Thajsko - kultúra a história

Thajsko

Ako ľahko sa v Thajsku hovorí po anglicky? Akí sú miestni obyvatelia a kedy sú obchody v Thajsku zatvorené?

10 najlepších plážových letovísk

Jazyk

Thajčina je s 50 miliónmi používateľov najrozšírenejším úradným jazykom v krajine. Je to štvorjazyčný jazyk, ktorý je svojím pôvodom blízky laoskému jazyku a patrí do thajsko-kadajskej jazykovej rodiny.

Píše sa kruhovým thajským písmom, ktoré vzniklo v južnej Indii. Keďže ide o tónový jazyk, je ťažké sa ho naučiť, ale nie je na škodu naučiť sa aspoň niekoľko fráz, ktoré určite potešia miestnych obyvateľov a zároveň preukážu úctu k ich kultúre.

Je možné hovoriť v Thajsku po anglicky?

V Thajsku sa anglicky dohovoríte vo všetkých letoviskách a väčších mestách, najmä v službách, ako sú turistické agentúry, obchody a pamiatky.

S miestnymi obyvateľmi sa mimo cestovného ruchu po anglicky veľmi nedohovoríte.

Ľudia

Thajčania sú mimoriadne priateľskí a pohostinní ľudia. Nie nadarmo sa Thajsku hovorí krajina úsmevov. Budete sa tu cítiť naozaj vítaní. Na druhej strane sú to dosť hrdí ľudia a na svoju vlasť nedajú dopustiť.

Na prvý pohľad môžu pôsobiť trochu rezervovane (s poriadnou dávkou pokory či ostychu), čo súvisí s hlboko zakorenenou budhistickou tradíciou. Mnohí Thajčania majú tiež problémy so sebavyjadrením, s verejným vystupovaním a dokonca aj s niečím takým banálnym, ako je kladenie otázok. Vyplýva to z ich prirodzenej plachosti a spôsobu, akým boli vždy vychovávaní. V otázkach sexu a vzťahov sú výrazne prudérni, ale paradoxne veľmi otvorení, napríklad pokiaľ ide o zmenu pohlavia - takzvaní Ladyboys.

Dovolenka

 • Nový rok - 1. január,
 • Makha Bucha - dátum sa mení (od konca januára do začiatku marca),
 • Je to budhistický sviatok, pri ktorom sa veriaci schádzajú do sprievodu so zapálenými sviečkami,
 • Chakri - 6. apríl (na pamiatku intronizácie Rámu I.),
 • Songkhran: 13. - 15. apríla (thajský nový rok),
 • Sviatok práce - 1. máj,
 • Deň korunovácie - 5. máj,
 • Visakha Bucha - dátum sa mení (máj),
 • Najdôležitejší budhistický sviatok, ktorý oslavuje Budhovo narodenie, osvietenie a deň smrti,
 • Asanha Bucha - dátum sa mení (júl),
 • Výročie dňa, keď Buddha predniesol svoje prvé verejné kázanie. Tento sviatok označuje začiatok trojmesačného pôstu mníchov,
 • Khao Phansa (budhistický pôst) - dátum sa mení (júl),
 • Narodeniny Jeho Veličenstva kráľovnej - 12. august (je to zároveň Deň matiek),
 • Chulalongkorn - 23. október (deň úmrtia Rámu V.),
 • Loi Krathong - sviatok svetiel (oslavuje sa pri 1. splne mesiaca v novembri),
 • narodeniny Jeho Veličenstva kráľa - 5. december (je to aj Deň otcov),
 • Deň ústavy - 10. december,
 • Silvester - 31. december.

Obchody zvyčajne zostávajú počas sviatkov otvorené. Úrady sú počas sviatkov a víkendov, ktoré v Thajsku pripadajú na sobotu a nedeľu, zatvorené.

História v kocke

História Thajska bola vždy spojená s poľnohospodárstvom, najmä s pestovaním ryže. Na súčasnú krajinu mal veľký vplyv aj príchod budhistických misionárov zo Srí Lanky.

