Južná Kórea - počasie a najlepší čas na cestu

Južná Kórea

Podnebie Južnej Kórey je veľmi špecifické a len ťažko sa dá porovnať s inými oblasťami sveta. Oficiálne sa Kórea nachádza v miernom pásme so štyrmi ročnými obdobiami.

Letá však často pripomínajú skôr tropy a zimy môžu byť oveľa chladnejšie ako napríklad v európskych krajinách mierneho pásma, a to napriek tomu, že Kórea leží južnejšie.

Aj keď je Kórea polostrov, podnebie je skôr kontinentálne, pretože väčšina vplyvov prichádza zo západu, z obrovskej ázijskej pevniny. Vlhké monzúnové obdobie, v ktorom prevláda vplyv oceánu, nastáva v lete a začiatkom jesene.

Vyhľadajte lety do Soulu v hlavnej sezóne

Rozdiely v teplotách a počasí medzi letom a zimou sú veľké. Priemerná teplota v Soule v januári sa pohybuje od -12 °C do +1 °C, zatiaľ čo v júli od 24 °C do 30 °C. Zima a jar sú tiež výrazne suchšie ako leto.

Podnebie v rámci jednotlivých kórejských regiónov sa veľmi nelíši. Vo všeobecnosti platí, že východné pobrežie a sever okolo Soulu sú daždivejšie. Južné pobrežie je teplejšie, ale rozdiel oproti severu je maximálne 5 - 6 stupňov. Niekoľko stupňov navyše prevláda na obľúbenom dovolenkovom ostrove Čedžu, ktorý je zároveň najjužnejším výbežkom Kórejskej republiky.

Kedy v Kórei najviac prší?

Vlhké a veľmi dusné obdobie dažďov sa zhoduje s letom, ktoré sa podobá skôr tropickému ako miernemu podnebnému pásmu. Najdaždivejšie mesiace sú júl a august, keď sa vyskytujú silné búrky. V priemere každý druhý deň, ale nezriedka sa vyskytuje aj viac ako jedna búrka za deň.

Vyskytujú sa v Kórei tajfúny?

Kórea leží na okraji pásma tajfúnov vo východnej Ázii. Riziko nie je také silné ako v Japonsku, na Filipínach alebo vo východnej Číne, ale stále existuje.

Tajfún navštívi Južnú Kóreu v priemere 1 - 2 krát ročne. Prináša prívalové dažde, ktoré môžu trvať aj 3 dni v kuse, a silný vietor. Zvyčajne sa objavuje na južnom pobreží alebo na ostrove Čedžu v auguste alebo v prvej polovici septembra.

Kedy kvitnú čerešne?

Obľúbená sezóna kvitnúcich čerešní, ktorými je Kórea doslova posiata, sa datuje na koniec marca/začiatok apríla.

Tabuľka teplôt počas roka

Duša - Severná polovica krajiny + západné pobrežie

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
sneh
-2 °C
4 °C
február
sneh
3 °C
3 °C
marec
slnečné
11 °C
5 °C
apríl
slnečné
18 °C
8 °C
máj
slnečné
24 °C
14 °C
jún
slnečné
28 °C
19 °C
júl
dážď
29 °C
23 °C
august
dážď
29 °C
25 °C
september
daždivé
26 °C
23 °C
október
slnečné
20 °C
19 °C
november
slnečné
10 °C
14 °C
december
sneh
2 °C
8 °C

Busan - Južná polovica Kórey

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
slnečné
3 °C
14 °C
február
slnko
8 °C
13 °C
marec
slnečné
13 °C
13 °C
apríl
slnečné
18 °C
14 °C
máj
daždivé
22 °C
16 °C
jún
daždivé
25 °C
20 °C
júl
daždivé
27 °C
24 °C
august
daždivé
30 °C
27 °C
september
daždivé
26 °C
24 °C
október
slnko
22 °C
22 °C
november
slnko
16 °C
19 °C
december
slnko
6 °C
16 °C

