Mae Klong

Maeklong

Nenápadné mestečko Maeklong (známejšie ako Mae Klong) v provincii Samut Songkhram láka turistov na jednu nezvyčajnú atrakciu. Vyberte sa na jednodňový výlet z Bangkoku a zažite adrenalínové nákupy na trhovisku, ktorého centrom vedie železničná trať.

Hoci je železničná tržnica vo vietnamskom Hanoji známejšia, aj tá thajská rozhodne stojí za návštevu. Prejdite sa vlakom, objavte autentickú thajskú krajinu, zažite vlak prechádzajúci len pár centimetrov od vás a dokonca si urobte krátky výlet na neďaleký plávajúci trh Amphawa.

Trh priamo na trati

Maeklong (na mapách často mylne uvádzaný ako provincia Samut Songkhram) je živé mestečko, v ktorom sú hlavnými ekonomickými piliermi rybolov a poľnohospodárstvo. A práve v centre Maeklongu miestni rybári a poľnohospodári každý deň predávajú svoje produkty.

Keďže v thajských mestách je priestor vo všeobecnosti problémom, trh vznikol tak trochu spontánne na pomerne málo využívanej miestnej ceste vedúcej do mesta Ban Laem. Vždy, keď sa blíži vlak, predajcovia na trhu rázne presunú svoje stánky mimo dosahu vagónov a nakupujúci sa presunú za červeno vyznačenú čiaru, aby ich vlak neprešiel. Po prejazde vlaku sa stánky vrátia na svoje miesto, aj keď medzi prejazdmi je len 20 minút.

Trh je otvorený každý deň približne od 7:00 do 16:00, ale niektoré stánky sú vypredané už po poludní.

Vlaky prechádzajú cez trh 8-krát denne. Štyrikrát v jednom smere a štyrikrát v opačnom smere.

V akom čase prechádza vlak?

Hoci železnicu do Mae Klong prevádzkujú štátne thajské železnice SRT, na ich oficiálnej webovej stránke nenájdete cestovný poriadok pre túto trasu.

Časy prejazdu sa však v priebehu rokov menili len minimálne, prepisujeme aktuálny cestovný poriadok z roku 2023, ktorý bude pravdepodobne platiť aj v nasledujúcich rokoch.

  • Odchod z Ban Laem (opačná konečná stanica): 7:30, 10:10, 13:30, 16:40
  • Príchod do Mae Klong (prejazd cez trh približne o 2 minúty skôr): 8:30, 11:10, 14:30, 17:40
  • Departure Mae Klong (passage through the market about 1-2 minutes later): 6:20, 9:00, 11:30, 15:30
  • Príchod do Ban Laem (opačný koniec): 7:20, 10:00, 12:30, 16:30

Čo kúpiť na trhu?

Trh Maeklong je jedným z najväčších trhov s čerstvými rybami v Thajsku. Je zrejmé, že pre turistov to nie je veľmi praktický tovar, ale môžete si tu kúpiť aj čerstvé ovocie, nápoje, sladkosti a tiež hotové jedlá ideálne na ľahký obed alebo občerstvenie.

Výlet na plávajúce trhy Amphawa alebo Damnoen Saduak

Maeklong sa nachádza v blízkosti plávajúcich trhov Amphawa (7 km) a Damnoen Saduak (19 km), dvoch najznámejších v Thajsku. Oba trhy sú otvorené denne približne od 7:30 do 17:00.

Na bližší trh Amphawa vedie oveľa jednoduchšia cesta. Modré songthaews (otvorené dodávky, ktoré fungujú ako zdieľané taxíky) odchádzajú zo stanice neďaleko železničného trhu(presná poloha na mape) približne 1 - 4 krát za hodinu, podľa toho, ako sú plné. Stačí, ak vodičovi poviete, že idete do Amphawy, a on vás ochotne nasmeruje na správny songthaew. Vodičovi zaplatíte po vystúpení a cena by mala byť 15 thb.

Existuje aj minivan, ktorý premáva raz za dve hodiny na trase Mae Klong - Amphawa - Damnoen Saduak z hlavnej autobusovej stanice(umiestnenie na mape). Cena je 30 thb do Amphawa a 50 thb do Damnoen Saduak.