Nasledujúce storočia sú charakteristické vznikom prvých ríš, ako napríklad Siam (13. - 15. storočie n. l.) s centrom v Sukhothai a bývalé kráľovstvo Ayutthaya (14. - 18. storočie), ktorého vplyv sa rozšíril na celé územie dnešného Thajska. Súčasne v oblasti okolo Chiang Mai (dnešný sever Thajska) prekvitala ríša Lanna (13. - 19. storočie). Rastúce nepokoje nakoniec vyústili do vyplienenia vtedajšieho centra Ayutthaya a jeho premiestnenia južnejšie na opačný breh rieky Chao Phraya, kde sa dnes hrdo týči ultramoderný Bangkok.

Je to jedna z mála krajín "tretieho sveta", ktorá sa nikdy nestala kolóniou počas expanzívnej politiky Európy.

V roku 1932 sa Siam zmenil z abolicionistickej na konštitučnú monarchiu a oficiálne sa stal Thajskom. V čase druhej svetovej vojny bolo Thajsko najprv okupované Japonskom a potom (počas vojny vo Vietname) sa stalo spojencom USA. Až zásluhy kráľa Rámu IX, ktorý krajine vládol 70 rokov (zomrel 13. októbra 2016), ukončili krvavé prevraty a demonštrácie v krajine.

Dnes je kráľovstvo, presnejšie konštitučná monarchia, jednou z novoindustrializovaných krajín juhovýchodnej Ázie. Thajské hospodárstvo sa dnes orientuje najmä na cestovný ruch, vďaka čomu patrí k najrýchlejšie rastúcim v druhej polovici 20. storočia.

Kultúra

Pokoj a pokora miestnych obyvateľov sprevádzaná večným úsmevom je odrazom 2 500 rokov starej budhistickej tradície, ktorá je v miestnych obyvateľoch hlboko zakorenená. Tento psychofilozofický systém sa odráža v ich spôsobe života a je ho cítiť na každom kroku. Miestni obyvatelia tu berú život s oveľa väčším odstupom ako v západnej časti sveta. Jednoducho prijímajú veci alebo situácie, ktoré k nim prichádzajú, s pokorou a nebránia sa im.

Vzhľadom na dôležitosť budhizmu je preto pri návšteve krajiny dôležité poznať pravidlá, ktoré sú na ňom založené. Nohy sa tu považujú za špinavé, je veľmi neúctivé a mimoriadne neslušné ukazovať prstami na čokoľvek (sochu alebo vyobrazenie Budhu). Na druhej strane hlava sa považuje za posvätnú. Je to časť tela, kde sídli naša múdrosť, preto sa neodvažujú dotýkať sa jej. Zároveň by sme pri návšteve svätyne mali rešpektovať vyzúvanie topánok pred vstupom do svätyne alebo zakrytie ramien a kolien (najmä u žien).

Každý obraz Budhu, veľký či malý, zničený alebo opravený, sa považuje za posvätný predmet. Verejné prejavy náklonnosti medzi mužmi a ženami môžu spôsobiť pohoršenie, najmä vo vidieckych oblastiach. Budhistickí mnísi sa nesmú dotknúť ženy, nieto ešte, aby sa žena dotkla ich, alebo dokonca od ženy niečo prijať. Ak chce žena mníchovi niečo darovať, musí to najprv odovzdať mužovi, ktorý jej to potom podá, alebo to položí na miesto v blízkosti mnícha.

Treba si tiež uvedomiť, že kráľ, ktorého ľudia doslova milujú (dokonca zbožňujú), je osobou číslo jeden a miestni obyvatelia ho nepustia. Preto akákoľvek hanlivá poznámka na jeho adresu (alebo na adresu jeho rodiny) môže byť potrestaná minimálne 15 rokmi väzenia alebo vyhostením z krajiny v súlade s takzvaným Lese majesty.

Cestovný ruch

Thajsko je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete, ktorá je z roka na rok prístupnejšia širším masám. Zo všetkých ostatných krajín juhovýchodnej Ázie je tu cestovný ruch azda najrozvinutejší, a tak je tu pomerne jednoduché všetko vybaviť a zariadiť.

Služby sú na vysokej úrovni a človek sa tu cíti bezpečne a vítaný.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.