Jeju - Teploty na ostrove Jeju

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
slnečné
8 °C
15 °C
február
slnečné
10 °C
13 °C
marec
slnečné
13 °C
13 °C
apríl
slnečné
18 °C
14 °C
máj
slnečné
22 °C
16 °C
jún
daždivé
25 °C
20 °C
júl
daždivé
29 °C
25 °C
august
daždivé
30 °C
27 °C
september
daždivé
26 °C
25 °C
október
slnečné
22 °C
22 °C
november
slnečné
16 °C
19 °C
december
slnečné
11 °C
17 °C

Kedy prejsť na Južná Kórea

Do Južnej Kórey môžete ísť takmer kedykoľvek. Všetky ročné obdobia majú čo ponúknuť. Napriek tomu existujú vhodnejšie a menej vhodné mesiace na cestovanie.

Za jedno z hlavných cestovateľských období sa považujúmarec a apríl . Práve na prelome týchto mesiacov kvitnú čerešne, jeden z najobľúbenejších stromov Kórejčanov. Čerešne sú vysadené prakticky všade a začiatkom jari vytvárajú krásnu ružovú scenériu miest a vidieka.

Najlacnejšie hotely v Južná Kórea

Október a november sú ďalším hlavným obdobím, keď je počasie veľmi stabilné. Obdobie dažďov už pominulo, ale mrazivá zima je ešte ďaleko. Hlavnou devízou jesenných mesiacov sú však nádherne sfarbené stromy. Kórea je veľmi zalesnená krajina a aj v mestách sa nachádzajú veľké parky, takže na pestré odtiene jesenného lístia narazíte doslova všade.

Leto je hlavnou plážovou sezónou, keď davy Kórejčanov a zahraničných turistov smerujú najmä na juhovýchodné pobrežie okolo Pusanu, východný pás letovísk od Gangneungu po Sokcho a samozrejme na ostrov Čedžu.

Zima je vhodnou sezónou pre lyžovanie a mestskú turistiku. Počasie je mrazivé, ale prekvapivo slnečné.

Počasie a teploty počas roka

Takto konkrétne vyzerá počasie v Južnej Kórei počas jednotlivých mesiacov roka.

Počasie v januári

Január je najchladnejší mesiac v roku. V tomto období môže byť mrazivo v celej Kórei okrem ostrova Čedžu. Priemerné teploty na severe krajiny v okolí Soulu sa pohybujú medzi -6 a 0 °C, ale môžu klesnúť až na -12 °C.

Na juhu v okolí miest Busan a Mokpo je o niečo teplejšie, s priemernými teplotami okolo 2 °C, ale ani tu nie je mráz pod -4 °C až takou zvláštnosťou. Na ostrove Jeju sa teploty vyšplhajú v priemere na 7 °C.

Zrážky sú v celej krajine skôr snehové, len v južnom pobrežnom pásme a na Jeju prší, hoci aj tam môže snežiť. Január je prekvapivo pomerne slnečný mesiac so stabilným počasím. Sneh padá najmä vo forme prehánok. Výnimkou je ostrov Jeju, kde je počas januára takmer neustále zamračené a hmlisto.

Počasie vo februári

Počas februára je v Kórei stále chladno. Teploty na severe sa pohybujú medzi -3 °C a 2 °C, zatiaľ čo na juhu je približne o 3 stupne teplejšie a na ostrove Čedžu o 6 až 7 stupňov teplejšie. Výnimkou nie sú ani tuhé mrazy pod -10 °C, najmä v okolí Soulu, vo vnútrozemí a na horách.

Vo februári padá v priemere viac snehových prehánok ako v januári, namiesto toho na juhu a na ostrove Čedžu prší. Zrážky sú však zriedkavé a vyskytujú sa približne raz za 5 dní. S výnimkou ostrova Čedžu, ktorý je väčšinu dní zamračený, je počasie v celej krajine väčšinou slnečné.

