Južná Kórea - kultúra a história

Južná Kórea

História v kocke

Kórejská história siaha do roku 2 333 pred n. l., keď bol založený Gojoseon. Podľa legendy ho založil bájny Dangun, ktorého otec zostúpil z nebies a matka sa premenila z medveďa. Dnes je Kórea republikou. Najvýznamnejšou vládnucou dynastiou bola dynastia Čoson (Čoson - kórejsky - 전주이씨, 全州李氏). Vládla od roku 1392 do roku 1910, keď Kóreu okupovalo Japonsko.

Kórejčania si túto dynastiu dodnes pripomínajú rôznymi festivalmi a oslavami. Prvé prezidentské voľby sa konali v roku 1987. Jeden z prezidentov (Kim-Dae-Jung) dokonca v roku 2000 získal Nobelovu cenu za mier. V roku 2013 sa do prezidentského kresla dostala žena - dcéra bývalého prezidenta.

Na novom poste však dlho nevydržala, keďže v roku 2016 proti nej vyvrcholili obvinenia z korupcie. V súčasnosti má napäté vzťahy so svojím severným susedom, Severnou Kóreou. Oddeľuje ich pás dlhý viac ako 200 kilometrov. Väčšinou tu narazíte na moderné budovy, keďže mnohé stavby boli zničené počas kórejskej vojny.

Ľudia

Ľudia sú otvorení, veselí, zvedaví, rýchli, niekedy až nesústredení alebo roztržití. V mestách sú zvyknutí na cudzincov a ovládajú základy angličtiny, ale napriek tomu sa niekedy ostýchajú hovoriť. Cudzinec je zvyčajne ten, kto začína rozhovor. Ľudia na dedine sú oblečení v tradičnom odeve a nepoznajú žiadne anglické slová, ale o to zábavnejšie je s nimi komunikovať! Často sa pýtajú: "Koľko máš rokov?". Je to veľmi častá otázka, nezľaknite sa jej. Kórejčania sú vždy úctiví k starším.

Sviatky a festivaly

Počas oficiálnych sviatkov sú zatvorené len úrady a banky. Vianoce Kórejčania oslavujú 25. decembra. Ak máte radi Valentína, stojí za zmienku, že 14. februára ženy obdarúvajú mužov a 14. marca je to naopak. A zatiaľ čo my "oslavujeme" príchod svätého Martina 11. 11., Kórejčania slávia deň Pepero, keď si zamilované páry dávajú tyčinky Pepero. Zaujímavý je 1. január, keď dávajú deťom v rodine nejaké peniaze.

Najviac festivalov, sprievodov a osláv si užívajú počas apríla. Vtedy kvitnú miestne čerešne, ktoré dotvárajú miestnu atmosféru.

Festival Jinhae Gunhangje (진해군항제)

Tento festival je jedným z najväčších a najznámejších jarných festivalov v krajine, ktorý každoročne navštívi viac ako 2 milióny turistov. Začína sa spomienkou na vládu dynastie Joseon, známej aj ako dynastia I alebo R. Počas festivalu môžete byť svedkami slávnych sprievodov Kórejčanov v tradičných krojoch a ochutnať miestne jedlá.

Festival hviezd (여좌천-벚꽃명소)

Ak sa radi prechádzate po nočnej Prahe a vychutnávate si pohľad na osvetlené pamiatky a nikdy si nenecháte ujsť festival svetla v Prahe, festival Hviezdoslavov je určený práve vám. Je súčasťou festivalu Jinhae Gunhangje. Okolo rieky Yeojwacheon si vychutnáte laserovú šou, osvetlený most a okolité čerešňové stromy. Jeho súčasťou je aj veľkolepý ohňostroj.

Kráľovský sprievod a vojenská hudobná skupina

Kráľovský pouličný sprievod sa každoročne koná v okolí rotundy Jungwon. Vedie ho admirál Yi Sun-sin so svojou armádou a zdôrazňuje vojnové víťazstvá počas dynastie Joseon. V blízkosti gymnázia Jinhae a v priľahlých uliciach si vypočujte zvuky vojenskej kapely a obdivujte vystúpenie vojenskej čestnej stráže.

