Thajsko - počasie a najlepší čas na cestu

Thajsko

Priaznivé tropické podnebie v Thajsku je zárukou príjemného pobytu počas celého roka. Aj tu je však potrebné počítať so striedaním ročných období a vlhkosťou vzduchu medzi 50 a 80 %. Tri ročné obdobia sa delia na chladné, horúce a monzúnové.

Priemerná teplota v "chladnom" období (november - február) je 26 °C, zatiaľ čo v horúcom období (február - máj) je približne 36 °C. Obdobie dažďov je teplé a veľmi vlhké, spadne až 1 500 mm zrážok a priemerná teplota je 32 °C. Turisti sa tohto obdobia nemusia obávať. Dážď často trvá len veľmi krátko alebo cez noc.

V porovnaní s inými destináciami v období sucha a dažďov, v Thajsku (a vo všeobecnosti v JV Ázii) neplatí, že počas monzúnového obdobia zažijete len nepríjemné počasie plné búrok a dažďa. Nebojte sa teda ísť do Thajska mimo sezóny, šanca na dobré počasie je stále veľmi vysoká a naopak, pravdepodobnosť prírodných katastrof spojených s monzúnom (veľké záplavy atď.) je nízka.

V Bangkoku musíte počítať so silne znečisteným ovzduším a smogom, ktorý vytvára skleníkový efekt. Prechod z klimatizovaných priestorov budov (16 °C - 21 °C) na otvorený vzduch kladie značné nároky na organizmus a zdravie.

Nižšie uvádzame, ako zvyčajne vyzerá priemerné počasie v Thajsku podľa mesiacov v roku. Je však dôležité poznamenať, že opis nikdy nebude stopercentný a tak ako počas hlavnej sezóny môžete dostať niekoľko spŕšok, počas monzúnového obdobia môže slnko svietiť nepretržite.

Pri pohľade na geografickú mapu Thajska bude aj znalejším jasné, že podnebie nie je rovnaké v celej krajine, ale výrazne sa líši v rámci západného a východného pobrežia Malajského polostrova. Tieto dve pobrežia sú často oddelené len nízkymi desiatkami kilometrov.

Zistite ceny letov do Thajska mimo sezóny

Regióny Thajska s rôznym podnebím

Thajsko možno rozdeliť na 6 oblastí s mierne odlišným podnebím a počasím.

  1. Bangkok a okol ie - horúce počasie po celý rok, veľmi dusno okolo mája a júna, monzúnové obdobie najväčšie v septembri a októbri
  2. Západné pobrežie Malajského polostrova (Phuket, Krabi ) - stabilné horúce počasie počas celého roka, silné monzúnové obdobie od mája do októbra
  3. Východné pobrežie Malajského polostrova (Ko Samui ) - stabilné horúce počasie po celý rok, v priemere o niekoľko stupňov chladnejšie ako západné pobrežie, zrážky mierne takmer po celý rok, výrazné prívalové dažde od októbra do decembra
  4. Stredné a severné Thajsko - stabilné teploty počas celého roka, vlhšie obdobie v lete, ale zrážky nie sú také výdatné
  5. Hraničné hory na severe - chladnejšie a veľmi príjemné počasie v zime, zatiaľ čo výrazné monzúnové obdobie počas leta
  6. Východné pobrežie (Trat, Chanthaburi ) - nazývané aj "Daždivé pobrežie" kvôli veľmi výraznému monzúnovému obdobiu od júna do októbra s prudkými lejakmi

Thajsko počas roka

Aké je počasie v Thajsku v jednotlivých mesiacoch?

Počasie v januári

Január je hlavnou sezónou prakticky v celom Thajsku s najväčšou pravdepodobnosťou skvelého počasia. Priemerné teploty v celom Thajsku sa pohybujú okolo 27 °C, pričom najteplejšie býva v Bangkoku a centrálnej časti Thajska. Relatívna vlhkosť vzduchu je však na najnižšej úrovni v roku, takže teplo je znesiteľné.

Zrážky v januári sú na najnižšej úrovni v krajine. O niečo viac dažďa je pravdepodobné na východnom pobreží (Koh Samui, Surat Thani), najmä na začiatku januára, ale nie je to nič, kvôli čomu by ste si tu mali plánovať dovolenku. Slnko bude svietiť počas väčšiny vášho pobytu.

Na severe v Chiang Mai môžu teploty cez noc klesnúť pod 17 °C, preto je dobré pribaliť si teplejšie oblečenie.

