Sint Maarten - požičanie auta

Svätý Martin

Podobne ako vo Francúzsku alebo Holandsku, aj tu sa jazdí vpravo.

Cestovanie autom po Svätom Martine je dosť stresujúce a vyčerpávajúce kvôli neustálym a veľmi dlhým dopravným zápcham. Ak však chcete preskúmať aj niečo iné ako pláž Maho alebo mestá, auto vám určite príde vhod.

Ako a kedy si rezervovať auto na Svätom Martine

Na Svätom Martine pôsobí mnoho veľkých nadnárodných autopožičovní a menších miestnych spoločností. Prenájom auta tu prebieha ako v každej inej civilizovanej krajine.

Napriek tomu má špecifikum v podobe nedostatku áut. Auto si rezervujte aspoň 2-3 mesiace vopred, najmä v období december-apríl. V opačnom prípade riskujete, že reálne žiadna z autopožičovní nebude mať voľnú kapacitu a vy sa ocitnete úplne bez auta, čo bude mať za následok kompletné prepracovanie programu.

Rezervácia auta na letisku SXM

Mimoriadne dobré skúsenosti máme so spoločnosťami Sixt, Avis alebo AutoUnion.

Ceny prenájmu áut na Svätom Martine

Svätý Martin je jednou z drahších destinácií v rámci Karibiku, ale ceny za prenájom auta sú relatívne prijateľné, ak si ho rezervujete aspoň 3 mesiace vopred.

Ceny sa líšia aj podľa sezóny.

Ceny za väčšie vozidlá SUV sú až trojnásobne vyššie ako ceny za najmenšie autá.

Rovnako ako inde vo svete, čím dlhší je prenájom auta, tým nižšia je cena za deň.

Okrem toho je výhodné rezervovať si auto aspoň 2-4 mesiace vopred. Naopak, ak si rezervujete na viac ako 7 mesiacov, uvidíte menej ponúk a oplatí sa počkať.

Medzinárodný vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Na prenájom auta v Svätom Martine potrebujete národný vodičský preukaz a vždy musíte mať pri sebe medzinárodný vodičský preukaz.

Na Svätom Martine väčšina autopožičovní stále vyžaduje kreditnú kartu. Zvyčajne si účtujú zálohu vo výške približne 1 200 usd.

Ceny benzínu a čerpacie stanice

Benzín je na Svätom Martine drahý. Ceny sú takmer rovnaké vo francúzskej a holandskej časti.

Používajú sa tu európske merné jednotky, takže všetky ceny sú za liter.

Ceny benzínu sa pohybujú od 1,50 usd do 1,65 usd za liter. Vo francúzskej časti sa cena vždy uvádza v eurách, v holandskej časti sa cena vždy uvádza v antilských guldenoch, 99 % vodičov však platí v amerických dolároch. Prevádzkovateľ vždy prepočítava cenu podľa pevného výmenného kurzu, ktorý sa nemení.

Ako fungujú čerpacie stanice na Svätom Martine?

Na Svätom Martine je dobrá hustota čerpacích staníc a v každom väčšom meste v holandskej a francúzskej časti ostrova nájdete čerpaciu stanicu.

Všetky čerpacie stanice sú tu obsluhované, samoobslužné zatiaľ neexistujú.

Stačí zastaviť pri stojane, otvoriť nádrž a povedať obsluhe, koľko chcete natankovať. Buď v litroch, alebo v maximálnej peňažnej hodnote, alebo stačí povedať "full tank please".

Platiť sa dá vždy v hotovosti a v drvivej väčšine prípadov aj kartou. Platíte priamo obsluhe, ktorá vám plní nádrž, takže vôbec nemusíte opustiť vozidlo.

Väčšina čerpacích staníc je vybavená rovnako ako všade inde: malým obchodom s občerstvením a autopríslušenstvom alebo kaviarňou.

Kvalita a dopravné značenie

Na Svätom Martine nie sú žiadne diaľnice a okolo celého ostrova vedie len jedna hlavná okružná cesta.

Kvalita ciest je tu výrazne lepšia ako na iných karibských ostrovoch, ale horšia ako v USA alebo v Európe.

