Švédsko - čo vidieť

17 miest, ktoré musíte vidieť

Abisko
Abisko

Abisko je krásny národný park s najlepšími podmienkami na pozorovanie polárnej žiary vo Švédsku. V lete ponúka Abisko vynikajúcu príležitosť na spoznávanie švédskych hôr pod polnočným slnkom. Abisko sa nachádza pri veľkom studenom jazere Torneträsk, kde sa "vyrábajú" ľadové tehly pre ľadový hotel v Jukkasjärvi. Neďaleko sa nachádza aj najvyššia hora Švédska Kebnekaise (2 103 m n. m.).

Prečítajte si viac
Švédsko
Švédske Laponsko

Tichá krajina rozľahlých severských lesov, národných parkov a malých miest, a zároveň svojrázne územie pokrývajúce veľkú časť (nielen) severného Švédska - to je Laponsko.

Prečítajte si viac
Pitea
Piteå

Piteå je prístavné mesto v severnom Švédsku v Botnickom zálive. V lete tu môžete navštíviť krásne piesočnaté pláže. V zime ponúka miestna spoločnosť jazdy na ľadoborcoch.

Prečítajte si viac
Gotland
Gotland

Gotland je najväčší a najkrajší ostrov vo Švédsku. Na ostrove nájdete hanzové mesto Visby, krásne piesočnaté pláže a veľmi zaujímavé skalné útvary - tzv. raukary.

Prečítajte si viac
Hoga Kusten
Höga Kusten

Höga Kusten sa nachádza na pobreží medzi mestami Umeå a Sundsvall. Hlavnou atrakciou je visutý most Högakustenbron, ktorý je dlhý 1 867 metrov, a teda len o niekoľko metrov kratší ako slávna Zlatá brána. Súčasťou tejto prírodnej rezervácie je aj národný park Skuleskogen, kde môžete obdivovať nádhernú nedotknutú prírodu a zadarmo prenocovať v miestnych chatkách. K Höga Kusten patria aj malebné ostrovy Trysunda a Ulvön.

Prečítajte si viac
Kungsleden
Kungsleden

Kungsleden je "kráľovská cesta", ktorá je turistickou trasou v severnom Švédsku. Je dlhá približne 440 kilometrov a nachádza sa medzi Abiskom na severe a Hemavanom na juhu. Prechádza jednou z najväčších zostávajúcich oblastí divočiny v Európe. Každých približne 15 - 25 km sa nachádza chata, kde môžete za poplatok prenocovať. Ideálne je mať so sebou stan. Trasu je samozrejme možné skrátiť.

Prečítajte si viac
Falun
Falun

Vo Falune môžete navštíviť veľmi zaujímavé bývalé medené bane. Dnes sa vo Falune vyrába aj tzv. falunské červené, ktoré bolo kedysi vedľajším produktom medenej bane. Táto farba zdobí typické švédske drevené domy.

Prečítajte si viac
Umea
Umeå

Ak hľadáte miesto na Erasmus, vrelo vám ho odporúčame. Má najväčší počet zahraničných študentov vo Švédsku. V meste sa nachádza vynikajúca univerzita a mesto má ideálnu polohu na cestovanie. Niekoľkokrát do týždňa je možné pozorovať polárnu žiaru. Umeå je tiež jedným z najlacnejších miest vo Švédsku. Na mieste sa môžete informovať o miestnom klube a štvrtkovom karaoke.

Prečítajte si viac
Goteborg
Göteborg

Göteborg je druhé najväčšie mesto vo Švédsku. Okrem známych miestnych pamiatok (Poseidon, Opera, Avenyn, prístavná štvrť) môžete absolvovať výlet loďou na miestne súostrovie.

Prečítajte si viac
Lund
Lund

Lund je malebné univerzitné mestečko. Spolu so Sigtunou (menším mestom neďaleko Štokholmu) je najstarším mestom moderného Švédska. V meste sa nachádza katedrála postavená už v roku 1 103.

Prečítajte si viac
Malmö
Malmö

Malmö je tretie najväčšie švédske mesto a hlavné mesto provincie Skåne. Z mesta je výhľad na impozantný most Öresund. Dominantou mesta je špirálový mrakodrap "Turning Torso".

Prečítajte si viac
Ostersund
Östersund

Östersund je krásne mesto na jazere Storsjön s najdlhšou upravenou korčuliarskou dráhou vo Švédsku. Každoročne sa tu koná Svetový pohár v biatlone.

Prečítajte si viac
Štokholm
Štokholm

Hlavné a zároveň najkrajšie mesto Švédska. Takzvané "Benátky severu" by ste nemali vynechať. Mesto sa rozprestiera na desiatkach ostrovov a ostrovčekov s krásnou okolitou prírodou a množstvom zelene.

Čítajte sprievodcu
Uppsala
Uppsala

Uppsala je univerzitné mesto severne od Štokholmu. Ak sa chystáte do hlavného mesta, Uppsala je ideálnym cieľom jednodňového výletu. Okrem najstaršej univerzity v severnej Európe môžete navštíviť aj miestnu katedrálu, ktorá je vysoká 118,7 metra.

Prečítajte si viac
Sú
Åre

Åre je najlepšie lyžiarske stredisko vo Švédsku, kde sa každoročne koná Svetový pohár v alpskom lyžovaní. Treba počítať s vyššími cenami sezónnych skipasov, hotelov a súvisiacich služieb. Viac informácií o lyžiarskom stredisku nájdete na stránke skistar.com.

Prečítajte si viac
Jukkasjarvi
Jukkasjärvi

Jukkasjärvi je krásny ľadový hotel. Každý rok ho navrhujú noví umelci, takže je každý rok jedinečný. V dedine môžete navštíviť aj miestnych Laponcov v ich pôvodnom obydlí a zastaviť sa na polievku a prehliadku ich stáda sobov.

Prečítajte si viac
Kiruna
Kiruna

Kiruna je najsevernejšie mesto vo Švédsku, ktoré bolo postavené na ťažbu železnej rudy. V súčasnosti sa mesto presunulo o niekoľko kilometrov ďalej, pretože sa baňa rozširuje. Baňa je veľmi zaujímavá a môžete ju navštíviť.

Prečítajte si viac