Thajsko - tradičné jedlo

Thajsko

Thajská kuchyňa

Jedlo je tu jednoducho úžasné. Pripravte si chuťové poháriky, máte sa na čo tešiť.

Od polievok cez rezance rôznych druhov a tvarov, ryžu (veľa ryže), ostré omáčky, sóju, tofu, ryby a morské plody. A ako dezert úžasne šťavnaté a sladké ovocie, mangová lepkavá ryža (ryža varená s kokosovým mliekom podávaná s plátkami manga) alebo osviežujúca kokosová zmrzlina. Len jedna kuchyňa na svete ponúka toto všetko v absolútnej sviežosti, a to thajská. Hoci sú jedlá neuveriteľne pikantné (takže ak nemáte radi pikantné, musíte na to pri objednávke upozorniť), miera pálivosti je pre turistov výrazne prispôsobená.

Za všetky chutné jedlá odporúčame najmä pad thai rezance so sladkou sójovou omáčkou, zeleninou a arašidmi alebo vynikajúcu polievku z kokosového mlieka, so zázvorom, mäsom a citrónovým likérom tom yum. Chybu neurobíte ani s rybou ochutenou korením a bylinkami. Rýchlou a obľúbenou pochúťkou je aj vyprážaná ryža s kúskami kraba alebo iného mäsa, cibuľou, vajíčkami a šafranom nazývaná kao pat.

Mali by ste sa pripraviť aj na pochúťky, ako sú kobylky, chrobáky, cvrčky a iná háveď. Thajčania sa jednoducho riadia heslom: "Zjem všetko, čo nezje mňa." Človek nezostane hladný ani vtedy, ak si ho thajská kuchyňa nezíska (čo je veľmi nepravdepodobné). Sú tu medzinárodné reštaurácie ponúkajúce kuchyne z celého sveta. Stravovanie v nich je však prirodzene drahšie.

Upozornenie: voda z vodovodu nie je pitná.

Ako sa stravovať ako miestny obyvateľ

Obyvatelia Thajska veľmi dbajú na etiku počas jedla. Zvyčajne servírujú všetky chody naraz do väčších misiek a každý si spoločne naberá, na čo má chuť. Zvyčajne jedia vidličkou alebo lyžicou (v závislosti od konzistencie jedla). Nie je nezvyčajné jesť aj tradičnými paličkami, ale nôž na stole nečakajte. Z tohto dôvodu sa jedlo láme na malé kúsky (tak akurát do úst).

Thajčania sú spoločenskí, preto neradi jedia osamote. Jedenie je pre nich niečo ako každodenný rituál, pri ktorom sa stretáva celá rodina a priatelia a spoločne si vychutnávajú chutné jedlo. Polievku (na rozdiel od nás) jedia až ako posledný chod.

Obvyklé ceny v reštauráciách

Ceny v pouličných reštauráciách, kde je zvykom sedieť na plastových stoličkách pri stoloch postavených priamo na ulici, kde jedia miestni obyvatelia, sa pohybujú od 40 do 70 bahtov za jedlo. Reštaurácie strednej triedy ponúkajú jedlá na jedálnom lístku od 70 do 100 bahtov vyššie. Cena je zvyčajne uvedená bez príloh, ktoré je potrebné objednať zvlášť. Najčastejšie je to ryža.

  • Ryby - 50 bahtov / 100 g,
  • Pad thai - 70 thb / porcia,
  • Tom yum - 80-100 thb / porcia,
  • Pečená ryža s kuracím alebo hovädzím mäsom atď. - 70 thb / porcia,
  • Pečené kurča / hovädzie mäso s kari korením - 100 thb / porcia.
Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.