Doprava z letiska Amsterdam

Amsterdam

Na letisko Schiphol sa dostanete železničnou dopravou z celého Holandska, ale do centra Amsterdamu a na jeho predmestia premáva aj množstvo autobusových liniek. Amsterdam je jedným z najdostupnejších letísk v Európe.

Lacné hotely v centre Amsterdamu

Vlakom alebo autobusom?

Vlak je najrýchlejšou možnosťou, ako sa dostať z letiska do centra Amsterdamu (stanica Centraal) a južnej časti mesta (Zuid). Je to aj najlacnejší spôsob dopravy na jednu cestu, pričom lístok zakúpený online stojí 4,90 eur.

Autobus 369 je najlacnejší, pretože je to jediná letisková linka prevádzkovaná spoločnosťou GVB. V rámci Amsterdamu je k dispozícii 24-hodinový lístok na električky, metro a autobusy GVB za 9 eur a 60-minútový lístok na prestup za 3,40 eur.

Na rýchlu cestu do múzejnej štvrte "Museumsplein" použite autobus 397. Cena prestupného lístka na 90 minút je 6,50 eur

Cieľová stanica Čas cesty Cena Frekvencia
Vlak Centraal, Sloterdijk, Zuid 17 minút 4,90 eur 4-10 minút
Autobus 397 Museumsplein, Elandsgracht 38 minút 6,50 eur 5-8 minút
Autobus 369 Sloterdijk 37 minút 3,40 eur 8-10 minút
Autobus 300 Bijlmer Arena, Haarlem 30 minút 6,50 eur 8-10 minút

Vlak (Amsterdam)

Stanica sa nachádza priamo pod terminálom, nemusíte ani vychádzať z príletovej haly, stačí zísť eskalátorom na nástupište.

Spojenie je veľmi časté (približne raz za 4 až 10 minút). Z letiska sa na stanicu Centraal dostanete za 15 minút.

Lístky na vlak

Lístok si zakúpte v žltých automatoch pred vchodom do stanice metra a pred vstupom na nástupište ho bezkontaktne označte pri turniketoch. Vytlačenie papierového lístka na mieste stojí 4,90 eur + 1 eur.

Cena lístka na južnú stanicu Amsterdam Zuid je 3,30 eur.

Výhodnejšie je kúpiť si lístok online na webovej stránke holandských železníc ns.nl alebo v mobilnej aplikácii (pozri ns.nl/ns-app), kde je poplatok 1 € za papierový lístok zrušený.

Lístok je možné použiť v ktoromkoľvek vlaku v ktorýkoľvek kalendárny deň vrátane všetkých diaľkových vlakov medzi letiskom a Amsterdamom.

Vo vlakoch je možné použiť 24-hodinový (2- a 3-dňový) cestovný lístok na verejnú dopravu "Amsterdam Travel Ticket" (pozri: ns.nl/amsterdam-travel-ticket) za 18 eur (alebo 24 eur na 2 dni a 30 eur na 3 dni).

Nemôžete však použiť 24-hodinový lístok za 9 eur, ktorý platí len na cestovanie električkou, metrom a autobusom v rámci dopravnej spoločnosti GVB. Tie sú platné len pre autobus 369 (pozri informácie nižšie).

 • Čas jazdy Centraal - 14-17 minút
 • Frekvencia - 4-10 minút
 • Cestovné - 4 ,90 eur na stanici Centraal, 3,30 eur na stanici Zuid
 • Prvé spoje zo stanice Centraal - 3:46, 4:46, 5:15, 5:31
 • Prvé spoje zo stanice Zuid - 5:37, 6:11
 • Posledné spoje z letiska - 0:32, 1:11, 2:03

Expresný autobus 397

Do historického centra mesta sa pohodlne dostanete bez prestupovania autobusom linky 397 Amsterdam Airport Express (webová stránka dopravcu: Connexxion.nl), ktorá premáva popri Van Goghovom múzeu alebo Rijksmuseum.

Po ceste má však niekoľko zastávok na rôznych miestach. Podrobná trasa je zakreslená na mape nižšie.

Jednosmerný lístok stojí 6,50 eur a platí 90 minút vrátane prestupov na električky, metro a iné autobusy v Amsterdame.

Lístok je možné zakúpiť viacerými spôsobmi:

 • Online na webovej stránke terravision.com
 • Vlastnou bezkontaktnou kartou priložením k čítačke v autobuse (pri každom nástupe a výstupe).
 • V stánku s lístkami pred terminálom (platba len kartou).

Na webovej stránke Terravision sú na výber len dve cieľové stanice v centre "Leidseplein" a "Museumsplein", ale môžete nastúpiť/vystúpiť na ktorejkoľvek zastávke na trase: cena je vždy rovnaká. Rovnako môžete využiť akýkoľvek spoj, nielen ten, ktorý je uvedený na lístku.

Na linke 397 je možné použiť aj 24-hodinový cestovný lístok "Amsterdam Travel Ticket" za 18 eur (alebo 2- a 3-dňové lístky), ale nie je možné použiť 24-hodinový lístok dopravnej spoločnosti GVB za 9 eur. Autobus odchádza z nástupíšť B15-19.

Linka 397 premáva 24 hodín denne, ale v noci je označená ako linka N97.

 • Čas jazdy Museumsplein - 38 minút
 • Frekvencia - 5-8 minút (v noci 60 minút)
 • Cestovné - 6,50 eur
 • Prvý a posledný spoj - linka premáva 24 hodín denne
 • Cestovný poriadok: connexxion.nl/amsterdam-airport-express

Autobus 369

Najlacnejší spôsob dopravy je autobusová linka 369 na stanicu Sloterdijk, kde môžete prestúpiť na električku smerom do centra.