Počasie v marci

Posledný mesiac zimy môže byť zo začiatku nepríjemný najmä stále tuhými mrazmi s teplotami pod -6 °C, ktoré sú však oveľa menej časté ako v skutočných zimných mesiacoch.

Bežné teploty sa v severnej polovici krajiny vyšplhajú na 7 °C a na juhu a na ostrove Jeju dokonca na 10 až 13 °C.

Počasie je väčšinou čiastočne zamračené. Na severe sa približne raz za 6 dní vyskytujú zmiešané prehánky. Južné a východné pobrežie a ostrov Čedžu sú v súčasnosti bez snehu a dážď je o niečo častejší ako v Soule a okolí, ale určite nie natoľko, aby negatívne ovplyvnil dovolenku. Prší maximálne raz za 4 dni vo forme krátkej prehánky.

Koncom marca začínajú kvitnúť čerešne a celá Kórea sa mení na bielu a ružovú záhradu.

Počasie v apríli

Apríl je jedným z najlepších mesiacov na cestovanie do Južnej Kórey. Čerešňové kvety sú na vrchole a aj ostatná vegetácia sa začína sviežo zelenať a kvitnúť.

Priemerné teploty sa v celej krajine vrátane ostrova Čedžu pohybujú medzi 16 a 18 °C a občasné prehánky sú skôr príjemné ako nepríjemné. Zvyčajne pominú tak rýchlo, ako prišli, a zanechávajú vzduch krásne čistý a voňavý.

Počasie v máji

Máj je stále vhodným mesiacom na pohodovú návštevu a cestovanie po mestách a vidieku. V celej krajine sú príjemné teploty okolo 23 °C, úhrny zrážok sú vyššie ako v apríli, ale prší plus mínus rovnako dlho, dážď je len o niečo silnejší ako na začiatku jari.

Po väčšinu dňa prevláda jasné slnečné počasie a vďaka predlžujúcim sa dňom je máj jedným z mesiacov s najväčším počtom hodín slnečného svitu v celej Kórei.

Počasie v júni

Jún je prelomovým mesiacom, keď sa končí obdobie sucha a začína prevládať oceánske podnebie s vlhkými podmienkami. Minimálne prvá polovica júna je však stále ideálnym obdobím na návštevu Kórey. Prší len vo forme krátkych, hoci často silných, prehánok približne každý tretí deň a po zvyšok času je počasie jasné a slnečné.

Teploty sa vyšplhajú na 25 °C, v Soule a na západnom pobreží až na 27 °C. Zvyšuje sa aj vlhkosť vzduchu, vďaka čomu je pocitovo ešte teplejšie. Vo všeobecnosti je najpríjemnejšie počasie na východnom pobreží v okolí mesta Gangneung a na juhozápade v okolí mesta Mokpo. Príjemné je aj na ostrove Čedžu.

Počasie v júli

V júli zasahuje v plnej sile obdobie vlhkého a veľmi dusného počasia. Teploty sa vyšplhajú na 27 až 30 °C, pričom najteplejšie je na severe a vo vnútrozemí, zatiaľ čo na juhu je najviac vlhkosti. Nepríjemné podmienky sa tak v celej krajine vyrovnajú.

Júl je zároveň najdaždivejším mesiacom roka vo väčšine častí Kórey. Prší každý druhý deň, niekedy aj častejšie. Nie sú bežné stabilné celodenné dažde, ale skôr prudké búrky striedané s čiastočne zamračeným počasím. Búrky sa však môžu vyskytnúť aj niekoľkokrát za deň.

Ostrov Jeju má najpríjemnejšie počasie v Kórei, ale aj tu musíte počítať so silnými búrkami, ktoré sú však menej časté ako na pevnine.

Napriek dažďom je júl hlavným obdobím na kúpanie v mori. V tomto zmysle je najlepšie zamieriť na východné pobrežie do pásu letovísk od Gangneungu po Sokcho, kde je pravdepodobnosť búrok o niečo nižšia ako vo zvyšku krajiny.

