Ayutthaya

Ayutthaya

Len hodinu a pol od Bangkoku sa nachádza bývalé hlavné mesto niekdajšieho siamského kráľovstva Ayutthaya, ktoré je najobľúbenejšou turistickou zastávkou pri cestovaní po thajskom vnútrozemí.

Objavovanie majestátnych kamenných ruín vám odhalí mnohé tajomstvá niekdajšieho materiálneho, ale predovšetkým duchovného bohatstva ríše. Pokojnú atmosféru si najlepšie vychutnáte na bicykli alebo z vôd rieky Chao Praya.

Vtedajšie hlavné mesto bolo založené v roku 1351, ale predpokladá sa, že mnohé staroveké chrámy a pamiatky stáli na tomto mieste už v 1. tisícročí pred n. l. Stará Ayutthaya je veľmi rozľahlá a dobre zachovaná, preto niet divu, že sa môže pochváliť zápisom na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Historický park alebo thajské Benátky

Centrum starej Ayutthaye leží uprostred veľkého meandra rieky Chao Phraya, ktorý je navyše pretkaný množstvom umelých vodných kanálov vytvárajúcich na mnohých miestach takmer mystickú atmosféru. To je jeden z dôvodov, prečo je Ayutthaya známa ako "Benátky Thajska" alebo "Benátky východu".

Všetky chrámy a významné pamiatky sa nachádzajú na pomerne malom území a sú zahrnuté pod Ayutthayský historický park. Hoci oficiálny názov môže naznačovať paušálne vstupné, po centre mesta sa môžete pohybovať celkom voľne a platiť len za vstup do jednotlivých chrámov.

Nasledujúce pamiatky by ste určite nemali vynechať.

Veľký palác

Wat Phra Si Sanphet nazývaný aj Veľký palác je najväčším chrámom v Ayutthayi a nachádza sa priamo v centre historickej štvrte. Palác bol dokončený v roku 1351, ale počas 18. storočia ho prakticky celý zničili Barmánci. Bol čiastočne obnovený do svojej historickej podoby a aj dnes je najväčším chrámom v meste.

Hlavnou dominantou sú 3 vysoké chédy s pozostatkami siamských kráľov.

Chrám je otvorený od 8:30 do 19:00 a platí sa doň vstupné 50 thb.

Wat Chaiwatthanaram

Druhý najväčší budhistický chrám v Ayutthayi pochádza z roku 1630 a jeho poloha priamo na brehu rieky Chao Phraya z neho robí jednu z hlavných dominánt mesta. Chrám je postavený v netradičnom (aspoň pre Thajsko) khmérskom štýle z červených tehál a nachádza sa v ňom celkom 120 sôch Budhu.

Ako jediný sa nachádza na pravom brehu rieky. Chrám je otvorený od 9:00 do 17:00 a za vstup sa platí 50 thb.

Wat Mahathat

Z tohto chrámu z roku 1374 zostali viac-menej len ruiny, napriek tomu je jedným z najnavštevovanejších miest v meste. Kedysi to bol najdôležitejší chrám Ayutthayi, keďže sa tu konali všetky kráľovské obrady.

Turistov však priťahuje ikonická hlava Budhu vyrastajúca z koreňov stromu. Predtým bola busta ukrytá v pôde, ale spolu s rastúcim stromom postupne prerazila na povrch.

Miesto je otvorené denne od 8:30 do 17:00 a vstupenka stojí 50 thb.

Wat Ratchaburana

Nádherne vyzdobený prang, ktorý pochádza z roku 1424 a je zároveň najvyšším zo všetkých chrámov v meste, uchvacuje turistov. Dá sa naň vystúpiť a vychutnať si výhľad na celý historický park.

Podobne ako v prípade ostatných chrámov, aj tu je vstup spoplatnený sumou 50 thb.

