Macao - MHD a doprava

Macao

Ako sa najlepšie pohybovať po Macau? Existuje v Macau metro alebo verejné autobusy?

10 najlepších hotelov v Macau

Aké sú najlepšie ceny cestovného? Kde ich kúpiť? A kde hľadať oficiálne informácie? Prečítajte si v tejto kapitole.

Pešo

Najlepší spôsob, ako sa pohybovať po polostrove Se, kde sa nachádza historické centrum, je pešo. Niektoré ulice sú veľmi úzke a človek by si myslel, že sú jednosmerné, ale zmestí sa do nich obojsmerná premávka a dokonca aj chodník.

V Macau sa jazdí vľavo a vždy si musíte dávať pozor, odkiaľ prichádzajú autá.

Polostrov je dosť kopcovitý, ulice v starom meste sú kľukaté a je pomerne ľahké sa stratiť.

Na rozdiel od iných ázijských miest je však Macao priateľské k chodcom. Chodníky sú všade a všade sú aj priechody pre chodcov alebo nadchody.

Autobusy verejnej dopravy

Hlavným dopravným prostriedkom v Macau sú autobusy.

Verejnú autobusovú dopravu prevádzkujú 2 spoločnosti: Transmac,TCM. V praxi však nezáleží na tom, ktorou spoločnosťou jazdíte, a v reálnom živote si to ani nevšimnete, okrem odlišne sfarbených autobusov.

Ceny lístkov a systém cestovného je pre obe spoločnosti rovnaký a obe spoločnosti zastavujú na rovnakých zastávkach.

Orientovať sa budete najmä podľa čísla linky.

Ceny lístkov a Macau Pass

Systém cestovného v Macau je veľmi jednoduchý, ak platíte v hotovosti, a trochu záhadný, ak platíte prostredníctvom pohodlnej karty Macau Pass.

Platba v hotovosti

Každá jazda na všetkých linkách stojí 6 mop.

Nezáleží na tom, či pôjdete 1 zastávku, alebo budete jazdiť naprieč Macaom zo severu na juh. Platíte za každú jednu jazdu, a keďže nedostanete fyzický lístok, musíte platiť znova, aj keď len prestúpite na iný autobus.

Zaplatíte len presnú sumu (alebo viac, ale vodič nemá možnosť vám rozmeniť peniaze) do pokladničky umiestnenej pri prvých dverách.

Bežné je aj platenie v hongkonských dolároch pri výmennom kurze 1:1.

Macau Pass - cena a miesto nákupu

Macau Pass je veľmi pohodlný spôsob platby za lístky. Ďalšou veľkou výhodou je, že pokiaľ peniaze na ňom nahrané neminiete na vstupenky, môžete Macau Pass použiť aj na platenie v takmer všetkých obchodoch ako bežnú kreditnú kartu.

Cestovné s Macau Pass je lacnejšie ako pri platbe v hotovosti.

Hoci sa na rôznych internetových fórach dočítate, že cestovné s Macau Pass je rovnako drahé a stojí 6 mop, v skutočnosti vláda Macaa dotuje cestovné, ak používate Macau Pass.

V praxi teda zaplatíte nasledujúce sumy:

  • 3 mop - bežné linky
  • 4 mop - expresné linky (všetky linky s písmenom X za číslom linky)

Ak sa v priebehu 90 minút odveziete viac ako 3 autobusmi, tretia jazda bude pri platbe s Macau Pass vždy zadarmo.

Pri nástupe do autobusu priložte Macau Pass k modrej čítačke na sedadle vodiča. Pri vystupovaní sa už karta k čítačke neprikladá. Preto sa tu používa tzv. tap-on only systém.

Macau Pass stojí 130 mop, pričom 30 mop je vratná záloha 100 mop sa už dá použiť na bežnú platbu. Na kartu si však už pri kúpe môžete nahrať viac peňazí a časom si ju ľubovoľne dobíjať.

