Lisabon - čo robiť

Lisabon

Lisabon je jedným z najfotogenickejších a najrozmanitejších miest v Európe.

Prejdite sa úzkymi uličkami centra, ktoré sa rozprestiera na mnohých kopcoch, zažite atmosféru miestnych barov a reštaurácií, kde si môžete vypočuť melancholické melódie fado, a vydajte sa na výlet mimo Lisabonu k oceánu alebo do iných historických miest.

Koľko stoja hotely v Lisabone? Zistite to teraz na stránke booking.com

Výhľad na mesto

Vďaka terénu v okolí mesta nájdete niekoľko vyhliadkových bodov (miradouro) a Lisabon je v tomto smere jedným z najkrajších miest v Európe.

Kam sa vybrať za najlepšími výhľadmi v Lisabone?

Medzi najkrajšie a najznámejšie patria napr:

  • Miradouro da Nossa Senhora do Monte - ideálny na západy slnka (google.com/maps)
  • Miradouro Padrao dos Descobrimentos - výhľad z nábrežia pri rieke Tejo na Most 25. apríla alebo na sochu Krista v Almade (google.com/maps)
  • Miradouro de Santa Catarina - výhľad z Bairro Alto na západný Lisabon a rieku Tejo (google.com/maps)
  • Miradouro de São Pedro de Alcântara - park s nádherným výhľadom priamo na námestie Rossio (google.com/maps)
  • Miradouro das Portas do Sol - najlepší výhľad zo štvrte Alfama (google.com/maps)

A ak sa vám nechce ísť do kopca, môžete využiť vyhliadku pri hornej stanici výťahu Santa Justa alebo sa vyviezť výťahom k soche Cristo Rei na opačnom brehu.

Počúvajte melódie fado

Ak ste v Portugalsku, musíte aspoň raz navštíviť krčmu alebo bar, kde sa každý večer hrá fado.

Ide o čisto portugalský hudobný štýl s dlhou tradíciou, ktorý sa vyznačuje zádumčivými a melancholickými melódiami v sprievode gitary s textami vo forme balád opisujúcimi nešťastné lásky a túžbu po zašlej sláve Portugalska.

Fado vzniklo v Lisabone začiatkom 20. storočia a najväčšia koncentrácia barov, kde môžete stretnúť speváka s gitarou, je vo štvrti Bairro Alto neďaleko centra. Ľahko sa sem dostanete výťahom Santa Justa alebo lanovkou Glória.

Prevezte sa žltou električkou

Staré žlté električky patria k Lisabonu asi tak ako Eiffelova veža k Parížu. Sú neoddeliteľnou súčasťou a jednou z hlavných ikon portugalského hlavného mesta.

Zvezte sa na jednej z troch liniek, na ktorých električky premávajú (12, 25 a 28). Dokonca si nemusíte kupovať žiadne špeciálne lístky, vystačíte si s 24 hodín platným lístkom na všetky druhy dopravy.

Začnite ideálne od konečnej stanice, aby ste mali akúkoľvek šancu nastúpiť, vystúpte na najvyššom bode trate a prejdite sa kľukatými uličkami pozdĺž trate. Len tak získate najlepšie zábery električiek v uličkách, ktoré sú široké len natoľko, aby kopírovali rozmery jedného vozidla.

Bezcieľne blúdenie

Lisabonské ulice, ktoré sa strmo vinú nahor a potom opäť klesajú k brehom rieky Tejo, priam nabádajú k bezcieľnemu blúdeniu bez jasného cieľa, k blúdeniu o starých časoch a k uvoľneniu mysle.

Nepremýšľajte, len kráčajte, nasávajte atmosféru, vždy sa dostanete na miesto, odkiaľ sa ľahko vrátite, či už pešo, alebo metrom či električkou.

Celodenné výlety do okolia

Výhodná poloha Lisabonu umožňuje podniknúť celodenné výlety mimo mesta, či už za kultúrnymi pamiatkami, alebo do prírody.

Sintra - neďaleké mesto, do ktorého sa môžete kedykoľvek dostať vlakom, má krásne historické centrum, hrad, niekoľko palácov a záhrad, to všetko rámcované malebnou zelenou a kopcovitou krajinou. Výlet sem vám zaberie pol dňa až deň.

Atlantický oceán - Hoci to tak na prvý pohľad vyzerá, Lisabon neleží priamo pri mori, ale len pri obrovskom ústí rieky Tejo. Otvorený oceán je vzdialený asi 30 km. Najdostupnejšiu pláž nájdete v meste Carcavelos, kam sa dostanete za pol hodiny vlakom, alebo ďalej pri Cascais, kam sa však ťažko dostanete verejnou dopravou.

Mys Roca - najzápadnejší bod európskej pevniny nájdete len 40 km od Lisabonu. Okrem prenájmu auta sa sem môžete dostať aj verejnou dopravou. Najprv sa vlakom odvezte z lisabonskej stanice Cais do Sodré na konečnú stanicu v Cascais. Vlaky na tejto trase premávajú raz za 12 minút a cesta trvá 40 minút. Spiatočný lístok si musíte kúpiť na stanici za 4,50 EUR.

Zo stanice Cascais (asi 200 metrov vpravo, cez obchodný dom) premáva autobus číslo 403 na Cape Roca raz za pol hodiny. Cesta na mys trvá 22 minút a lístok si môžete kúpiť u vodiča za 2,50 €. Autobus 403 premáva z Cabo da Roca aj do historického mesta Sintra, odkiaľ sa môžete dostať vlakom do/z Lisabonu.

Gastronomické zážitky

Máte radi malé útulné reštaurácie s niekoľkými stolmi, nádvorím alebo malou záhradou úplne mimo ruchu veľkomesta? Ak k tomu pridáte vynikajúce portugalské jedlá a predovšetkým portugalské umenie vychutnávať si jedlo a, samozrejme, víno, vyjde vám z toho krásny večer v Alfame alebo Barri Alto, historických štvrtiach Lisabonu. Podobných krčmičiek tu nájdete stovky.

V Lisabone nájdete aj dva obľúbené trhy s jedlom. Najpopulárnejší z nich, Time Out Market, nájdete neďaleko stanice metra Cais do Sodré a susedí s klasickým trhom Mercado da Ribeira.

Cestovateľov tu uspokojí 26 reštaurácií, 8 barov a tucet obchodov - nájdete tu množstvo dobrôt od renomovaných šéfkuchárov (Alexandre Silva, Marlene Vieira, Miguel Castro e Silva, aby som spomenul aspoň niektoré) a zásobu portugalskej aj medzinárodnej kuchyne. Prípadne sa môžete prihlásiť na kurz varenia (informácie na webovej stránke trhu) zameraný na rôzne témy. Varenie je možné od 10.00 do 24.00 a cez víkendy dokonca až do 2.00.

Druhý trh, Campo de Ourique Market, je určený skôr pre miestnych obyvateľov a nachádza sa na električkovej trase 28E. Na výber je tu podstatne menej reštaurácií, ale pokojnejšia atmosféra a o niečo nižšie ceny.

Nočný život

Ak ste skôr nočný tvor, budete v Lisabone ako ryba vo vode. Mesto ožíva neskoro večer a pulzuje do skorých ranných hodín, najmä počas víkendov. Či už si idete potrápiť myseľ pri počúvaní fada, na dobrú večeru do starého mesta, alebo na diskotéku do bývalých prístavov vzdialených niekoľko zastávok autobusom alebo električkou na západ od Cais do Sodré.

Neodchádzajte však príliš skoro, skutočný nočný život sa začína až okolo 21. hodiny.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.