Sint Maarten - počasie a najlepší čas na cestu

Svätý Martin

Ostrov Svätý Martin sa nachádza v tropickom monzúnovom podnebí, ktoré sa vyznačuje dlhými obdobiami suchého a pekného počasia a kratšími obdobiami vlhkého a hurikánového počasia.

Vzhľadom na polohu hôr v strede ostrova a tvar pobrežia je Svätý Martin o niečo suchší ako okolité ostrovy Malých Antíl.

Aj počas suchých mesiacov však musíte počítať s daždivými dňami, ktoré sú však menej pravdepodobné ako počas obdobia dažďov.

Teploty sú celoročne letné a rozdiely medzi zimou a letom sú minimálne. Rozdiely priemerných denných teplôt počas roka sa pohybujú medzi 28 °C a 31 °C. Extrémne horúčavy s teplotami nad 35 °C sa vyskytujú len v lete a chladnejších dní pod 22 °C je len niekoľko za rok.

Rezervujte si hotel so zľavou mimo sezóny

Počasie a teploty počas roka

Takto vyzerá počasie na Svätom Martine počas jednotlivých mesiacov roka.

Počasie v januári

Počas januára sa začína hlavná sezóna s príjemnými teplotami okolo 25 °C a relatívne nízkou vlhkosťou vzduchu.

Dážď sa vyskytuje v priemere 11 dní v mesiaci, ale väčšinou sú to len krátke prehánky, ktoré sa preženú za niekoľko desiatok minút. Môžu sa však vyskytnúť aj 3-dňové obdobia nepretržitého dažďa.

Január je často pomerne veterný mesiac, čo však v kombinácii s vysokými teplotami nevadí.

Počasie vo februári

Február je skvelý mesiac na návštevu Svätého Martina. Počasie je väčšinou slnečné a hoci v priemere prší 9 dní v mesiaci, málokedy prší celý deň.

Teploty sa pohybujú okolo 25 °C, často fúka vietor a je nízka vlhkosť vzduchu, čo spolu robí pobyt vonku veľmi príjemným.

Počasie v marci

Marec je štatisticky najmenej daždivý mesiac v roku. Zrážky padajú najmä vo forme intenzívnych, ale veľmi krátkych prehánok a vyskytujú sa len 8 dní z mesiaca.

Priemerné teploty okolo 25 °C ochladzuje vietor, ktorý neustále fúka najmä pozdĺž pobrežia.

Počasie v apríli

V apríli priemerná teplota stúpa na 26 - 27 °C a zrážky sa mierne zvyšujú.

Apríl však stále patrí do obdobia sucha a zriedkavo prší celý deň. Vlhkosť vzduchu zostáva na primeranej úrovni, takže aj počas apríla môžete okrem kúpania v mori preskúmať ostrov aj pešo.

Počasie v máji

Aj máj je vhodným mesiacom na návštevu Svätého Martina. Hoci sa zvyšuje množstvo zrážok a pomerne často sa vyskytujú silné búrky s prívalovými dažďami, zvyčajne sa tak deje večer alebo v noci a cez deň je slnečno alebo čiastočne zamračené.

Počas dňa očakávajte teploty okolo 27 °C a mierny vánok.

Počasie v júni

Jún možno označiť za posledný mesiac obdobia sucha, s prehánkami väčšinou vo forme krátkych intenzívnych zrážok.

Slnko je však častejšie zakryté mrakmi ako v zime, čo môže mať pozitívne konotácie pre cestovateľov, ktorým nevyhovuje neustále vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu.

Priemerná denná teplota sa vyšplhá na 28 °C, ale často môže vystúpiť aj nad 30 °C.

Počasie v júli

V júli sa obdobie sucha mení na vlhšie obdobie dažďov, ale hlavné obdobie hurikánov ešte nenastalo.

Teploty sú veľmi vysoké a často môžu dosiahnuť až 32 °C. Vlhkosť vzduchu a zrážky však zostávajú na znesiteľnej úrovni a takmer určite nebude pršať každý deň.

Napriek tomu, že júl je pre väčšinu sveta hlavnou sezónou, ceny ubytovania a služieb na Svätom Martine pomaly klesajú, keďže je už mimo sezóny.

Počasie v auguste

Počas augusta nastupuje obdobie dažďov a hurikánov.

Ak však nájdete veľmi lacné letenky alebo ubytovanie, nemusíte sa obávať cestovať na Svätý Martin. Pravdepodobnosť výskytu hurikánu v júli je približne raz za 3 roky. Silné tropické búrky sa vyskytujú často, ale zvyčajne v nočných hodinách.

Teplota vzduchu zvyčajne stúpa na 30 °C.

Počasie v septembri

V septembri je najvyššie riziko hurikánov, ale ani v tomto mesiaci sa ničivý hurikán nevyskytuje každý rok, ale skôr raz za desať rokov.

Napriek tomu v septembri často prší: v priemere 14 dní v mesiaci a zrážky sú často pomerne výdatné.

Denné teploty stúpajú v priemere na 30 °C a výrazne sa zvyšuje vlhkosť vzduchu.

