Sint Maarten - bezpečnosť a ochrana zdravia

Svätý Martin

Aké sú zdravotné riziká na ostrove Svätý Martin? Je tu bezpečne a kde je najvyššia kriminalita?

10 najlepších hotelov na Svätom Martine

Zdravotné riziká

Na ostrove nebol zaznamenaný zvýšený výskyt žiadnych exotických chorôb. Občas sa vyskytujú ohniská horúčky dengue, ale ide skôr o ojedinelé prípady.

Čo sa týka mora, zvýšenú opatrnosť odporúčame na východnej strane ostrova, ktorú obmýva pomerne nepredvídateľný Atlantik. Sú tu veľké vlny a silné spätné prúdy.

Zdravotná starostlivosť a prípadná liečba

Svätý Martin sa považuje za rozvinuté územie s vyspelou a špičkovou zdravotnou starostlivosťou. Po predložení preukazu poistenca má každý občan Európskej únie nárok na bezplatné ošetrenie v nemocniciach a na klinikách na francúzskej strane.

Všetci turisti by si mali uvedomiť, že ošetrenie na základe predloženia preukazu poistenca pokrýva len nevyhnutné výdavky a v prípade vážnejších zranení je lepšie vopred uzavrieť cestovné poistenie v poisťovni.

Na holandskej strane musia všetci okrem holandských občanov za lekárske ošetrenie platiť v plnej výške.

Pitná voda

Voda z vodovodu je bezpečná, ale väčšinou ide o odsolenú vodu z mora. Odporúčame piť balenú vodu, ktorá je bežne dostupná v miestnych obchodoch.

Nebezpečné zvieratá

Výskyt nebezpečných zvierat na ostrove Svätý Martin je skutočne veľmi zriedkavý.

Na ostrove sa nevyskytujú žiadne jedovaté hady ani pavúky. Bol tu zaznamenaný dovezený druh smrteľne nebezpečného hada fer-de-lance, ale štatisticky nebol zaznamenaný ani jeden prípad uštipnutia a na ostrove žije pravdepodobne len niekoľko jedincov.

Z túlavých zvierat sa na uliciach bežne vyskytujú psy. Hojne sa vyskytujú najmä na okrajoch miest. Väčšinou to v skutočnosti nie sú túlavé psy, čo sa dá zistiť podľa ich obojkov. Miestni obyvatelia však často nechávajú svojich psov voľne pobehovať v okolí svojich domov.

Vo všeobecnosti nie sú psy agresívne voči chodcom, ale môže sa stať, že najmä vo svorke budú strážiť svoj domov. V takom prípade sa odporúča prejsť sa po okolí alebo počkať na majiteľa.

Pokiaľ ide o more, napríklad žraloky sa vyskytujú len občas a najmä vo väčších hĺbkach, takže turisti sa ich nemusia príliš obávať. Nebezpečenstvo zranenia potápačom hrozí skôr pri kontakte s morskými ježkami a podobnými ostnatými živočíchmi.

Povinné očkovanie

Na Svätom Martine nie je potrebné žiadne očkovanie, ide o štandardnú vyspelú európsku krajinu bez výskytu tropických chorôb.

Kriminalita

Kriminalita a útoky na turistov sú na Svätom Martine zriedkavé, ale aj tak sa odporúča základná opatrnosť. Nenechávajte veci bez dozoru a aspoň pri odchode z hotela si odložte cennosti do batožiny.

Zvýšená opatrnosť, najmä pred vreckármi, sa odporúča v hlavných mestách Marigot a Philipsburg, ako aj na exponovaných plážach, ako sú Maho a Mullet Bay.

Vo všeobecnosti je Svätý Martin jedným z najbezpečnejších ostrovov v Karibiku.

Dôležité kontakty

Počas pobytu na ostrove Svätý Martin by ste mali poznať nasledujúce telefónne čísla.

  • Záchranná služba - 15 (francúzska strana), 912 (holandská strana)
  • Polícia - 17 (francúzska strana), 911 (holandská strana)
  • Hasiči - 18 (francúzska strana), 919 (holandská strana)

Medzinárodná telefónna predvoľba pre Svätý Martin je +1.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.