Socha ležiaceho Budhu

V pozostatkoch chrámu Wat Lokaya Sutharam narazíte na slávnu 42 metrov dlhú kamennú sochu Ležiaceho Budhu. Je to jedna z najfotogenickejších pamiatok, hoci bronzový Ležiaci Budha v bangkockom chráme Wat Pho je oveľa pôsobivejší.

Sochu si môžete pozrieť bezplatne 24 hodín denne.

Ďalšie chrámy a pamiatky

Ayutthaya však ponúka oveľa viac atrakcií a pamiatok, ktoré sa nám do tohto miniprůvodce nezmestili. Kompletný zoznam všetkých chrámov a pamiatok nájdete na oficiálnej webovej stránke cestovného ruchu: tourismthailand.org.

Vstupné a otváracie hodiny pamiatok

Väčšina chrámov a pamiatok v meste sa otvára každý deň medzi 8:00 a 9:00 a zatvára sa okolo 17:00.

Vstupenky sa dajú vždy kúpiť len samostatne do jednotlivých chrámov a stoja od 20 thb do 50 thb. Platiť sa dá len v hotovosti. Priestory mimo chrámov sú otvorené 24 hodín denne, do historickej časti mesta nebudete platiť žiadne vstupné.

Ako sa pohybovať po meste

Do historického centra sa dostanete tromi hlavnými spôsobmi: pešo, na bicykli a tuk-tukom.

Vzdialenosti sú pomerne veľké, a keďže Ayutthaya leží na rovine, ideálnym dopravným prostriedkom je bicykel. Požičovne sú doslova na každom rohu a za celodenný prenájom môžete zaplatiť približne 150 thb.

Môžete sa dohodnúť s vodičom tuk-tuku, aby s vami obišiel všetky hlavné chrámy, za celý deň je prijateľná suma do 350 thb.

Ubytovanie Ayutthaya

Ak si chcete mesto poriadne vychutnať, odporúčame vám tu určite zostať aspoň jednu noc. Nájdete tu viac než dosť hostelov, lacných a luxusných hotelov. Odporúčame tieto ubytovacie zariadenia:

Nájdite si všetko ubytovanie v meste Ayutthaya na stránke booking.com alebo agoda.com.

Ako sa dostať do Ayutthaya

Ayutthaya leží približne 80 km severne od Bangkoku, takže je ideálnym miestom na jednodňový alebo skôr dvojdňový výlet z hlavného mesta. Pri dopravných spoločnostiach a vyhľadávačoch môžete niekedy naraziť aj na úplný názov mesta "Phra Nakhon si Ayutthaya".

Autobusom

Najčastejší spôsob, ako sa dostať do mesta, je autobusom alebo skôr minivanom/dodávkou. V Bangkoku všetky odchádzajú z centrálnej autobusovej stanice Mochit, kde je špeciálny vonkajší priestor len pre menšie dodávky. Pred nástupišťami vždy nájdete pokladnice na predaj lístkov.

V Ayutthaya väčšina dodávok zastavuje na Naresuan Road(presná poloha na mape), niektoré odchádzajú z križovatky Naresuan Road a Soi Bang Ian(poloha na mape).

Cesta trvá hodinu a pol a stojí 100 thb. Lístky nie je potrebné rezervovať vopred.

Vlakom

Ďalšou možnosťou je cestovať vlakom, ktorého výhodou je, že na rozdiel od autobusov zastavuje na staniciach v Bangkoku s priamym spojením na metro (Bang Sue a Hua Lamphong). Nevýhodou je značná nepravidelnosť cestovných poriadkov, keď vlaky jazdia na trase skoro ráno a potom až popoludní.

Vlak je prakticky rovnako rýchly ako autobus a na stanici si môžete kúpiť lístky do vozňov 2. a 3. triedy. Lístok do 3. triedy len s drevenými lavicami v usporiadaní 3+3 stojí 25 thb, 2. trieda v usporiadaní 2+2 miesta vyjde na 65 thb.

Cestovné poriadky nájdete na webovej stránke thajských železníc: www.dticket.railway.co.th.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Thajsko.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.