Južná Kórea - čo robiť

Južná Kórea

Treky

Kórejčania milujú treking, najmä počas víkendov. Ak sa vydáte na trek v lete, je pravdepodobné, že budete obklopení nadšenými fotografmi všetkých vekových kategórií. Vrcholy hôr sa pohybujú v nadmorskej výške od niekoľkých stoviek metrov až po výrazne nad tisíc. Na najvyšší vrchol (vyhasnutú sopku Halassan) sa dá vystúpiť. Jedným z najobľúbenejších cieľov, dokonca aj pre samotných Kórejčanov, je prírodný park Mudeungsan neďaleko mesta Gwangju v južnej polovici ostrova. Z mesta sa sem ľahko dostanete autobusom (č. 54) alebo taxíkom, ktorý stojí 5 USD (2017).

Park Hallasan

Hallasan na ostrove Čedžu je vďaka svojej zaujímavej flóre a faune zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Súčasťou parku je najvyššia hora Južnej Kórey, na ktorú sa dá vystúpiť. Pohodlne ju zvládnete za 1 deň. Počasie na ostrove je veľmi premenlivé, preto sa dobre vybavte. V závislosti od úrovne vašej kondície si môžete vybrať, ako ďaleko v parku pôjdete. Hallasan ponúka 7 možných trás: Eoseungsaengak (1,3 km) Seokgulam (1,5 km), Yeongsil (5,8 km), Eorimok (6,8 km), Donnaeko (7 km) Gwaneumsa (8,7 km) a Seongpanak (9,6 km). V parku môžete za poplatok aj táboriť.

Kopec Anmiongogage pri meste Changwon

Tento 9 km dlhý kopec sa tiahne od Taebaek - dong v meste Jinhae po Anmin - dong v meste Changwon v južnej časti hlavného ostrova. Z vrcholu môžete vidieť prístav Jinhaema, horu Ungsan, Sirubong alebo Cheonjabong. Môžete sa sem vydať na pešiu túru alebo jazdiť autom či na bicykli.

Potápanie

Potápanie nepatrí medzi najobľúbenejšie aktivity. Preto ak ste v potápaní nováčik a chceli by ste to tu vyskúšať, pravdepodobne si nevystačíte s lekciami angličtiny. Mnoho centier nájdete na južnom a západnom pobreží. Ostrov Čedžu (Chedzu) ponúka potápačom jedinečný zážitok z pozorovania vďaka unikátnej kombinácii teplovodných a studenovodných druhov.

Pláže

Kórea nie je miestom, kam mnohí z nás chodia za oddychom pri mori, ale ak ste milovníkmi mora, stále sa tu nájde niekoľko pláží, ktoré sa oplatí navštíviť. Najznámejšou plážou je pláž Haeundae (južná časť Kórey), ktorá je krásna za každého počasia. Je vzdialená 5 hodín jazdy autom zo Soulu alebo 2 hodiny rýchlovlakom, za ktorý si však značne priplatíte. Pláž Gwangalli na juhu ostrova patrí k rušnejším, nachádza sa v centre mesta, je vhodná skôr na prechádzky alebo hry s deťmi. V okolí sa nachádza množstvo reštaurácií a klubov. Pláž Hamdeok je jednou z najznámejších pláží na ostrove Čedar. V lete je preplnená, more je čisté a pokojné. Pláž Hyeopjaje je ďalšou známou plážou na ostrove Čediz. Ďalšou možnosťou je ísť na niektorý z malých ostrovov, napríklad Gwanmaedo, kde bývajú pláže prázdne.

Nočný život

Ak máte radi bary a hudbu, najmä hip-hop, vyberte sa do jedného z mnohých klubov v Soule (napríklad Club Arena ). Na druhej strane, ak chcete niečo "západnejšie", zamierte do baru Woodstock. Pláž Gwangalli ožíva aj v noci, s množstvom reštaurácií.

