Švédsko - kultúra a história

Švédsko

Ako ľahko sa vo Švédsku hovorí po anglicky? Akí sú miestni obyvatelia a kedy sú obchody vo Švédsku zatvorené?

Zobraziť ceny hotelov vo Švédsku

Jazyk

Švédčina je germánsky jazyk, ktorý je gramaticky pre laika niečo medzi angličtinou a nemčinou. Je veľmi podobná nórčine a o niečo menej podobná dánčine.

Švédsky sa hovorí aj v niektorých častiach Fínska, kde je švédčina druhým úradným jazykom.

S angličtinou vo Švédsku nie je absolútne žiadny problém, dokonca ani v tých najmenších dedinkách úplne mimo turistických trás.

Viac ako 95 % Švédovvšak hovorí plynule po anglicky, takže sa švédčiny vôbec nemusíte obávať. Dôvodom, prečo Švédi hovoria tak dobre, je kvalita výučby na školách a absencia dabingu v televízii. Drvivá väčšina filmov je k dispozícii len s titulkami.

Ľudia

Keď sa povie Švéd, každý si predstaví chladného, vysokého, modrookého blondína. Niečo na tom bude. Švédi sú chladnejší ako v iných častiach Európy. Ak sa chcete spriateliť, takmer vždy musíte urobiť prvý krok. Keď si človek nájde švédskych priateľov, hovorí sa, že sú to potom známi na celý život.

Inak sú Švédi veľmi zdvorilí a príjemní ľudia. Za každých okolností sú zdvorilí, korektní a v núdzi sú ochotní pomôcť, ako len môžu.

Švédi veľa športujú. Telocvične sú plné od rána do večera. V parkoch stretnete veľa ľudí, ktorí si zlepšujú kondíciu behom alebo v zime behom na lyžiach.

Švédi pijú alkohol len cez víkendy, ale pijú ho vo väčšom množstve. Na víkendových podujatiach sa dokážu poriadne vyblázniť. Takmer sa zdá, že si tým kompenzujú slušnú tvár, ktorú ukazujú počas týždňa.

Zaujímavé je, že Švédi sú majstrami v dokonalom státí v radoch. Fronty sú všade a nikomu nevadí v nich stáť. Dokonca sa zdá, že si státie v nich užívajú.

Viete, ktorá krajina vypije najviac kávy na svete v prepočte na obyvateľa? Sú to Fíni, ale Švédi sú tesne druhí. Švédska "fika" (prestávka na kávu) sa koná niekoľkokrát denne. To isté platí aj o zmrzline. Najväčšími konzumentmi sú Fíni, druhí sú Švédi. Nie je zriedkavé stretnúť malé deti v 10 stupňoch, ktoré lízajú zmrzlinu.

Dovolenka

Oslava slnovratu - je oslava najdlhšieho dňa v roku (oslavuje sa vždy cez víkend medzi 19. a 26. júnom). Švédsko patrí vďaka svojej geografickej polohe medzi krajiny, ktoré si neuveriteľne vážia leto, a na Švédoch je to naozaj vidieť. Švédi milujú pobyt vonku, a preto je tento deň ako stvorený na oslavy, grilovanie, kempovanie a vlastne na všetko, čo sa deje v lete a vonku. Večer sa potom midsommar zmení na jednu veľkú párty.

Varborg - pálenie čarodejníc vo Švédsku. Oslavuje sa 30. apríla. V súčasnosti je to najmä oslava príchodu jari, posledná rozlúčka s dlhou, tmavou a studenou zimou. Ako vo Švédsku, aj tu sa tradične zapaľujú veľké ohne, ale na mnohých miestach, a najmä v univerzitných mestách, vypukne veselie už od skorého rána. K čaru Valpružinej noci prispieva aj výnimočné povolenie konzumovať alkohol na uliciach, v parkoch a na iných verejných priestranstvách bez toho, aby ste riskovali vysoké pokuty.

Svätá Lucia - Tento sviatok pripadá na 13. decembra. Je to najtmavší deň v roku, a tak Švédi oslavujú príchod slnka. Od 14. decembra sa deň popoludní predlžuje (ale len popoludní, najkratší deň pripadá na 21. decembra). Švédi oslavujú svätú Luciu s radosťou a masovo - hlavne v školách a škôlkach, ale nezriedka aj v práci. Na mnohých miestach sa hlasuje o miestnom zástupcovi Lucie, ktorý vedie slávnostný sprievod.