Kultúra

Kórejčania sú vychovávaní k úcte a pokore voči starším a autoritám vo všeobecnosti. Vo svojom jazyku dokonca rozoznávajú šesť úrovní vyčíňania a prikyvovania. V spoločnosti sa kladie dôraz na kolektivizmus. Vyznávajú tradičné hodnoty a veľmi im záleží na vzťahoch, a to nielen rodinných. V spoločnosti je rozšírený budhizmus, konfucianizmus a kresťanstvo (protestantizmus).

Zvláštnosti a rozdiely

  • Chrápanie na verejnosti je priestupok,
  • Nedávajú si navzájom darčeky k narodeninám,
  • Pri jedle kľačia na zemi a nedávajú si nohy pod stôl.

Vlajka sa oficiálne nazýva Tchägukki - 태극기 / 太極. V strede nájdeme červený a modrý symbol jin a jang a v každom zo štyroch rohov je jeden trigram. Symbol täguk odráža stáročnú tradíciu harmónie medzi dvoma protikladmi jin a jang, ktorá pochádza z taoizmu, ale je prítomná vo všetkých myšlienkových školách v Kórei - konfucianizme, budhizme, šamanizme a možno aj v kresťanstve. Biele pozadie vlajky symbolizuje svetlo a čistotu a vyjadruje túžbu kórejského národa po mieri. Štyri trigramy okolo stredu symbolizujú nebo, zem, oheň a vodu. Všetky tieto prvky spolu vyjadrujú vesmírnu harmóniu a jednotu. Vlajka predstavuje ideál národnej prosperity a univerzálnej pravdy, ktorá je všetkým Kórejčanom drahá.

Medzi tradičné umenia patrí gugak, čo v preklade znamená národná hudba, a ďalšie umenia, ako sú umelecké tance, piesne a predstavenia. Okrem toho Kórejčania po svojich predkoch zdedili aj širokú škálu národných tancov: napríklad salpurichum (duchovno-očistné), gutchum (rituálne šamanské tance), taepyeongmu (mierové tance), hallyangchum (doslova tance "lenivých ľudí"), buchaechum (tance pre zábavu), geommu (tance s mečmi) a seungmu (tance mníchov). Okrem toho sú známe talchum (tance v maskách) a pungmul nori (hra s hudobnými nástrojmi), ktoré majú satirický charakter. Maľba a kaligrafia sú známe už od staroveku a boli ovplyvnené Čínou. Za zmienku stojí aj hrnčiarstvo a remeslá.

Tradičný juhokórejský odev sa označuje ako hanbok. Je to oblečenie bez vreciek, ktoré sa vyznačuje pestrými farbami. Stále sa nosí na tradičných oslavách alebo festivaloch.

Jazyk

Úradným jazykom je kórejčina. V mestách a turistických oblastiach sa dá bez problémov dohovoriť anglicky, najmä s mladou generáciou.

Cestovný ruch

Napriek tomu, že Južná Kórea má čo ponúknuť, stále zostáva trochu v tieni svojho slávnejšieho východného suseda, Japonska. Najviac turistov sa nachádza v hlavnom meste Soul, kde sú sústredené všetky služby. Kamkoľvek sa pohnete, stretnete zvedavých Kórejčanov s najlepšími smartfónmi a fotoaparátmi, najmä počas víkendov a voľných dní, keď sa vydávajú na výlety.

Geografia

Krajina sa nachádza v južnej časti Kórejského polostrova. V jej blízkosti sa nachádza mnoho ďalších malých ostrovov, z ktorých najväčší je ostrov Čedžu. Je zaujímavý aj tým, že sa na ňom nachádza najvyšší bod Kórey a vyhasnutá sopka Halla-san a je jediným miestom v krajine, ktoré sa už nachádza v subtropickom pásme. Na západe Kóreu obmývajú vody Žltého mora, na východe vody Japonského mora. Kórejčania nazývajú Žlté more Západným morom a Japonské more Východným morom kvôli povojnovému nepriateľstvu voči Japoncom. Kórea je veľmi hornatá krajina, ale na juhu nájdeme nížiny, ktoré zaberajú len asi 30 % územia.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.