Cesty často nemajú vodorovné značenie a krajnice sú niekedy nestabilné.

Veľkým úskalím pre vodičov sú spomaľovacie prahy, ktoré sa môžu objaviť na úplne nečakaných miestach (napríklad úplne nelogické výjazdy z hlavnej cesty alebo za horizontom či zákrutou). Vo väčšine prípadov tieto spomaľovacie prahy nie sú vôbec označené.

Dopravné značky na oboch stranách ostrova majú európsky formát.

Dopravné predpisy

Na ostrove Svätý Martin je povolená pravostranná premávka.

Vodiči sú pomerne ohľaduplní a je celkom bežné, že autá vychádzajúce z vedľajších ciest sa nechajú vpustiť na hlavnú cestu.

Nemusíte sa obávať nebezpečnej rýchlej jazdy ani nervózneho predbiehania, ak budete jazdiť opatrnejšie ako miestni obyvatelia. Vodiči na vás pri predbiehaní zvyčajne trúbia, ale to je tu normálne: len vám dávajú najavo, že sa rozhodli predbiehať a slušnosťou je spomaliť alebo sa viac priblížiť ku krajnici.

Ak na vás vodič zatrúbi po tom, čo ho pustíte z vedľajšej cesty, je to prejav vďaky.

Rýchlosť

Rýchlosť sa meria v kilometroch za hodinu a maximálne povolené rýchlosti sú nasledovné:

  • V zastavaných oblastiach - 50 km/h (približne 32 míľ za hodinu)
  • Mimo zastavanej oblasti - 60 km/h (približne 37 mph)

Najmä vo francúzskej časti je rýchlosť mimo obce často zvýšená značkou na 70 km/h.

Vzhľadom na hustú premávku, časté spomaľovacie prahy a vysokú hustotu osídlenia obcí sa vám len zriedka podarí prekročiť povolenú rýchlosť.

Prednosti a kruhové objazdy

Na križovatkách, ktoré nie sú riadené svetelnou signalizáciou alebo značkami, platí právo prednostnej jazdy sprava.

Bežné sú kruhové križovatky, kde má vždy prednosť v jazde vozidlo jazdiace na kruhovom objazde. Na kruhových objazdoch sú veľmi časté viaceré jazdné pruhy, vždy sa striktne držte dopravného značenia. Pri výjazde z kruhového objazdu by ste mali vždy použiť smerovku, ale v praxi to nikto nerobí.

Alkohol, bezpečnostné pásy a telefonovanie

Používanie bezpečnostných pásov je povinné a telefonovanie počas jazdy je prísne zakázané. Nie je povolené ani používanie slúchadiel.

Na ostrove Svätý Martin platí nulová tolerancia alkoholu v krvi počas jazdy.

Rezervujte si auto na ostrove Svätý Martin

Hustota premávky

Hustota premávky je na Svätom Martine šialená, najmä v páse od Philipsburgu cez Cole Bay a letisko do Marigotu.

Často sa tvoria dlhé kolóny, ktoré úplne stoja mnoho minút, a jazda z Maho Beach do Philipsburgu môže niekedy trvať až 2 hodiny.

Fronty sú náhodné. Netvoria sa každý deň a nie každý deň sú rovnako pomalé. Najhoršia situácia býva v oblasti Simpson Bay a Cole Bay.

Na druhej strane, východná a severná strana ostrova býva prejazdná bez problémov a doprava v týchto oblastiach nie je príliš hustá.

Parkovanie

Zatiaľ čo veľmi hustá premávka sťažuje cestovanie po Svätom Martine autom, možnosti parkovania sú na druhej strane veľmi pozitívnou vecou.

Parkovanie je bezplatné takmer na všetkých uliciach alebo na parkoviskách.

Platené parkovanie je napríklad na pláži Maho, ale na všetkých ostatných plážach alebo pri turistických atrakciách môžete parkovať zadarmo.

Miesto ľahko nájdete aj v mestách pozdĺž ulíc alebo na veľkých parkoviskách pozdĺž hlavnej cesty vo Philipsburgu alebo v prístave v Marigote.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.