Nakupovanie

Najviac nákupných možností všetkého druhu nájdete v Soule. Nachádzajú sa tu veľké nákupné centrá, ako aj malé trhy. Nájdete tu aj širokú škálu bezcolných obchodov, napríklad The Shilla alebo hlavný bezcolný obchod Lotte. Ak chcete urobiť radosť svojim najmenším, vyberte sa s nimi alebo bez nich do nákupného centra s detským oblečením Burdeng (kórejsky: 부르뎅 아동복). Najznámejším blokom nielen medzi shopaholikmi je nepochybne Myeong-dong (명동), ktorý pozostáva z 2 hlavných ulíc, z ktorých jedna začína pri stanici metra Myeong-dong (linka 4) a druhá pri obchodnom dome Lotte v Euljiro. Okrem oblečenia, obuvi, miestnych výrobkov či zľavových akcií tu nájdete aj množstvo reštaurácií a zariadení rýchleho občerstvenia. Mnohé reštaurácie v tejto štvrti sa špecializujú na dongaseu (bravčové kotlety) a kalguksa (rezancová polievka). Ďalšou turisticky veľmi vyhľadávanou nákupnou oblasťou je známa ulica Insa-dong. Je to malá ulica v centre mesta, ktorá je doslova posiata obchodíkmi so suvenírmi, starými kresbami a potrebami pre kaligrafiu, tradičnými reštauráciami, čajovňami alebo umeleckými galériami. V južnej časti ostrova, konkrétne v Gurye, môžete navštíviť tradičné trhy s potravinami. Konajú sa približne 6-krát do mesiaca. Za zmienku stojí aj trh pod holým nebom, Haeundae , ktorý by si nemali nechať ujsť milovníci jedla a varenia.

Typickým suvenírom, ktorý môžete niekomu priniesť, je vejár alebo drevené masky či tradičné lampióny. Domov si môžete odniesť aj kvalitný čaj alebo prírodnú kórejskú kozmetiku.

Parky a rezervácie

Ak si vyberiete niektorý z juhokórejských parkov, nebudete sklamaní, môžete si vybrať zo širokej ponuky tých najznámejších: Národný park Bukhansan (priamo v Soule), Seoraksan (lokalita Sokcho), Národný park Hallasan (ostrov Čedžu), Mudeungsan (oblasť Gwangju), Naejangsan (lokalita Jeongeup), Gyeongju (oblasť Gyeongju) alebo Národný park Jirisan.

V Kórei sa nachádza mnoho parkov. Len v Soule môžete navštíviť park Bukhansan, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto. Výstup patrí medzi stredne náročné, zvládne ho každý, kto chodí po horách. Okrem spomínaného parku Bukhansan môžete zájsť aj do parku Hangang, kde sa nachádza krásna tryskajúca fontána. V Yeouido Hangang si môžete dať občerstvenie alebo skôr raňajky, pretože za dobrého počasia je park zvyčajne preplnený turistami a miestnymi obyvateľmi. Okolo veže N v Soule sa nachádza park s rovnakým názvom - Namsan. Za pekného počasia si môžete vychutnať výhľad na mesto Soul.

Kórejčania si veľmi potrpia na úpravu a čistotu. Vstup do niektorých parkov je voľný, za iné sa platí. V parkoch môžete aj prenocovať, buď v niektorom z priľahlých hotelov, alebo dokonca v chrámoch (napríklad v chráme Gayasan v južnej provincii Gyeongsang). Medzi najväčšie z nich patrí národný park Jirisan na juhozápade ostrova. V parku sa môžete voľne pohybovať, ale turistika je zakázaná od západu slnka do 2 hodín pred východom slnka.

Park Hallim na ostrove Jeju

Rozľahlý park, ktorý si môžete vychutnať takmer za každého počasia. Je to v podstate akási botanická záhrada. Okrem paliem, ktoré sú vysadené pozdĺž cesty, subtropických rastlín, bonsajov či vodopádov sa môžete pokochať jaskyňami Hyeopjaegul a Ssangyonggul.

