Južná Kórea - turistické víza

Južná Kórea

Južná Kórea uplatňuje bezvízový styk so všetkými krajinami Európskej únie, ako aj s USA, Kanadou, Austráliou, Indiou a mnohými ďalšími krajinami sveta.

Od 1. septembra 2021 však musíte pred cestou vyplniť elektronické cestovné povolenie K-ETA a zaplatiť administratívny poplatok.

Voľný vstup bez K-ETA

Na podporu cestovného ruchu Južná Kórea upustila od povinnosti vyplniť elektronické cestovné povolenie K-ETA pre cesty v období od 1. 4. 2023 do 31. 12. 2024.

Po prílete stačí vyplniť príletovú kartu a predložiť cestovný pas.

Bezvízové cestovanie s K-ETA

Do krajiny môžete vycestovať na maximálne 90 dní bez potreby získania tradičného víza na veľvyslanectvách Kórejskej republiky.

Žiadosť vyplňte na oficiálnej webovej stránke k-eta.go.kr, v žiadnom prípade nevypĺňajte K-ETA na webovej stránke s inou adresou. Ide o podvodné stránky, ktoré z vás vytiahnu oveľa viac peňazí, než koľko K-ETA v skutočnosti stojí.

Elektronickú autorizáciu môžete vyplniť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie k-eta (Google Play / App Store).

Ako dlho pred cestou musím vyplniť k-ETA?

Formulár musíte vyplniť najneskôr 24 hodín pred odchodom. To je maximálny čas, ktorý máte na to, aby ste dostali rozhodnutie o schválení alebo neschválení vašej K-ETA. Ak ste v minulosti nemali nelegálny vstup do Južnej Kórey alebo ste v krajine nespáchali trestný čin, nemusíte sa obávať, že by vám K-ETA nebola schválená.

Vo väčšine prípadov príde informácia o schválení do 30 minút na vami zadaný e-mail.

Odporúčame, aby ste si e-mail vytlačili. K-ETA sa kontroluje vždy pri nástupe do lietadla a môžu nastať situácie, keď na letisku, z ktorého letíte, nefunguje wi-fi (často sa to stáva v Číne alebo aj v Saudskej Arábii). Bez predloženia schválenej autorizácie K-ETA vás do lietadla nepustia.

Ako dlho platí K-ETA?

Kórejské povolenie K-ETA platí 2 roky, počas ktorých môžete absolvovať toľko ciest do Južnej Kórey, koľko chcete.

Koľko stojí povolenie K-ETA a ako sa zaň platí?

Cestovné povolenie K-ETA stojí 10 000 krw a platí sa výlučne online kreditnou kartou po dokončení registrácie na stránke k-eta.go.kr.

Kto musí vyplniť K-ETA?

Elektronické cestovné povolenie K-ETA musia vyplniť všetci cestujúci do Južnej Kórey vrátane maloletých detí. Všetci cestujúci musia vyplniť a zaplatiť za svoju vlastnú cestovnú kartu K-ETA.

Výnimkou sú cestujúci, ktorí do Kórey letia na viac ako 90 dní a majú vlastné vízum z veľvyslanectva. Títo nemusia vyplniť povolenie K-ETA.

Platnosť cestovného pasu

Aká musí byť platnosť môjho cestovného pasu na cestu do Kórejskej republiky?

Cestovný pas musí byť pre všetkých cestujúcich platný vždy minimálne 6 mesiacov po opustení Kórey (t. j. po ukončení cesty).

Naopak, neexistuje žiadne časové obmedzenie, ako dlho musí byť pas starý pred cestou do krajiny. Do Južnej Kórey môžete cestovať s úplne novým pasom.

Víza pre pobyty nad 90 dní

Ak cestujete do Kórey na dlhší čas, musíte si vždy vybaviť štandardné vízum na veľvyslanectve Kórejskej republiky.

Kompletné informácie o získaní štandardného víza nájdete na oficiálnej webovej stránke: www.immigration.go.kr.

Ako prebieha imigračný pohovor?

Po príchode do Južnej Kórey (alebo po príchode loďou) sa podrobíte štandardnej pasovej kontrole. Ešte v lietadle dostanete na vyplnenie papierovú kartu, ktorá je colným vyhlásením.

Na stojanoch pred pasovou kontrolou sú ešte k dispozícii vstupné formuláre, ktoré však držitelia K-ETA nevypĺňajú. To znamená, že z lietadla prejdete bez zdržania priamo na pasovú kontrolu.

Samotný imigračný pohovor zahŕňa snímanie odtlačkov prstov a fotografiu tváre. Zvyčajne sa na hraničnej kontrole zdržíte maximálne 1 - 2 minúty. Dostanete bezvízový styk vo forme nálepky do pasu.

Po pasovej kontrole si vyzdvihnete batožinu a prejdete ešte jednou colnou kontrolou, ktorá spočíva len v röntgenovaní batožiny. Zároveň odovzdáte formulár, ktorý ste dostali v lietadle. Ak ste ho nedostali v lietadle, tieto formuláre sú opäť k dispozícii v stánku pred colnicou.

Pri odchode z Kórey nemusíte vôbec prechádzať okolo pohraničnej stráže. Stačí zamieriť k automatickým bránam, ktoré rozpoznajú vašu tvár a v priebehu niekoľkých sekúnd vás pustia dovnútra. Tieto automatické brány sú k dispozícii nielen pre kórejských občanov, ale aj pre všetkých cudzincov.

Ďalšie doklady

Okrem platného cestovného pasu a vyplneného formulára K-ETA (ktorý sa kontroluje pri registrácii) sa nevyžadujú žiadne iné doklady.

Odporúča sa mať vytlačený spiatočný cestovný doklad alebo ho mať po ruke v telefóne, ale kontroluje sa len vo výnimočných prípadoch.

Colné predpisy

Osoby staršie ako 20 rokov môžu do krajiny dovážať bez cla:

  • 200 cigariet,
  • 50 cigár,
  • 250 g fajkového tabaku,
  • 1 liter alkoholických nápojov,
  • 2 unce parfumu,
  • darčekové predmety do hodnoty 400 usd.

Hotovosť presahujúcu 10 000 usd je potrebné písomne deklarovať pri prílete na letisko. Na tento účel sa použijú formuláre rozdané v lietadle.

Platí prísna politika zákazu dovozu:

  • omamné látky,
  • ovocie,
  • mäsové výrobky,
  • publikácie a videokazety severokórejského pôvodu.

V prípade, že chcete vyviezť kultúrne pamiatky a národné starožitnosti, je potrebná kontrola a schválenie od Metropolitnej vlády Soulu, Úradu pre posudzovanie umenia a starožitností v Soule.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.