Sprievod zvyčajne tvoria deti alebo dievčatá oblečené v dlhých bielych tričkách. Každý účastník nesie pred sebou v zovretých rukách horiacu sviečku a vpredu kráča najkrajšie dievča, ozdobené svietiacou korunkou na hlave a červenou šerpou okolo pása (našťastie voskové sviečky v korunách boli nedávno nahradené elektrickými).

Za svoj spev zvyčajne dostávajú malé darčeky, zvyčajne v podobe rôznych pochúťok, často nasleduje malá hostina alebo aspoň perníky (pepparkakor), špeciálne pečivo z kysnutého cesta (lussekatter) a glögg - silné varené víno s korením, hrozienkami a mandľami. Na mnohých miestach vo Švédsku sa v tento deň konajú vianočné koncerty a súťaží sa, kto bude mať najväčší sprievod.

Vasaloppet (Vasov beh ) - najznámejšie preteky v behu na lyžiach na svete. Beží sa na pamiatku úteku švédskeho šľachtica, budúceho kráľa Gustáva Vasu, ktorý utekal pred dánskym kráľom Kristiánom II. Dánskeho v roku 1520 zo Sälenu do Mory. Beh sa koná každú prvú marcovú nedeľu v provincii Dalarna. Je dlhý 90 kilometrov a zúčastňuje sa ho takmer 16 000 lyžiarov.

Deň škoricových slimákov - (Kanelbullens dag). Švédi sú blázni do sladkostí. Je tu veľa kaviarní, kde si môžete dať najrôznejšie dobroty. Najobľúbenejším je nepochybne škoricový slimák, ktorý Švédi tak milujú, že jeden deň v roku dokonca venujú oslave jeho výnimočnej chuti. Ak máte chuť ochutnať "kannelbulle", príďte 4. októbra do Švédska.

Brännbollsyran - Ide o veľký festival typicky severského športu brännboll, ktorý je podobný bejzbalu. Hlavným rozdielom je, že loptičku si nadhadzuje sám pálkar. Podujatie sa koná vždy prvý júnový víkend v univerzitnom meste Umeå. Turnaja sa zúčastňuje niekoľko profesionálnych tímov, pričom nejde ani tak o víťazstvo, ale skôr o účasť, čo najväčšiu zábavu a vypitie čo najväčšieho množstva alkoholu. Väčšina tímov sa oblieka do rôznych kostýmov, takže hra pripomína skôr maškarný ples. Podujatie sa tiež považuje za najlepšie študentské podujatie v Škandinávii.

Otváracie hodiny obchodov a reštaurácií

Bežné supermarkety a obchody sú otvorené v pracovných dňoch od 7:00 do 21:00. Niektoré supermarkety obmedzujú otváracie hodiny v sobotu približne o 2 hodiny a v nedeľu až o 5 hodín.

Väčšina supermarketov však zostáva otvorená aj v nedeľu a počas štátnych sviatkov.

Je veľmi bežné, že bary a reštaurácie zostávajú v nedeľu alebo v pondelok zatvorené. Ide však väčšinou o bary, ktoré sa špecializujú na pitie alkoholu. Bežné reštaurácie alebo rýchle občerstvenie sú otvorené každý deň.

História v kocke

Švédsko bolo osídlené už v dobe bronzovej, o čom svedčia mnohé archeologické nálezy z celej krajiny. Za vznik Švédska historici považujú spojenie Svealandu a Götalandu pod vládou kráľa menom Erik VIII (970-995).

Na začiatku stredoveku patrili Švédi medzi Vikingov.

V roku 1389 sa tri štáty Nórsko, Dánsko a Švédsko spojili do jednej monarchie (tzv. Kalmarská únia). V 15. storočí sa Švédi bránili snahám o centralizáciu moci pod dánskou korunou, čo vyústilo do ozbrojených konfliktov.

Švédsko sa napokon odtrhlo v roku 1521, keď Gustav Eriksson Vasa, od roku 1523 známy ako Gustav I. Vasa, založil dedičnú monarchiu, a tým aj moderný švédsky štát. Gustáva Vasu preto Švédi považujú za otca národa. Sedemnáste storočie sa vyznačovalo rýchlym rozmachom, ktorý Švédsko zaradil medzi európske mocnosti. Toto postavenie sa však začalo rúcať v 18. storočí, keď cárske Rusko bojovalo proti štátom severnej Európy vo Veľkej severnej vojne, čo viedlo k odtrhnutiu východnej polovice Švédska, ktorá sa stala Fínskym veľkovojvodstvom.