Počasie v auguste

Vlhké obdobie pokračuje v plnom prúde aj počas augusta. K tomu sa pridáva riziko tajfúnov prichádzajúcich z Japonska a východnej Číny.

August je horúci a vlhký mesiac s teplotami okolo 28 až 30 °C a veľmi dusným počasím. Dážď často prichádza vo forme silných búrok a môžu sa vyskytnúť aj krátkodobé prívalové dažde. Na druhej strane, medzi dažďami je zvyčajne slnečné počasie.

Najviac zrážok spadne v Soule a jeho okolí, najmenej na ostrove Jeju. Rozdiel však nie je ani tak vo frekvencii zrážok, ako v ich intenzite.

Riziko tajfúnov je najvyššie v auguste a v priemere sa vyskytuje 1 ročne. V tomto prípade zvyčajne zasiahne južnú polovicu krajiny. Prejavuje sa silným vetrom a výnimočnými prívalovými dažďami, ktoré môžu trvať aj 3 dni po sebe. Kórea je však na prírodné katastrofy dobre pripravená, má vynikajúci systém varovania a rýchlu obnovu.

Počasie v septembri

Počas septembra ustáva obdobie dažďov a tajfúnov. Teploty v celej krajine klesajú na 26 °C, na začiatku mesiaca sú časté a výdatné zrážky, ale s postupom mesiaca sa zrážky znižujú a znižuje sa aj ich intenzita.

Riziko tajfúnov je zvýšené v prvej polovici septembra, ale ku koncu je zriedkavejšie.

Druhá polovica septembra je teda ideálnym obdobím na dovolenku na pláži s oveľa menšou pravdepodobnosťou dažďa ako v letných mesiacoch, a to tak na pevnine, ako aj na ostrove Jeju.

Počasie v októbri

Október je po jari druhým hlavným obdobím na cestovanie. Hoci je vzduch vlhší ako na jar, dažde sú podobné, t. j. len vo forme ľahkých prehánok, ktoré sa vyskytujú v priemere raz za 4 až 5 dní.

Teploty vzduchu stúpajú a držia sa na príjemných 20 stupňoch. O niečo teplejšie je na juhu a na ostrove Jeju.

Hlavnou devízou cestovania v októbri je úžasná krajina sfarbená jesenným lístím. Počasie nabáda na dlhé výlety do prírody.

Počasie v novembri

November je tiež skvelý mesiac na cestovanie po Kórei. Nastáva farebná jeseň a teploty pomaly klesajú. Na juhu (Busan, Mokpo) a na ostrove Jeju očakávajte okolo 16 °C, zatiaľ čo v Soule môže teplota klesnúť na 11 °C.

November je relatívne suchý mesiac. Prší len približne každý 6. deň, zrážky nie sú príliš intenzívne, a preto vás príliš neovplyvnia.

Počasie v decembri

December je - pre mnohých možno prekvapivo - tiež vhodným mesiacom na cestovanie. Teda ak vám nevadí chladnejšie počasie. V skutočnosti je december najsuchším mesiacom v roku v celej krajine, s najmenším množstvom zrážok.

V južnej polovici krajiny sa vyskytujú slabé dažďové prehánky, v severnej polovici krajiny je viac snehových prehánok.

Inak je počasie po väčšinu dňa jasné alebo čiastočne zamračené, snáď s výnimkou ostrova Jeju, kde je bežná hustá hmla a zamračené počasie. Nepríjemné typické zimné počasie sa samozrejme môže vyskytnúť aj na pevnine, ale pravdepodobnosť slnečnej oblohy je oveľa vyššia.

Priemerné teploty na severe klesajú k -1 °C až 4 °C, zatiaľ čo na juhu a na ostrove Jeju sa pohybujú medzi 5 °C a 11 °C.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.