Kam ísť: celé Thajsko

Počasie vo februári

Aj vo februári je v celom Thajsku dobré počasie. V porovnaní s januárom sa trochu otepľuje a teploty môžu v Bangkoku alebo v strednom či severnom Thajsku bežne dosiahnuť viac ako 33 °C, ale vďaka nižšej vlhkosti vzduchu sú tieto teploty znesiteľné.

V plážových destináciách na juhu je dobré navštíviť pobrežie Andamanského mora aj Thajského zálivu. Prší v priemere 4 dni v mesiaci, väčšinou ide o popoludňajšie prehánky, ktoré vašu dovolenku nijako zvlášť nenarušia. Teploty na západnom pobreží sa pohybujú okolo 30 °C, zatiaľ čo na východnom pobreží je okolo 27 °C.

Kam ísť: celé Thajsko

Počasie v marci

Marec je vhodným obdobím na návštevu celého Thajska. V Bangkoku, strednom a severnom Thajsku a na západnom pobreží Andamanského mora je najteplejšie - okolo 32 °C - zatiaľ čo na východnom pobreží a v Pattayi sú teploty približne o 3 stupne príjemnejšie.

Vlhkosť vzduchu sa drží na prijateľnej úrovni, rovnako ako množstvo zrážok. Na východnom pobreží (Thajský záliv) prší v priemere najviac, ale aj tak je to len asi 4 - 5 dní v mesiaci a prevažná väčšina z nich sú len večerné silné, ale krátke dažde.

Kam ísť: celé Thajsko

Rezervujte si hotel v Thajsku vopred

Počasie v apríli

V apríli sa naplno začína prejavovať horúce predmesačné obdobie. To sa vyznačuje stúpajúcimi teplotami a najmä vlhkosťou. Tento nárast je najvýraznejší v Bangkoku a jeho okolí a tiež na samom východe Thajska v blízkosti ostrova Koh Chang. V týchto oblastiach teploty stúpajú nad 34 °C a celkové podnebie je veľmi dusné.

Na juhu v plážových destináciách býva počasie o niečo znesiteľnejšie s teplotami medzi 30 a 33 °C (teplejšie na západnom pobreží).

Dažďové prehánky v Bangkoku, Chiang Mai alebo pri ostrove Koh Chang na východe Thajska sú stále na nízkej úrovni. Na východnom pobreží Malajského polostrova je dažďa o niečo viac, ale stále je to pod priemerom roka.

Najviac dažďa je v okolí Phuketu, kde v priemere prší každý druhý deň, ale zvyčajne hodinu alebo dve popoludní alebo v noci, takže ani na západnom pobreží zrážky dovolenku dramaticky neovplyvnia.

Kam ísť: celé Thajsko

Počasie v máji

Máj je vrcholným mesiacom horúcej sezóny pred monzúnom. Teploty sa v celom Thajsku pohybujú medzi 32 a 35 °C, pričom pobyt v Bangkoku a jeho okolí je najnepríjemnejší kvôli vysokej vlhkosti a smogu. Vzduch je doslova nasiaknutý vodou, ale dlhotrvajúce celodenné dažde sú skôr zriedkavé, lejaky sa zvyčajne začínajú po 16. hodine.

Štatistiky navyše ukazujú, že máj nepatrí medzi najdaždivejšie mesiace a napríklad na východnom pobreží polostrova je oveľa väčšia šanca na pekné počasie ako na dážď počas dňa. Dokonca aj na západnom pobreží často prší len popoludní, hoci silno a prudko, ale maximálne 3 - 4 hodiny.

Kam ísť : východné pobrežie Malajského polostrova(Koh Samui, Koh Tao a iné) , sever Thajska(Chiang Mai), ale aj západné pobrežie(Phuket, Krabi a okolie)

Počasie v júni

Po prvej polovici júna teploty opäť mierne klesajú, ale stále sa držia na úrovni okolo 32 °C v celej krajine, v Bangkoku a okolí dokonca 34 °C.

Štatisticky najmenej zrážok (ani nie každý druhý deň) sa očakáva na východnom pobreží Malajského polostrova priľahlých ostrovov, najviac na jeho západnom pobreží a potom na samom východe Thajska a v oblasti Trat a Koh Chang.

Kam ísť: východné pobrežie Malajského polostrova (Koh Samui, Koh Tao a ďalšie), sever Thajska(Chiang Mai)

Počasie v júli

Napriek mnohým predpokladom, že letné prázdniny nie sú vhodným obdobím na návštevu Thajska, skutočnosť je trochu iná. Teploty a vlhkosť sú síce vysoké (30 až 33 °C), takže najmä v mestách môže byť dosť nepríjemne, ale z hľadiska zrážok nepatrí júl medzi mesiace, počas ktorých sa nedá cestovať.

