Švédsko - čo robiť

Švédsko

Treky

Najznámejšia a najzaujímavejšia je Kungsleden ("Kráľovská cesta"), turistická trasa v severnom Švédsku, dlhá približne 440 kilometrov, medzi Abiskom na severe a Hemavanom na juhu. Prechádza jednou z najväčších zostávajúcich oblastí divokej prírody v Európe. Približne po každých 15 - 25 km sa nachádza chata, v ktorej sa dá prenocovať. Ideálne je mať so sebou stan. Trasu je samozrejme možné skrátiť.

Kebnekaise - najvyššia hora Švédska sa nachádza v blízkosti Kungsledenu. Nedá sa zdolať za jeden deň. Musíte počítať minimálne s tromi dňami. Horolezecké vybavenie nie je potrebné. Len samotný vrchol je pokrytý ľadom, preto sa odporúča vziať si so sebou mačky.

Národný park Sarek - nedotknutá príroda, ale chýbajú horské chodníky. Ideálny pre nadšencov s mapou a buzolou.

Ferraty, steny, lezenie

Jedno z najlepších miest na lezenie sa nachádza pri dedinke Bohuslan neďaleko Göteborgu.

Najlepšie ferraty sa nachádzajú v horách pri mori HögaKusten. Navštívte stránku viaferrata.se.

Nočný život

Najzaujímavejší nočný život je samozrejme vo veľkých mestách Štokholm, Göteborg a Malmö. V Štokholme sa v lete oplatí navštíviť zábavný park Gröna Lund, kde sa takmer každý deň konajú rôzne koncerty. Štvrť Södermalm je živá po celý rok, s množstvom krčiem a klubov.

Jedným z najzaujímavejších festivalov počas osláv slnovratu je oblasť Dalarna. Najzaujímavejšie je mesto Leksand, kde je postavený najvyšší máj vo Švédsku. Za pozornosť stojí aj festival Brännbollsyran (pozri časť Kultúra).

Nakupovanie

Najlacnejšie potraviny sú k dispozícii v Lidli. Typické švédske špeciality nájdete v sieti ICA. Najkvalitnejšie, ale drahšie pochúťky nájdete v Saluhall.

Samozrejme, za návštevu stojí aj najstaršia IKEA v Štokholme. Elektroniku lacno kúpite v SIBA a oblečenie samozrejme v H&M. Takmer všetko sa dá kúpiť lacnejšie v Českej republike, takže nákupy vôbec neodporúčame.

Parky a rezervácie

Všetky švédske národné parky sú zaujímavé. Ich zoznam a podrobné informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke.

Medzi najzaujímavejšie patria určite Abisko, Sarek, Fulufjället, Skuleskogen.

Lyžovanie a snowboarding

Kvalitu lyžovania porovnateľnú s Alpami nájdete v lyžiarskom stredisku Åre. Výborné podmienky na lyžovanie v teréne nájdete na hranici s Nórskom v stredisku Riksgränsen. Lyžovať môžete aj v centre Štokholmu na Hammarbybacken. Kopec je prekvapivo strmý. Každoročne sa tu dokonca koná Svetový pohár žien.

Bežecké lyžovanie

Švédi uprednostňujú bežecké lyžovanie pred zjazdovým a podľa toho to aj vyzerá. V každom meste a dedine nájdete krásne upravené trate na klasiku aj korčuľovanie. Samozrejme, čím severnejšie idete, tým dlhšie môžete bežkovať počas celého roka. Ak ste naozaj vášnivý bežkár, odporúčame vám zúčastniť sa Vasovho behu, ktorý sa koná vždy prvý marcový víkend.

Korčuľovanie

Vďaka veľkému počtu jazier má Švédsko aj vynikajúce podmienky na korčuľovanie. Mestá pravidelne odstraňujú napadaný sneh. Švédi korčuľujú na dlhých nožoch, ktoré sa dajú požičať aj takmer pri každom jazere.

Pre deti (zábavné parky, ľahšie výlety)

Švédi sú tipy priateľské k rodinám, takže cestovanie je prispôsobené deťom. Nie je problém navštíviť s deťmi národné parky alebo iné pamiatky. Tie si prídu na svoje.

Medzi najzaujímavejšie atrakcie pre deti patrí Skansen v Štokholme so zoologickou záhradou so severskými zvieratami. Za návštevu stojí aj Kolmårdensdjurpark, ktorý je najväčšou zoologickou záhradou vo Švédsku. Milovníci rozprávok a Pipi Dlhej pančuchy by mali navštíviť Vimmerby, kde môžete navštíviť svet Astrid Lindgrenovej.

Pre romantikov

Švédske západy slnka sú romantickejšie ako kdekoľvek inde. Preto odporúčame vyhľadať nádherné výhľady. V Štokholme napríklad z najlepšej vyhliadky v meste na takzvanom Monteliusvägen alebo z veže Kaknäs.

Veľmi obľúbené sú aj plavby loďou, najmä na jazere Mälaren pri Štokholme alebo na Götakanal.

Hlavným lákadlom pre romantikov je však polárna žiara. Polárnu žiaru môžete vidieť od polovice septembra do začiatku apríla. Samozrejme, čím dlhšia je noc, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ju uvidíte. A samozrejme, čím severnejšie sa nachádzate, tým je pravdepodobnejšie, že ju uvidíte. V Štokholme ju možno vidieť približne desaťkrát do roka. V Umeå každý tretí deň a v Kirune takmer každý deň (samozrejme, za dobrého počasia bez mrakov). Viac informácií nájdete aj v predpovedi na tejto stránke.

Kultúra

Okrem vyššie uvedených festivalov by mal každý návštevník Švédska navštíviť tieto dve múzeá v Štokholme:

Vasa Museum - je námorné múzeum v Štokholme na ostrove Djurgården. Nachádza sa v ňom jediná takmer úplne zachovaná loď zo 17. storočia, ktorú sa kedy podarilo zachrániť; vojnová loď Vasa. Múzeum bolo otvorené v roku 1990 a podľa jeho oficiálnej webovej stránky je najnavštevovanejším múzeom v Škandinávii.

Štokholmská radnica - na výstavbu tejto veľkolepej budovy bolo použitých osem miliónov červených tehál. Modré nádvorie je pravdepodobne najznámejšou a najkrajšou časťou budovy a slúži ako jedáleň, ktorá sa používa na bankety po každoročnom udeľovaní Nobelovej ceny. Z veže radnice je nádherný výhľad na staré mesto Štokholmu.

Milovníkom múzeí odporúčame zakúpiť si Štokholmskú kartu, ktorá vám umožní bezplatný vstup do väčšiny štokholmských múzeí.

Windsurfing

Keďže Švédsko nemá prístup k Atlantickému oceánu, nie je tu toľko možností na surfovanie. Táto možnosť je prekvapivo blízko Štokholmu pri dobrom vetre na pláži Torö Stenstrand.

Na druhej strane Švédsko ponúka výborné podmienky na windsurfing a kitesurfing. Ideálne je západné pobrežie. Napríklad v meste Varberg. Dá sa praktizovať aj na Štokholmskom súostroví. Existuje tu aj množstvo škôl.

Pláže

Na ostrove Gotland sa nachádzajú krásne piesočnaté pláže. Na západnom pobreží medzi Göteborgom a Malmö sa nachádza niekoľko zaujímavých pláží (napríklad pri Varbergu a Falkenbergu). Krásne pláže s prekvapivo teplou vodou nájdete aj na severe pri polárnom kruhu neďaleko mesta Piteå.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.