Ostrov Gwanmaedo

Ostrov Gwanmaedo, predtým Bolmae, je súčasťou národného parku Dadohae. Okrem krásnych pláží tu nájdete aj skalnaté útesy či borovicové lesy. Na ostrove sa nachádzajú obchody, reštaurácie, nemocnice, požičovne bicyklov atď. Ľahko sa sem dostanete trajektom.

Ostrov Ganghwado

Ostrov sa nachádza na západnom pobreží Kórey, technicky je súčasťou Inčchonu. Okrem prírody a histórie tu môžete obdivovať aj ostrovnú kaviareň Ganghwa a preskúmať, ako je možné, že tieto 2 domy sú vôbec ešte stále oproti sebe.

Jaskyne

Medzi ďalšie turistické atrakcie v krajine patria jaskyne. Len na ostrove Jeju môžete okrem jaskýň Hyeopjaegul a Ssangyonggul navštíviť aj Majanggul, čo je lávový tunel dlhý asi 13 km. Medzi ďalšie jaskyne patrí Gwangmyeong. Tu sa môžete voľne prechádzať po jaskynnom systéme, niektoré tunely sú dokonca zaujímavo farebne osvetlené, prehliadka trvá asi hodinu a za návštevu zaplatíte asi 6 000 wonov. K prírodnejším jaskyniam patrí Geumganggul, ktorá je vyhĺbená v skale Seoraksan vo výške asi 600 metrov nad morom. Vyšplhať sa sem dá dosť práce, ale na oplátku budete odmenení čarovným výhľadom na údolie. Tí, ktorí majú radi krápnikové jaskyne, ocenia prírodnú vápencovú jaskyňu Baengnyong v provincii Gwangwon. Vstupné do jaskyne je 15 000 wonov.

Čajové plantáže

Milovníci zeleného čaju ocenia pravé čajové plantáže. Hadong v Gyeongsangnam-do a Boseong v Jeollanam-do sú dve najväčšie plantáže v krajine. Zatiaľ čo prvá je známa svojou bohatou históriou, druhá je známa skôr nádherným výhľadom. V Boseongu môžete ochutnať aj najrôznejšie špeciality zo zeleného čaju - od zmrzliny až po zelené rezance.

Zimné športy

Strediská zimných športov nepatria medzi najznámejšie, a to napriek tomu, že sa tu v roku 2018 budú konať zimné olympijské hry. Lyžovanie si môžete užiť na okraji oblasti Gangwon, rovnako ako korčuľovanie, ktoré majú Kórejčania radi. Ďalšou možnosťou je stredisko Muju v národnom parku Deogyusan. Toto stredisko je medzi Kórejčanmi najobľúbenejšie a najznámejšie. Lyžiarske stredisko Alpensia na severovýchode krajiny má 6 zjazdoviek pre snowboardistov a lyžiarov. Lyžiarsky areál Elysian Gangchon v severnej časti vás môže zaujať panoramatickým výhľadom na okolité hory. Stredisko je otvorené 24 hodín denne. Môžete si vybrať, či si kúpite skipas na 4, 6 alebo 8 hodín. (Za 4-hodinový skipas zaplatíte 54 000 wonov, za 6-hodinový 64 000 wonov a za 8-hodinový 74 000 wonov). Ak vám to nestačí, môžete si zalyžovať aj v noci. Buď od 19:00 do 24:00 (60 000 wonov), od 22:00 do 4:00 (50 000 wonov), alebo dokonca od 24:00 do 4:00 (40 000 wonov).