Lístok na tento autobus stojí 3,40 eur (60 minútový prestup) a na rozdiel od vlaku alebo autobusu 397 môžete použiť aj 24-hodinový lístok GVB za 9 eur. Môžete si kúpiť aj 48-hodinový lístok za 15 eur alebo 72-hodinový lístok za 21 eur.

Tieto lístky platia vo všetkých modrých a bielych mestských autobusoch, električkách a metre GVB. Neplatia vo vlakoch a autobusoch, ktoré nie sú súčasťou GVB.

Lístky GVB na letisku nie je možné zakúpiť v žiadnom automate, ale len prostredníctvom mobilnej aplikácie. V autobuse môžete 60-minútové cestovné zaplatiť aj vlastnou bezkontaktnou kartou, ktorú pri nástupe a výstupe priložíte k čítačke.

V Amsterdame neexistujú žiadne denné limity pre bezkontaktné platby, takže ak chcete využiť 24-hodinové cestovné za 9 eur, stačí, ak si ho zakúpite prostredníctvom mobilnej aplikácie GVB.

Cesta autobusom 369 na stanicu Sloterdijk trvá necelých 40 minút, kde môžete prestúpiť na električku 19, ktorou sa za ďalších 30 minút dostanete do centra mesta, alebo sa môžete dlhšie previezť metrom.

 • Čas cesty do Sloterdijku - 37 minút
 • Frekvencia - 8-10 minút
 • Cestovné - 3,40 eur
 • Prvý spoj zo stanice Sloterdijk - 4:40 (4:45 cez víkendy a sviatky)
 • Posledný spoj z letiska - 0:47
 • Cestovný poriadok: reisinfo.gvb.nl/369

Autobus 341

Raz za 15 minút premáva autobus 341 z rovnakej zastávky ako expresná linka 397 aj na stanicu Amsterdam Zuid na juhu Amsterdamu.

Linku prevádzkuje spoločnosť Connexion, a preto tu nemožno použiť ani lacné cestovné lístky dopravnej spoločnosti GVB.

Cesta na stanicu Zuid bude stáť 6,50 eur (prestup na 90 minút), a preto je drahšia ako cesta vlakom.

Autobus 300

Autobus 300 poskytuje rýchle spojenie do najjužnejšej časti moderného Amsterdamu v okolí stanice Bijlmer ArenA a tiež do Haarlemu.

Platia rovnaké cestovné lístky ako na linke 397, t. j. za 6,50 eur na 90 minút, s možnosťou prestupu na električky, metro a iné autobusy v Amsterdame a Haarleme.

Lístok si kúpite priložením vlastnej karty k čítačke vo vnútri autobusu na každom nástupnom a výstupnom mieste alebo v pokladni na zastávke.

Miestne autobusy

Na prepravu do rôznych častí Amsterdamu môžete využiť aj miestne autobusy 186, 187, 194 a 310, ktoré zastavujú na viacerých miestach.

Linka 185 premáva len do súdneho komplexu v blízkosti letiska, zatiaľ čo ostatné autobusy premávajú do blízkych obcí mimo Amsterdamu. Lístky na tieto autobusy si môžete kúpiť od 3,40 eur do približne 6,50 eur v závislosti od vzdialenosti a dopravcu.

Spojenia po okolitých obciach alebo na konkrétne zastávky nájdete napríklad na stránke 9292.nl/sk.

Na bicykli

Cyklistika je v Holandsku mimoriadne obľúbená a samostatné cyklotrasy vedú krížom-krážom nielen cez Amsterdam, ale cez celú krajinu.

Jasne značené cyklotrasy vás dovedú dokonca aj na letisko. Priamo pred terminálom sa nachádza niekoľko staníc na zdieľanie bicyklov Donkey Republic.

Ak ich chcete používať, musíte si stiahnuť mobilnú aplikáciu. Cena za 30-minútovú jazdu je 1 eur a do úplného centra Amsterdamu sa po rovinatej ceste dostanete za približne 45-60 minút (14 km), pozrite si mapu trasy.

Vlaky do Rotterdamu, Haagu a celého Holandska

Na letisku sa nachádza jedna z najrušnejších železničných staníc v Holandsku, odkiaľ premávajú vlaky do všetkých častí krajiny a susedných krajín. Napríklad vlak do Rotterdamu trvá menej ako pol hodiny a stojí 14,50 eur, zatiaľ čo do Den Haagu sa dostanete za 40 minút a stojí 9,80 eur.

Cestovné poriadky nájdete na webovej stránke holandských železníc ns.nl. Na nákup lístkov môžete použiť aj mobilnú aplikáciu.

Taxi, Uber, Bolt

Oficiálne stanovište taxíkov je jasne označené a nachádza sa priamo pred hlavným východom.

Aktuálne ceny cestovného sú vyvesené a vodiči jazdia striktne podľa taxametra. Platiť sa dá len kartou a cesta do centra Amsterdamu stojí približne 60 eur.

Vyhnite sa ponukám falošných taxikárov, ktorí postávajú pri žltých značkách a hlasno kričia "taxi".

Ak chcete lacnejšie služby, mobilné aplikácie Uber alebo Bolt ponúkajú odvoz na stanicu Centraal od 45 eur.

Umiestnenie áut využívajúcich mobilné aplikácie je asi 200 metrov od hlavného vchodu do terminálu za hotelom Sheraton.

Do Keukenhofu

Z letiska premáva priama autobusová linka číslo 858 do kvetinového parku Keukenhof. Môžete si kúpiť kombinovaný spiatočný autobusový lístok, ktorý zahŕňa vstup do parku za 25 eur. Cesta trvá približne 20 minút.

Praktické informácie o kvetinovom parku Keukenhof nájdete v našom sprievodcovi.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.