Švédsko - bezpečnosť a ochrana zdravia

Švédsko

Aké sú zdravotné riziká vo Švédsku? Je tam bezpečne a kde je najvyššia kriminalita?

Porovnanie cien leteniek do Švédska

Zdravotné riziká

Švédsko nemá žiadne exotické choroby vďaka svojej severnej polohe a veľmi vyspelej spoločnosti a systému zdravotnej starostlivosti.

Hygienické normy sú na najvyššej úrovni a potraviny môžete bez obáv konzumovať v akejkoľvek reštaurácii alebo obchode.

Dostupnosť lekární je skvelá vo všetkých väčších aj menších mestách.

Zdravotná starostlivosť je na mimoriadne vysokej úrovni a občanom EÚ je poskytovaná za rovnaké ceny ako Švédom. Sadzba spoluúčasti je približne 300 sek za návštevu všeobecného lekára a až 400 sek za ambulantnú návštevu špecialistu.

Za pobyt v nemocnici sa platí paušálny poplatok 110 sek za deň.

Ak nie ste držiteľom európskeho preukazu zdravotného poistenia, platíte plnú sumu, ktorá môže dosiahnuť až niekoľko desiatok tisíc švédskych korún. V takom prípade odporúčame dobré cestovné poistenie.

Pitná voda

Voda z vodovodu je vo Švédsku pitná bez akýchkoľvek obáv.

Nebezpečné zvieratá

Švédsko je domovom viacerých veľkých cicavcov a dravcov, ktoré môžu byť pre človeka potenciálne nebezpečné. Vyskytujú sa však pomerne zriedkavo a kontaktu s človekom sa skôr vyhýbajú.

  • Medvede - Medveď hnedý je najväčší švédsky predátor a žije v hlbokých lesoch na celom severe Švédska. Odhadovaný počet medveďov je približne 2 800, čo znamená, že je veľmi malá pravdepodobnosť stretnutia s medveďom. Aktívne sú najmä za súmraku a ráno.
  • Vlci - sú hojne rozšírené v celej severnej polovici Švédska, ale pre človeka predstavujú malé nebezpečenstvo, pretože vlci sú veľmi plachí.
  • Losy - Losy zriedkavo útočia na ľudí, ale útoky na prechádzajúce autá sú bežné. Ak na ceste uvidíte losa, zastavte na kraji cesty a nechajte ho pokojne odísť.

Vo Švédsku sa nenachádza žiadny nebezpečný hmyz ani plazy. V južnej polovici krajiny sa vyskytuje len jeden jedovatý druh hada: zmija obyčajná. Jej jed nie je veľmi silný a v zriedkavom prípade uhryznutia môže ohroziť len alergikov.

Vo Švédsku sa nevyskytujú túlavé psy ani mačky.

Povinné očkovanie

Vo Švédsku nie je povinné žiadne očkovanie. Nevyskytujú sa tu žiadne exotické choroby, a preto je akékoľvek špeciálne cestovné očkovanie zbytočné.

Kriminalita

V európskych médiách sa občas objavujú správy, že Štokholm a Malmö už nie sú bezpečné kvôli prisťahovalcom z Afriky a Balkánu. Údajne obťažujú ženy, okrádajú deti atď.

Skutočnosť je však ďaleko od mediálnych správ. Občas dochádza ku konfliktom v rámci jednotlivých skupín prisťahovalcov, ale zvyčajne zostávajú lokalizované v rámci domácností alebo jednotlivých ulíc.

V Štokholme, Malmö alebo Göteborguneexistujú žiadne nebezpečné "no-go zóny ".

Naopak, Švédi sú veľmi dôverčiví a povedali by sme, že v menej turisticky navštevovaných miestach často ani nevedia, čo je to krádež.

Kriminalita na vidieku a na turistických chodníkoch v horách hrozí snáď len od iných zahraničných návštevníkov. Pravdepodobnosť, že sa vám na vidieku niečo stane kvôli cudzincovi, je naozaj malá.

Riziko katastrof

Vo Švédsku sa nevyskytujú žiadne mimoriadne prírodné katastrofy, ktoré by sa vymykali európskym zvyklostiam.

Nehrozí tu zemetrasenie ani cunami, ani hurikány či mimoriadne silné búrky.

Najvýznamnejším rizikom sú preto mrazy, ktoré môžu byť v niektorých dňoch extrémne a v období od decembra do februára môžu aj na juhu Švédska klesnúť pod -15 °C. Južne od mesta Sundsvall sú však tieto mrazy skôr výnimočné. Na druhej strane, v severnom Švédsku sú mrazy od -15 °C do -25 °C celkom bežné.

Veľké snehové búrky nie sú vo Švédsku veľmi časté a jednorazové snehové zrážky sú často veľmi rýchlo odstránené z ciest.

Aktuálne predpovede počasia a výstrahy si môžete pozrieť na oficiálnej webovej stránke Švédskeho meteorologického inštitútu: smhi.se.

Dôležité kontakty

Keď ste vo Švédsku, mali by ste poznať nasledujúce telefónne čísla.

  • Európske univerzálne číslo tiesňového volania - 112

Vo Švédsku funguje číslo 112 bezchybne a tiesňové telefónne linky pre políciu, záchranku a hasičov boli zrušené.

  • Polícia (mimo pohotovosti) - 114 14
  • Informačná linka pre prípad veľkých nehôd a katastrof - 113 13
  • Neodkladná lekárska pomoc v prípade dlhodobej choroby alebo menšieho zranenia - 1177

Na všetkých telefónnych číslach sa okrem švédčiny bez problémov dohovoríte aj anglicky.

Medzinárodná telefónna predvoľba pre Švédsko je +46.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.