Pre deti

Deti sa v Južnej Kórei nudiť nebudú a nebudú sa nudiť ani ich rodičia. Ak vaše ratolesti milujú zábavné parky, určite si zamilujú známy zábavný park Lotteworld, ktorý je tak trochu mixom Disneylandu a Motherlandu a s deťmi sa tu môžete zabávať až do 22:00. Ľahko sa sem dostanete aj verejnou dopravou. Niekedy majú zľavy na vstupné: (http://funtastickorea.com/p/lotte-world-ticket-discount). To však nie je všetko. Kórea ponúka napríklad aj múzeum medvedíkov (viac na: http://en.teseum.net/). Ak máte doma malého vedca, vyberte sa s ním do múzea sov. Viac na: http://www.owlmuseum.co.kr/main1.html alebo interaktívne detské múzeum, ktoré je súčasťou toho národného. Tu sa deti môžu všetkého dotknúť a ohmatať. Skutočná škola hrou v akcii. Viac informácií: (http://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=1215579)

Radosť sebe aj deťom urobíte, ak sa vyberiete do akvária, konkrétne do akvária Hwajinpo (화진포 해양박물관) na severe ostrova. Okrem rôznych druhov mäkkýšov a rýb tu zažijete 3D film alebo sa prejdete pod 300 tonami vody v podmorskom tuneli. Dospelí za túto atrakciu zaplatia 5 000 wonov.

Okrem už spomínaných atrakcií môžete vziať deti do jedného z parkov alebo do jaskyne.
Manjanggul na ostrove Jeju.

Pre romantikov

Ak ste romantik telom aj dušou, určite navštívte Kóreu na jar, keď kvitnú čerešne a vy si užijete prechádzky a festivaly. Kórea ponúka množstvo parkov. Môžete sa prejsť na ostrove Čedžu alebo pozdĺž potoka Yeojwacheon v južnej časti ostrova. Môžete sa nadýchať vône rozkvitnutých čerešní a urobiť si selfie na moste. Prechádzku popri potoku môžete spojiť s výletom do parku Jangboksan. Okrem rozkvitnutých čerešní sú tu typické mostíky, rôzne umelecké sochy, lavičky na odpočinok či rôzne druhy športových strojov.

Kultúra

Južná Kórea má odlišnú históriu, ale aj odlišnú kultúru. Po celej Južnej Kórei nájdete múzeá od A po Z. Podľa svojich preferencií môžete navštíviť Múzeum krištáľov, Múzeum Samsung, Múzeum čaju, Múzeum lásky, Múzeum bonsajov alebo výstavu diel Alfonsa Muchu. V kráľovských palácoch sa často konajú rôzne predstavenia. Za zmienku stojí aj Centrum umenia v Soule, kde sa zvyčajne konajú koncerty alebo balet.

Zaujímavé múzeá

63 Art (63 아트)

Tí, ktorí sa radi pozerajú na svet zhora, by mali navštíviť 63 Art. Ocitnete sa vo výške 246 metrov nad morom a svet vám bude doslova ležať pri nohách. Je to miesto, ktoré ponúka nevšedný kultúrny zážitok, múzeum umenia a výhľad na nádhernú scenériu rieky Hangang. Za tento zážitok zaplatíte 13 000 wonov. Ak ste študent alebo dôchodca, dostanete zľavu.

Múzeum nábytku

Aj keď patríte k ľuďom, ktorí múzeá nenavštevujú a pri pomyslení na ich návštevu im naskakuje husia koža, zamyslite sa nad tým. Nájdete tu viac ako 2 000 kusov tradičného kórejského nábytku alebo tradičných domov. Prehliadka so sprievodcom trvá približne hodinu a zaplatíte za ňu 20 000 wonov. Viac na: http://www.kofum.com/.

Chcete zažiť, aké je to bozkávať Spidermana, byť medzi zubami Marilyn, kŕmiť Monu Lisu cez slamku alebo jednoducho byť súčasťou umeleckého diela či hviezdou filmového plátna? Potom sa vyberte do jedného z mnohých múzeí ilúzií. Či už navštívite Múzeum trikov, Múzeum živého umenia Insadong alebo Múzeum 3D čierneho umenia, zažijete veľa zábavy nielen počas daždivých dní.

Paláce

Kórejské paláce poznáme z mnohých ázijských filmov, v celej krajine ich je naozaj nepreberné množstvo.