Naopak, celé východné pobrežie polostrova s priľahlými ostrovmi (Ko Samui a ďalšie) sa teší prevažne polooblačnému počasiu s občasnými večernými búrkami, ktoré však na pobyt nebudú mať veľký vplyv. Podobne je to aj na severe v Chiang Mai a západné pobrežie si môžete vychutnať tiež, hoci tu sú búrky intenzívnejšie a niekedy začínajú už v skorých popoludňajších hodinách.

Kam sa vybrať: východné pobrežie Malajského polostrova(Koh Samui, Koh Tao a iné), sever Thajska(Chiang Mai)

Počasie v auguste

V auguste sa v Thajsku začína hlavné monzúnové obdobie, ale aj v tomto období existujú oblasti, do ktorých môžete cestovať bez obáv. Teploty a celkový pobyt vonku nie sú také nepríjemné ako v máji. Ranné prehánky sú striedané popoludňajšími búrkami a teploty sa v celom Thajsku držia stabilne medzi 32 a 34 °C, pričom počas dažďov a v noci klesajú až na 24 °C.

Na východnom pobreží polostrova prší najmenej, večerné prehánky sa vyskytujú len približne každý druhý deň. V ostatných oblastiach Thajska je dážď intenzívnejší, ale rozhodne sa nedá povedať, že by padal z oblohy celý deň. Očakávajte skôr krátke výdatné prehánky striedané slnečným a čiastočne zamračeným počasím.

Kam ísť: východné pobrežie Malajského polostrova (Koh Samui, Koh Tao a ďalšie)

Počasie v septembri

September je hlavným obdobím dažďov v Thajsku. Najviac prší v oblasti Bangkoku a na západnom pobreží(Phuket, Krabi atď.) a tiež na východe pri kambodžských hraniciach (Trat, Koh Chang), kde sú zrážky najintenzívnejšie. Ani v septembri však nemusí v týchto oblastiach pršať každý deň a už vôbec nie celý deň. Na oblohe je síce veľa mrakov a prehánky možno očakávať kedykoľvek, ale celodenné dažde sú zriedkavé a aspoň pre cestovanie nie je september zlý mesiac.

Navyše na východnom pobreží Malajského polostrova prší podstatne menej a môžete tu bez problémov stráviť typickú plážovú dovolenku.

Bežné teploty sa príliš nelíšia od zvyšku roka a celého Thajska, pohybujú sa medzi 30 a 33 °C, ale počas dažďov môžu klesnúť na 24-25 °C.

Kam sa vybrať: východné pobrežie Malajského polostrova(Koh Samui, Koh Tao a ďalšie), ale aj na sever v okolí Chiang Mai

Počasie v októbri

Október je posledným mesiacom monzúnového obdobia pre väčšinu Thajska, ale zrážky sa vo väčšej miere vyskytujú až koncom októbra. Počasie je veľmi podobné septembru, len štatisticky spadne o niečo menej zrážok, s výnimkou stredného a severného Thajska v oblasti Chiang Mai, kde obdobie dažďov ustupuje oveľa výraznejšie.

Naopak, východné pobrežie polostrova a priľahlé ostrovy sa pomaly dostávajú do obdobia dažďov, ale počas októbra to zatiaľ zvyčajne znamená len častejšie a silnejšie búrky v popoludňajších hodinách.

Teploty zostávajú stabilné a držia sa nad 30 °C.

Kam sa vybrať: sever okolo Chiang Mai, Malajský polostrov - Koh Samui, Koh Tao, Phuket, Krabi a ďalšie letoviská (plus mínus obe pobrežia, časté, ale krátke prehánky)

Počasie v novembri

Počas novembra sa počasie často mení akoby zázrakom. Pravidelné popoludňajšie búrky sú tu a tam, obloha je čiastočne zamračená a teploty klesajú na príjemnejšie hodnoty medzi 28 a 30 °C. Okrem toho výrazne klesá vlhkosť vzduchu, takže pobyt vonku je vyslovene príjemný.

V novembri sa začína sezóna prakticky v celom Thajsku. Výnimkou je východné pobrežie Malajského polostrova a ostrovy (Ko Samui atď.), kde naopak začína obdobie dažďov. Najmä v novembri je na východnom pobreží vysoká pravdepodobnosť prívalových dažďov. Stačí však prejsť niekoľko desiatok kilometrov na druhé pobrežie a pravdepodobne si užijete krásne slnečné počasie.

