Lisabon
Lisabon

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Lisabon

Bairro Alto

Krystof Hajek aktualizované 2. 2. 2024
Bairro Alto

Bizarná a trochu slobodomyseľná štvrť Bairro Alto v centre mesta je hlavným centrom hudobného štýlu Fado.

Nájdite si romantický hotel v centre Lisabonu

V každom druhom bare alebo kaviarni hrá večer aspoň jeden spevák a melancholické tóny sa ozývajú úzkymi uličkami, ktoré vám spolu s dobrým vínom a jedlom poskytnú pravú lisabonskú atmosféru.

Cez deň ticho, v noci rušno

Úzke, strmé uličky žijú cez deň viac-menej pokojným životom a sú ideálnym miestom na prechádzky a denné fotografovanie typického starého Lisabonu.

Počas dňa budete mať veľa ulíc pre seba a najmä ráno tu nestretnete živú dušu.

Po zotmení však Bairro Alto úplne zmení svoju tvár.

Úzke uličky sa zaplnia rozkladacími stolmi reštaurácií, barov a najrôznejších klubov. Hrá sa tu živé fado a iná tradičná portugalská hudba a reštaurácie zostávajú otvorené dlho do noci.

Na večeru sa vyberte po 19. hodine, keď sa väčšina podnikov ešte len začína otvárať.

Kam ísť v Bairro Alto?

Nie je to veľká štvrť a môžete ju celú prejsť za pol hodiny. Kam však ísť na najlepšie jedlo, hudbu fado alebo do barov?

Lacné bary v Rua da Rosa

Rua da Rosa, najmä jej severný koniec, je známa veľkým počtom lacných študentských barov a klubov, kam môžete zamieriť za zábavou, koktailmi a alternatívnym umením.

Živé vystúpenia fado

Bairro Alto je jedným z centier portugalského hudobného štýlu Fado.

Najznámejším barom so živými vystúpeniami po 20.00 h je Tasca do Chico na ulici Rua do Diário Notícias (google.com/maps). V rámci Bairro Alto však narazíte na desiatky ďalších miest s vystúpeniami fado.

Navštívte pekáreň Manteigaria

Podľa miestnych obyvateľov pekáreň Manteigaria vyrába vôbec najlepšie pastéis de nata, typickú portugalskú sladkosť.

Podnik nájdete na juhu Bairro Alto neďaleko námestia (google.com/maps) neďaleko námestia Luís de Camões. Otvorené je každý deň od 8:00 do polnoci.

Ubytovanie v Bairro Alto

Milujete nočný život a blízkosť ubytovania k centru nočného života? Potom je pre vás Barrio Alto tou najlepšou štvrťou v Lisabone.

Bairro Alto je turistická oblasť číslo 1, preto očakávajte vyššie ceny.

Doprava do Bairro Alto

Táto štvrť je známa svojimi typickými lisabonskými lanovkami, ktoré premávajú po koľajniciach hore strmými ulicami z centra. Lanovky sú podobné starým žltým električkám, ktoré tiež jazdia do Bairro Alto.

  • Lanovka Glória (mapa a cestovný poriadok: carris.pt/gloria-funicular) - premáva zo stanice metra a stanice Restauradores.
  • Lanovka Bica (mapa a cestovný poriadok: carris.pt/bica-funicular) - premáva zo stanice metra a stanice Cais do Sodré (približne 250 metrov)
  • Tramvaje - linky 12E, 22B, 24E a 28E premávajú cez centrálnu zastávku "Praça Luís de Camões".
Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.