Moderná história Švédska je prevažne pokojná. Poslednou vojnou bola výprava proti Nórsku v roku 1814, po ktorej vznikla únia s Nórskom vedená Švédskom. Táto únia sa rozpadla v roku 1905. Švédsko zostalo počas svetových vojen neutrálne a nezapojilo sa do studenej vojny. Ani v súčasnosti nie je krajina členom žiadnej vojenskej aliancie. V roku 1995 vstúpilo do Európskej únie.

Kultúra

Staršia švédska kultúra sa týka najmä architektúry, sochárstva a literatúry. Vo Švédsku sa nachádza mnoho zaujímavých stavieb, od románskych až po moderné. Niektoré rytiny a sochy pochádzajú z praveku a runové kamene sa rozšírili počas doby Vikingov. Vo Švédsku možno v múzeách obdivovať aj mnohé európske umelecké diela, ktoré Švédi získali počas mnohých vojen. Dodnes vlastnia aj množstvo českých umeleckých diel. Múzeá sú väčšinou bezplatné, ale v niektorých prípadoch sa za ne platí.

Modernejšia kultúra sa vzťahuje najmä na 19. a 20. storočie, keď sa rozvíjala literatúra, hudba, divadlo, film a ďalšie oblasti kultúry. Medzi významné príklady patria spisovateľka Astrid Lindgrenová, režisér Ingmar Bergman, skupina Abba, duo Roxette a skupina Hammerfall.

V súčasnosti je Švédsko po USA druhou najúspešnejšou krajinou v rebríčkoch popularity. Skúste si vygoogliť "top švédske hudobné skupiny a speváci" a uvidíte. Dôkazom je napríklad súťaž Eurovízia. Švédi sú touto súťažou doslova posadnutí. Tak ako u nás sledujú hokej, tak vo Švédsku prežívajú túto súťaž. Vo väčších mestách môžete sledovať aj priame prenosy na veľkých obrazovkách.

Vnímanie alkoholu vo Švédsku je zaujímavé. Kvôli niekdajšej úplnej prohibícii je aj dnes predaj výrazne obmedzený. Alkohol si môžu kúpiť len v obchodoch Systembolageta ľudia starší ako 20 rokov. V každom meste je len niekoľko takýchto predajní. Niektoré kluby a bary si stanovujú vlastné vekové hranice pre predaj a konzumáciu alkoholu (tieto hranice môžu ísť až do 30 rokov). Bežné supermarkety predávajú alkohol len do 3,5 %.

Zaujímavá je aj situácia s tabakovými výrobkami. Vo Švédsku je zakázané fajčiť v uzavretých priestoroch prístupných verejnosti: v reštauráciách, baroch, hudobných kluboch, pivniciach atď. Zapáliť si môžete len v záhradách, inak musíte ísť fajčiť von pred reštauráciu. Preto sa tu ujala miestna špecialita snus. V praxi ide o tabak, ktorý sa "vkladá do úst".

Snus je zmes mletého a špeciálne upraveného tabaku, ktorý sa podobá na žuvací tabak. Vo Švédsku sa tradične vyrába od 18. storočia a v trafikách ho nájdete v nenápadných okrúhlych plechových nádobkách. Snus pravidelne používa viac ako 1 milión ľudí vo Švédsku. V roku 1994 Európska únia prijala smernicu, ktorá zakazuje predaj tohto tabakového výrobku. Švédsko je jedinou krajinou, ktorej sa podarilo získať (alebo skôr vybojovať) výnimku, takže Švédi spokojne šnupú. Po roku 2005, keď bol zavedený zákaz fajčenia v reštauráciách, sa predaj dokonca výrazne zvýšil.

Cestovný ruch

Úroveň cestovného ruchu je vysoká. Do Švédska prichádzajú najmä nemeckí turisti. Sú tu však aj turisti z celého sveta. Turisti smerujú najmä za najväčšími atrakciami, a to do Štokholmu a Laponska.

V horách toľko turistov nenájdete. Tam stretnete najmä Švédov.

Turistická infraštruktúra je na veľmi vysokej úrovni a patrí medzi najlepšie na svete. Ubytovanie nájdete vo všetkých formách od lacných hostelov až po luxusné hotely.

Pre turistov je pripravená doprava a vo všetkých službách sa dohovoríte anglicky.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.