Lisabon
Lisabon

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Lisabon

Socha Krista v Almade

Krystof Hajek aktualizované 2. 2. 2024
Socha Krista Lisabon

Socha Krista Kráľa stojí na vysokom útese nad riekou Tejo neďaleko Almady, odkiaľ je výhľad na celý Lisabon na opačnom brehu.

Podobnosť so sochou Krista v Riu de Janeiro nie je náhodná. Brazílska ikonická socha sa stala inšpiráciou pre podobný monument v Portugalsku po návšteve lisabonského kardinála v Riu de Janeiro.

Vyberte si najlacnejší hotel v Lisabone

Lisabonský Kristus v číslach

Socha bola postavená na 133 metrov vysokom útese nad ústím rieky Tejo do mora v roku 1959. Je teda o viac ako 25 rokov mladšia ako brazílsky model.

Samotná socha je vysoká 25 metrov, čo je o 3 metre menej ako Kristus Spasiteľ v Riu. Stojí však na 82 metrov vysokom podstavci, takže celá stavba je viac ako dvakrát taká vysoká ako socha v Brazílii.

Vstupné a otváracie hodiny

Na vrchole podstavca, hneď pod sochou, sa nachádza turistická vyhliadka, ktorá patrí k najobľúbenejším v Lisabone. Odtiaľ sa vám naskytne doslova božský výhľad na monumentálnu rieku Tejo, Most 24. apríla a centrum Lisabonu.

Vstup na vyhliadku pod podstavcom pri svätyni je bezplatný. Prístup k podstavcu je spoplatnený. 8 eur počas leta a 7 eur počas zimy. Platbu je možné uskutočniť len v hotovosti.

Otvorené je denne od 9:30, zatváracia doba sa mení podľa ročného obdobia (18:45 až 19:30).

Oficiálna webová stránka: cristorei.pt/en

Ako sa dostať k soche?

Na návštevu si vyhraďte aspoň pol dňa, je pomerne ďaleko od centra Lisabonu.

Trajekt + autobus

Najprv použite trajekt cez rieku Tag z Cais do Sodre do Cacilhas (cestovný poriadok: ttsl.pt/horarios-cacilhas). Lístok stojí 1,50 eur a môžete použiť aj predĺžený 24-hodinový lístok na trajekt, pozri časť Doprava.

Autobusová linka Almadan 3001 má konečnú priamo v prístave a odvezie vás až k soche, kde má druhú konečnú (cestovné poriadky na webovej stránke carrismetropolitana.pt).

Lisabonský 24-hodinový lístok neplatí pre autobusy v Almade, ale jednorazový lístok si môžete dobiť na karte Viva Viagem, stojí 0,85 eur. Prípadne si môžete kúpiť lístok od vodiča za 1,25 eur.

Autobus 753

Zo žltej stanice metra "Marques de Pombal" v centre Lisabonu premáva k soche Krista priama autobusová linka 753. Autobus premáva raz za 30 minút (cestovný poriadok: carris.pt/753) a základný 24-hodinový lístok pre Lisabon platí na celú trasu.

Vystúpte na prvej zastávke po prechode cez most 25. apríla, ktorá sa nazýva "Portagem-Cristo Rei". Od autobusovej zastávky k soche budete musieť prejsť približne 1 100 metrov, pozri mapu trasy na en.mapy.cz.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.