčných názvoch ulíc a pamiatok.

Pamiatky a atrakcie

Najvýraznejšími pamiatkami mesta sú bašty a obranné veže zo 14. storočia, ktoré dodnes obklopujú historické Alghero. V Alghere si nenechajte ujsť nasledujúce pamiatky:

 • KatedrálaSanta Maria - v aragónskom štýle z polovice 16. storočia
 • Katedrálasvätého Michala - v barokovom štýle zo 17. storočia s neprehliadnuteľnou farebnou kupolou
 • spleť uličiek v historickom centre, kde vždy nájdete tieň a pravú taliansku atmosféru
 • Mys Caccia s Neptúnovou jaskyňou

Pláže a kúpanie

Alghero je jednou z popredných plážových destinácií na Sardínii, vhodná pre tých, ktorí majú radi mestské pláže s výbornou dostupnosťou všetkých služieb.

Priamo v centre mesta sa začína viac ako kilometer dlhá mestská pláž Lido San Giovanni s jemným svetlým pieskom a všetkými službami. Promenáda pozdĺž pláže je obklopená reštauráciami, obchodmi a barmi, ako aj požičovňami lehátok a slnečníkov alebo ponúka rôzne vodné aktivity a výlety loďou.

Kľudnejšie pláže sa nachádzajú severne od mesta, kúsok od letiska. Obzvlášť obľúbené sú pláže Le Bombarde a Lazzaretto, ktoré sú pokryté žltým pieskom a môžu sa pochváliť krištáľovo čistou plytkou vodou vhodnou na šnorchlovanie. Tieto pláže sú známe aj ako Koralová riviéra, pretože sa tu nachádza množstvo červených koralov.

Naším tajným tipom je pláž Mugoni v zálive Porto Conte. Je vzdialená asi 10 km od Alghera, ale na kilometrovej pláži s veľmi jemným pieskom a priezračnou vodou si vždy užijete dostatok súkromia, pričom tu nájdete aj požičovňu lehátok a malé reštaurácie. More je tu krásne, plytké a vždy pokojné. Jazdia sem aj autobusy 9320 a 9321, ale nie všetky, preto si vždy overte u vodiča, či naozaj ide na "Spiaggia Mugoni".

Ubytovanie v meste Alghero

Alghero je jedným z centier cestovného ruchu, a preto si môžete vybrať zo širokej ponuky ubytovania všetkých typov. Ceny sa pohybujú od 70 eur do 100 eur za noc pre 2 osoby v apartmánoch a penziónoch, čo je na Sardíniu skôr podpriemer.

Náš najlepší výber ubytovania v meste Alghero:

Ako sa tam dostať

Hlavným vstupným bodom je letisko Alghero AHO.

Hlavným miestom príletu je letisko Alghero Alghero.

Verejnú dopravu v okolí Alghera zabezpečuje 6 označených autobusových liniek, cestovné poriadky nájdete na webovej stránke: arst.sardegna.it/urbani/alghero.

Cena jednorazového lístka je 1 eur, 24-hodinový lístok stojí 2,80 eur. Tieto autobusy vás dopravia len v rámci mesta na najbližšie mestské pláže Lido San Giovanni a Spiaggia di Maria Pia.

Medzimestské autobusy

Ďalej od Alghera sa môžete dostať medzimestskými autobusmi a vlakmi, podrobné informácie o cestovaní autom, autobusom a vlakom nájdete v kapitole Doprava na Sardínii.

Hlavná autobusová stanica sa nachádza na via Catalogna (umiestnenie na google.com/maps), zatiaľ čo železničná stanica sa nachádza na severe mesta (google.com/maps).

Cestovné poriadky do konkrétnych miest v nasledujúcom zozname nájdete kliknutím na číslo/názov linky.

 • Bosa - 9312
 • Cagliari - vlakom s prestupom v Sassari
 • Capo Caccia a Neptúnova jaskyňa - 9321
 • Olbia - vlakom s prestupom v Sassari alebo priamo drahšími autobusmi Sun Lines(linka 90)
 • Porto Torres - 714
 • Porto Conte a pláže Koralovej riviéry - 9320, 9321
 • Sassari - vlakom TPL (lístky Trenitalia tu neplatia), autobusmi 9312, 9323, ako aj drahšou súkromnou linkou Sun Lines 90
 • Stintino La Pelosa - Sardabus
 • Villanova Monteleone - 704
 • Ittiri - 9324
Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.