Kartu si môžete zakúpiť alebo dobiť vo všetkých minimarketoch alebo supermarketoch, ako je 7-Eleven alebo Circle K. Macau Pass si môžete zakúpiť aj na letisku (na odletovej úrovni) alebo v minimarkete v príletovej hale hraničného priechodu HZMB (po prechode pasovou kontrolou).

Za Macau Pass môžete vždy zaplatiť len v hotovosti. Platbu je možné uskutočniť v macajských alebo hongkonských dolároch.

Oficiálna webová stránka: macaupass.com.

Cestovné poriadky a frekvencie

Väčšina autobusových liniek premáva s frekvenciou 10 až 20 minút a presné časy odchodov sú uvedené len z konečných zastávok.

Na zastávkach sú elektronické tabule, ktoré ukazujú aktuálne časy príchodov. Nezobrazujú sa v minútach, ale informácia hovorí o tom, koľko zastávok je autobus vzdialený.

Zoznam zastávok na trasách jednotlivých spoločností a predbežné cestovné poriadky nájdete na stránke: dsat.gov.mo/bus_route. Komplexné mapy všetkých autobusových liniek v Macau spolu neexistujú.

Prevádzkové hodiny pravidelných liniek sú približne od 5:45 do 23:30. V noci však ulicami Macaa premáva niekoľko špeciálnych nočných liniek označených písmenom "N" s intervalom 20-30 minút. Do hlavných oblastí Macaa sa tak môžete dostať verejnou dopravou 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Zastávky a informácie

Na všetkých autobusových zastávkach nájdete informácie o číslach liniek, ktoré tadiaľ prechádzajú, a zoznam zastávok na jednotlivých trasách.

Informácie sú vždy v čínštine a portugalčine a vo väčšine prípadov aj v angličtine.

Všetky zastávky v Macau sú na znamenie. Ak stojíte na zastávke, zamávajte prichádzajúcemu autobusu. Ak chcete vystúpiť, stlačte červené tlačidlo "Stop" v dostatočnom predstihu pred zastávkou.

Taxi

Známe mobilné aplikácie ako Uber, Lyft alebo Grab v Macau nefungujú.

Nie je to však zásadný problém, pretože ulice Macaa sú lemované tisíckami oficiálnych čiernych a bielych taxíkov, ktoré sú k dispozícii doslova na všetkých miestach v ktorúkoľvek nočnú alebo dennú hodinu.

Za taxíky sa dá platiť v hotovosti (možno použiť Macau Pataca alebo hongkonské doláre) alebo mestskou kartou Macau Pass, ktorú si môžete kúpiť v novinovom stánku 7-Eleven. Bežné kreditné karty nie je možné v taxíku použiť.

Cestovné v taxíku je nasledovné:

  • Poplatok za nástup na letisku - 5 mop
  • Prvých 1 600 metrov - 19 mop
  • Každých ďalších 240 metrov - 2 mop
  • Príplatok za cestu do Coloane - 2 mop,

Podvody a nekalé praktiky taxikárov v Macau sú zriedkavé. Pripravte sa však na to, že taxikári často hovoria len po čínsky, preto je dobré mať cieľ cesty pripravený na mape alebo napísaný na papieri v čínštine.

Jednokoľajová železnica

Z oblasti Barra na juhozápade polostrova Macao premáva automatická jednokoľajová železnica na ostrov Taipa do centrálnej časti Cotai Strip a okľukou aj na letisko a mólo Taipa.

Je známa aj ako "ľahké metro".

Automatizovaný vlak nie je veľmi využívaný, pretože premáva cez oblasti mimo turistických atrakcií s výnimkou kasín na Cotai Strip. Stanice sú však od kasín podstatne ďalej ako autobusové zastávky.

Okrem toho v jednokoľajovej železnici neplatí Macau Pass a za každú jazdu musíte zaplatiť cestovné osobitne.

Zaplatiť môžete v automatoch alebo v pokladni na každej stanici. Pri nástupe dostanete žetón, ktorý priložíte k čítačke pri turnikete. Pri vystupovaní vložíte žetón do turniketu.

Oficiálna webová stránka: mlm.com.mo.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.