Sint Maarten - turistické víza

Svätý Martin

Potrebujem na cestu na Sint Maarten/St. Martin víza? Stačí občanom EÚ na cestovanie bežný občiansky preukaz?

Víza

Hoci sa vízová politika vo francúzskej a holandskej časti mierne líši, prevažná väčšina štátnych príslušníkov nepotrebuje víza na pobyt na ostrove do 3 mesiacov.

Platí to napríklad pre všetky európske krajiny, USA, Kanadu alebo väčšinu krajín Latinskej Ameriky.

Cestovný pas alebo občiansky preukaz

Holandská časť ostrova nie je integrálnou súčasťou Európskej únie, zatiaľ čo francúzska časť áno.

Do oboch častí však musíte vždy cestovať s cestovným pasom. Aj v prípade, že by ste do francúzskej časti pricestovali priamym letom na letisko Grand Case cez francúzske územie Guadeloupe, musíte mať cestovný pas.

Pohyb medzi francúzskou a holandskou časťou

Hoci je ostrov rozdelený na dve odlišné časti, z ktorých jedna je súčasťou Európskej únie a druhá nie, pohyb medzi nimi je úplne voľný.

Pri cestovaní po ceste vás na prekročenie hraníc upozornia značky a štátne vlajky, ale kontroly sa nevykonávajú.

Colné predpisy

Ako spotrebiteľ si môžete z dovolenky na tomto ostrove bez obmedzenia vziať akýkoľvek tovar a tiež si z dovolenky priviezť akýkoľvek tovar v akomkoľvek množstve na osobnú spotrebu. Jedinou výnimkou z tohto voľného režimu je tovar podliehajúci spotrebnej dani - tabakové výrobky, alkoholické nápoje alebo pohonné hmoty.

Obmedzené množstvá týchto tovarov sa môžu prevážať v rámci členských štátov na osobnú spotrebu bez dodatočných poplatkov.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.