Kuala Lumpur - MHD a doprava

Detail veže Petronas

Ako sa dostať do Kuala Lumpur

Ak cestujete z Európy, pristanete na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur (KLIA). Ceny leteniek sú už dlho o niekoľko stoviek až tisícok vyššie ako napríklad v neďalekom Bangkoku, takže počítajte s tým, že za spiatočnú letenku zaplatíte od 13 do 15 tisíc.

Často je výhodné kúpiť si letenky typu open-jaw, pri ktorých letíte do Bangkoku a späť z Kuala Lumpuru. Táto možnosť je bezkonkurenčná z hľadiska ceny a času, ak plánujete navštíviť aj časti Malajzie.

Čas letu je typický pre túto lokalitu, t. j. napríklad z Prahy 13-18 hodín v závislosti od dĺžky prestupu.

Oveľa častejšie Kuala Lumpur jednoducho navštívite náhodou, keď tu budete vďaka letenkám Air Asia prestupovať na lacných letoch cez Áziu. Strávte tu aspoň dva dni a spoznajte túto úplne inú metropolu ako ostatné jej náprotivky v juhovýchodnej Ázii.

Air Asia lieta aj z letiska KLIA, len niektoré letecké spoločnosti vás dopravia na letisko Subang - napríklad FireFly.

Ako sa pohybovať po Kuala Lumpure

Pri presunoch po Kuala Lumpure budete väčšinou využívať metro, chôdzu a občas aj taxík. Po meste premávajú aj autobusy, ale tie sú určené skôr pre miestnych obyvateľov, pretože neobsluhujú turistické oblasti.

Metro

Metro v Kuala Lumpure nie je ani tak metro, ako skôr systém automatizovaných nadzemných vlakov bez vodiča. Čo možno poznáte z presunu medzi terminálmi na väčších letiskách, to tu premáva denne.

V KL nájdete 10 prevažne nadzemných liniek, ktoré sa v určitých staniciach spájajú, ale nie sú úplne vzájomne prepojené. Každá linka má zvyčajne iného prevádzkovateľa. Preto opustíte dopravný priestor stanice a pri druhom vstupe si kúpite nový lístok.

Cestovné tu funguje po úsekoch. Na stanici si v automate vyberiete cieľ cesty a zaplatíte požadovanú sumu peňazí v závislosti od vzdialenosti - zvyčajne od 1 do 3 ringgitov ( 0 eur - 1 eur ). Dostanete žetón, pri vstupe ho vložíte a pri výstupe ho vložíte späť do turniketu.

Hlavnou prestupnou stanicou je KL Sentral, na ktorú sa dostanete aj z letiska pomocou vlaku a autobusov.

V praxi by vás mala zaujímať len linka 5 svetločervenej električky Kelena Jaya LRT, ktorá spája KL Sentral s hlavnými turistickými lokalitami:

  • Stanica Pesar Sani - Centrálny trh, Kasturi Walk, Sin Sze Si Ya, Seri Maha Mariamman a Čínska štvrť,
  • stanica Masjid Jamek - Masjid Jamek a námestie Merdeka,
  • stanica KLCC - Petronas Towers a KLCC Park.

Úplná mapa metra tu: myrapid.com.my/transit-map

Webová stránka dopravného podniku: myrapid.com.my.

Taxi

Ázia sa vezie na vlne inteligentných aplikácií, takže ideálne je kúpiť si simkartu s dátami a nainštalovať si aplikácie UBER a Grab. Po meste budete jazdiť doslova zadarmo - kilometer vás vyjde na 1 ringgit.

Ak ste stará škola, uistite sa, že ste na ulici zastavili taxík, ktorý používa taxameter. Taxíky sú zvyčajne červené a žlté, ale nie všetky sú poctivé a z cien, ktoré ponúkajú, sa vám často zatočí hlava. Najzradnejšie bývajú tie, ktoré čakajú na turistických miestach pozdĺž čínskej štvrte, tým sa vyhnite.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.