Počasie v októbri

Október sa tiež považuje za obdobie hurikánov a pomerne daždivé obdobie. Prší často a intenzívne, ale málokedy to trvá celý deň.

Intenzívny dážď často vystrieda jasná obloha lákajúca na kúpanie v mori. Ceny ubytovania v októbri sú najnižšie v roku.

Vonku je vysoká vlhkosť a teploty okolo 30 °C.

Počasie v novembri

Obdobie dažďov na ostrove Svätý Martin sa v porovnaní s južnejšie položenými ostrovmi mierne oneskoruje, takže aj celý november je v období dažďov.

Podľa štatistík práve v novembri prší najviac dní (až 15 za mesiac). Aj počas novembra však málokedy prší celý deň a prehánky strieda slnečná obloha.

Denná teplota stúpa na 28 °C.

Počasie v decembri

V decembri sa obdobie dažďov láme a začína sa hlavná sezóna. Zrážok v porovnaní s jeseňou výrazne ubúda a od polovice decembra je počasie väčšinou polooblačné alebo úplne jasné.

Teploty klesajú na príjemnejších 27 °C a znižuje sa aj vlhkosť vzduchu.

Teplota mora

Voda v Karibskom mori pri pobreží Svätého Martina je podobne teplá počas celého roka.

Teplota sa pohybuje medzi 27 °C a 30 °C. Najnižšia teplota mora je v zime (december až február) a najvyššia koncom leta (august až október).

Tabuľka teplôt počas roka

Svätý Martin - Počasie sa regionálne nelíši

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
slnko
28 °C
27 °C
február
slnko
28 °C
27 °C
marec
slnko
29 °C
27 °C
apríl
slnko
29 °C
28 °C
máj
slnečné
30 °C
28 °C
jún
slnečné
31 °C
29 °C
júl
slnečné
31 °C
29 °C
august
daždivé
31 °C
30 °C
september
daždivé
31 °C
30 °C
október
daždivé
31 °C
29 °C
november
daždivé
30 °C
29 °C
december
slnečné
29 °C
28 °C

Kedy prejsť na Sint Maarten

Hlavná turistická sezóna trvá od polovice decembra do polovice mája. V tomto období je všetko oveľa drahšie a na ostrove je oveľa viac turistov ako mimo neho, ale zase máte prakticky istotu, že vám vyjde počasie.

Ste v trópoch, takže aj v období sucha môže pršať a pravdepodobne aj bude, ale väčšinou sú to len krátke búrky v podvečer alebo v noci.

Porovnanie cien letov do Svätého Martina

Ak však chcete ušetriť na ubytovaní, prenájme auta, výletoch, letenkách a prakticky na všetkom okrem jedla, ktoré stojí stále rovnako, a ak chcete mať pláže sami pre seba a netlačiť sa s miliónom ľudí ani na pláži Maho, potom je najlepšie využiť šancu na mimosezónny výlet.

Počas sezóny hurikánov vždy odporúčame prenajať si auto, aby ste si mohli ostrov prezrieť aspoň ukrytí pod strechou v prípade dažďa.

Rezervujte si auto na letisku SXM

Ktoré mesiace sú najlepšie na návštevu?

Stále počasie s najmenším množstvom zrážok a najpríjemnejšími teplotami medzi 26 a 28 °C prevláda od decembra do apríla. Počas tohto obdobia prší v priemere raz denne, zvyčajne večer alebo v noci. Dážď môže byť veľmi silný a začína bez varovania.

Zvyčajne však trvá od 2 do 10 minút.

Okrem toho málokedy prší na celom ostrove, ale len v úzkych, ohraničených pásmach.

Kedy je na Svätom Martine obdobie dažďov?

Najsilnejšie dažde prichádzajú začiatkom augusta a obdobie dažďov sa končí koncom novembra a začiatkom decembra. Počas týchto mesiacov môže pršať až niekoľkokrát denne, ale zvyčajne sú to stále len krátke silné búrky trvajúce do 30 minút.

Celodenná zamračená obloha je určite častejšia ako v zime, ale aj tak je ich pomerne málo: v priemere 5-7 krát za mesiac.

Vyskytujú sa na Svätom Martine hurikány?

Áno, ostrov sa nachádza v hurikánovej zóne.

Sezóna hurikánov trvá od augusta do novembra, pričom najviac hurikánov sa štatisticky vyskytuje v septembri a októbri. Hurikán zasiahne Svätý Martin v priemere raz ročne a je veľmi ťažké ho predpovedať na viac ako týždeň dopredu.

Sú roky, keď ostrovy nezasiahne žiadny hurikán, na druhej strane sú roky, keď sa tu vyskytnú 3 hurikány.

Ničivý hurikán, ktorý na niekoľko dní úplne ochromí život na ostrove, sa však vyskytuje len približne raz za 8 až 10 rokov.

Okrem hurikánov sa v tomto období vyskytujú aj silné tropické búrky, ktoré síce nespôsobujú také veľké škody, ale môžu ovplyvniť dovolenku až na 5 dní v kuse.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.