Palác Gyeongbokgung (경복궁)

Palác postavený v 14. storočí je často známy ako Severný palác a považuje sa za najznámejší, najkrajší a najväčší palác. Po záhradách sa môžete prechádzať hodiny a hodiny a obdivovať ázijskú kultúru, ktorú poznáme z filmov. Môžete sa dokonca obliecť do tradičných kórejských oblekov a zažiť to na vlastnej koži. Nechoďte sem v utorok, keď je zatvorené. Vstupné stojí približne 3 000 wonov. Viac informácií nájdete na: http://www.royalpalace.go.kr/html/eng/main/main.jsp.

Národný palác (국립고궁박물관)

Ak vám návšteva múzeí nie je cudzia a ste milovníkmi histórie, navštívte Národný palác. Nájdete tu mnoho historických predmetov z obdobia dynastie Čoson a nezaplatíte ani cent.

Palác Changdeokgung a Huwon (창덕궁과 후원)

Palác Changdeokgung bol najdôležitejším miestom pre mnohých kráľov dynastie Cheongsun. Je to miesto známe nielen ako miesto posledného odpočinku kráľov, ale aj pre obrovské stromy, ktoré majú viac ako 300 rokov. V súčasnosti je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí k najtradičnejším historickým pamiatkam. Jeho návšteva stojí 3 000 wonov a viac informácií si môžete pozrieť tu: http://eng.cdg.go.kr/main/main.htm.

Chrámy

Okrem veľkého počtu palácov nájdete v krajine aj budhistické chrámy. Do niektorých platíte vstupné, iné sú úplne zadarmo. Priamo v Soule sa nachádza chrám Bongeunsa. Každý rok v septembri sa tu koná budhistický obrad s názvom Jeongdadaebulsa. Ďalším chrámom, ktorý môžete navštíviť priamo v hlavnom meste, je chrám Myogaksa. V niektorých budhistických chrámoch môžete prenocovať a zúčastniť sa očistného programu, ktorý zahŕňa skoré ranné vstávanie, prechádzky a meditáciu. Okrem už spomínaných môžete na tieto účely využiť aj niektoré ďalšie po celej krajine. Jedným z takých, ktoré to poskytujú, je napríklad chrám Haeinsa v pohorí Gayasan. Môžete si vybrať, či tu strávite celý víkend (2 dni, 1 noc a nočný program), ktorý stojí 50 000 wonov, alebo počas týždňa, keď je program zameraný skôr na relaxáciu. K ďalším chrámom, ktoré poskytujú nocľah a nahliadnutie do kórejskej kultúry a budhizmu, patrí chrám Geumsansa v severnej provincii Jeolla. Tu si môžete dať šálku čaju s mníchmi alebo absolvovať lekciu seonu (kórejského zenu).

DedinaBukchon Hanok ( 북촌한옥마을)

Dedina priamo v Soule, kde sa nachádza viac ako sto typických domov, nazývaných hanok. Názov Bukchon znamená v preklade severná dedina. Medzi domami sa môžete prechádzať celé hodiny a lepšie spoznať a pochopiť kórejskú kultúru. V súčasnosti sa tu okrem iného nachádza aj veľké množstvo reštaurácií, čajovní a možností ubytovania.

Kultúrna dedina Busan Gamcheon (부산 감천문화마을 )

Ak ste milovníkom moderného, nekonvenčného umenia a obdivujete napríklad dom od architekta Hundertwassera vo Viedni, zamierte sem. Domy sú postavené v terasách a hrajú rôznymi farbami. Pri prechádzke môžete vidieť bábiku Barbie pripevnenú k domu alebo malé farebné sochy vtákov s ľudskými hlavami.

Historické dediny Andong Hahoe a Gyeongju Yangdong

Obe dediny boli založené v 14. až 15. storočí na mieste Gyeongsangbuk-do. Sú dobre zachované a sú dobrým príkladom tzv. klanových dedín. Jasne ukazujú, ako sa žilo počas dynastie Čoson.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.