Kam ísť: celé Thajsko okrem východného pobrežia polostrova

Počasie v decembri

December patrí spolu s januárom a februárom k mesiacom s najlepším počasím. Aj počas tohto mesiaca sa môžu vyskytnúť popoludňajšie prehánky, ale pravdepodobnosť je neporovnateľne nižšia ako po zvyšok roka. Teploty v celej krajine sa držia na príjemných 27-29 °C a vlhkosť vzduchu nie je extrémna.

Jedinou daždivou oblasťou je východné pobrežie Malajského polostrova, kde sa obdobie dažďov končí. Začiatkom mesiaca sa ešte môžu vyskytnúť silné lejaky, ale ku koncu roka ich postupne ubúda.

Kam ísť: celé Thajsko okrem východného pobrežia polostrova

Teplota mora v Thajsku

Zatiaľ čo počasie v Thajsku sa počas roka dosť výrazne mení, teplota morskej vody, či už sa nachádzate na východnom alebo západnom pobreží, zostáva viac-menej konštantná.

V najchladnejších zimných mesiacoch sa budete kúpať vo vode teplej 29 °C, zatiaľ čo v horúcich letných horúčavách bude teplota mora okolo 31 °C. Rozdiely sú teda naozaj zanedbateľné a prakticky ich nepocítite.

Tabuľka teplôt počas roka

Thajsko - Bangkok a okolie - Teploty a ročné obdobia počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
slnko
33 °C
február
slnko
33 °C
marec
slnko
34 °C
apríl
slnko
36 °C
máj
slnko
35 °C
jún
slnečné
34 °C
júl
daždivé
33 °C
august
daždivé
33 °C
september
daždivé
33 °C
október
slnečné
33 °C
november
slnko
33 °C
december
slnko
32 °C

Phuket, Krabi a západné pobrežie - Teploty a ročné obdobia počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
slnko
31 °C
február
slnko
32 °C
marec
slnečné
33 °C
apríl
daždivé
33 °C
máj
daždivé
32 °C
jún
daždivé
31 °C
júl
daždivé
31 °C
august
daždivé
30 °C
september
daždivé
30 °C
október
daždivé
30 °C
november
slnko
30 °C
december
slnko
29 °C

Koh Samui, Surat Thani a východné pobrežie - Teploty a ročné obdobia počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
slnečné
29 °C
február
slnko
29 °C
marec
slnko
29 °C
apríl
slnečné
31 °C
máj
slnečné
31 °C
jún
slnečné
31 °C
júl
slnečné
31 °C
august
slnečné
31 °C
september
daždivé
30 °C
október
daždivé
30 °C
november
dážď
28 °C
december
dážď
28 °C

Chiang Mai - sever Thajska - Teploty a ročné obdobia počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
slnko
28 °C
február
slnko
31 °C
marec
slnko
34 °C
apríl
slnečné
35 °C
máj
slnečné
34 °C
jún
daždivé
31 °C
júl
daždivé
30 °C
august
daždivé
30 °C
september
daždivé
30 °C
október
daždivé
30 °C
november
slnko
29 °C
december
slnko
27 °C

Thajsko - teplota mora - Podobné hodnoty pre celú krajinu

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C
február
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C
marec
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
apríl
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
máj
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
jún
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
júl
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
august
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
september
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
október
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
november
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
december
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C

Kedy prejsť na Thajsko

Hoci sú ročné obdobia v Thajsku charakteristické, krajinu možno navštíviť prakticky v každom ročnom období. Veľkou výhodou je skutočnosť, že ani počas monzúnového obdobia zvyčajne neprší celý deň, a ak vám nevadia mraky na oblohe, môžete v pohode cestovať. Zrážky sa najčastejšie vyskytujú v popoludňajších a nočných hodinách.

Najideálnejší čas na návštevu je počas chladného obdobia, od novembra do februára. Podnebie je oveľa príjemnejšie, menej vlhké s minimom zrážok a teploty sú pre našinca znesiteľnejšie. Toto ročné obdobie možno označiť za hlavnú sezónu, keď Thajsko navštevuje najviac turistov. Je preto potrebné vziať túto skutočnosť do úvahy a pripraviť sa na často extrémne davy ľudí na známych miestach.

Zistite ceny hotelov v Thajsku

Počas monzúnového a daždivého obdobia budete mať najlepšiu šancu na krásne dovolenkové počasie na východnom pobreží Malajského polostrova a na ostrovoch Koh Samui, Koh Lanta alebo Koh Tao. Výhodou cestovania mimo sezóny (od mája do októbra) je, že je tu výrazne menej turistov a výrazne lacnejšie ubytovanie. Máte tiež väčšiu šancu získať výhodné letenky.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.