Ako sa dostať do Mae Klong?

Existuje niekoľko možností, ako sa dostať na "vlakový trh" v Mae Klong.

Organizované s cestovnou kanceláriou

Prevažná väčšina turistov si objedná skupinový jednodňový výlet so sprievodcom v jednej zo stoviek miestnych cestovných kancelárií roztrúsených po Bangkoku (najmä v okolí hlavných pamiatok, ale aj hlavných hotelov).

Väčšina týchto výletov zahŕňa "železničný trh" a "plávajúci trh", niekedy len Amphawa, niekedy Damnoen Saduak. Vždy budete cestovať klimatizovanou dodávkou, ktorá odchádza z určených hotelov v Bangkoku.

Ceny sa líšia, ale mali by sa pohybovať v rozmedzí od 60 usd do 75 usd.

Na vlastnú päsť vlakom

Cesta vlakom je najzábavnejšia a uvidíte počas nej najviac. Z Bangkoku vám to bude trvať približne 2,5 až 3 hodiny a budete musieť raz prestúpiť na vlak pomocou krátkeho trajektu. Okrem toho však uvidíte živé rybárske mestečko Mahachai úplne bez turistov a krásne tiché mestečko Tha Chalom, kde je tiež málo turistov.

Najprv sa z Bangkoku odveziete vlakom do Maha Chai. Vlaky odchádzajú zo stanice Wongwian Yan(ako sa sem dostať) raz za hodinu počas celého dňa. Prvý spoj z Wongwian Yan odchádza o 5:30 ráno, čím ľahko stihnete prvý nadväzujúci spoj na ďalšej linke. Cesta do Mahachai trvá menej ako hodinu.

V Mahachai sa prejdite cez trhovisko priamo pri stanici a po 150 metroch nastúpte na trajekt cez rieku, ktorý premáva približne raz za 5 minút počas celého dňa. V pokladni pri nástupe do lode zaplatíte 5 thb.

Loď vás vysadí na druhom brehu v mestečku Tha Chalom, cez ktoré môžete prejsť pešo alebo sa v závislosti od času vydať priamo na stanicu s názvom Ban Laem. Vedú k nej celkom jasné značky, ktoré sú aj v angličtine.

Vlaky z Ban Laem do Mae Klong jazdia štyrikrát denne (pozri časy vyššie).

Lístky na vlak si môžete vždy kúpiť v pokladni na všetkých staniciach. Z Bangkoku do Mahachai a z Ban Laem do Mae Klong stojí každý 10 thb. 25 thb. A to je asi 45-krát menej ako cena s organizovaným zájazdom...

Na vlastnú päsť autobusom/minivanom

Mnoho turistov si na jednu cestu (zvyčajne späť do Bangkoku) vyberie rýchlejší autobusový spoj. Niektoré spoje sú zabezpečené menšími minivanmi/vanpoolmi. Vozidlá sú však vždy klimatizované a pomerne moderné.

Autobusová stanica v Mae Klong sa nachádza asi 250 metrov južne od vlakovej stanice(umiestnenie na mape) a lístky sa dajú kúpiť v stánkoch pod odbavovacou halou. Stačí sa v prvom stánku opýtať, kde sa dajú kúpiť lístky do Bangkoku, a predavači vás ochotne nasmerujú na najbližší odchod.

V Bangkoku všetky minibusy/autobusy zastavujú na Južnej autobusovej stanici a niektoré odchádzajú zo stanice Mochit (informácie o spojoch do centra mesta nájdete v sprievodcovi Bangkokom ).

Lístok stojí 70 thb a vždy sa platí len v hotovosti.

Ubytovanie Mae Klong

Cesta z Bangkoku po vlastných trvá 4 až 5 hodín tam a späť, takže ak si chcete trh a mesto užiť naplno, prenocujte tu jednu noc. Priamo v centre Maeklongu veľa ubytovania nenájdete, ale v okolí a najmä na plávajúcom trhu Amphawa sa ich ponúkajú desiatky.

Odporúčame tieto ubytovacie zariadenia:

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Thajsko.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.