Kodaň
Kodaň

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Kodaň

Nyboder

Krystof Hajek aktualizované 22. 3. 2024
Nyborder

Historická štvrť starých námorníckych domov Nyboder leží severne od centra v blízkosti pevnosti Kastelet a je obľúbeným turistickým cieľom.

Zobraziť hotely v centre Kodane

Radové domy námorníckych kasární sa dnes rozprestierajú na 8 paralelných uliciach a nestratili nič zo svojich pôvodných charakteristík zo 17. a 18. storočia.

Nyboder v histórii

Potreba nových radových domov pre námorníctvo vznikla počas vlády kráľa Christiana IV, keď sa masívne rozvíjalo dánske kráľovské námorníctvo.

Nové obydlia pre námorníkov sa v blízkosti prístavu stavali v niekoľkých etapách od polovice 17. storočia do konca 18. storočia.

Ani po niekoľkých storočiach Nyboder nestratil nič zo svojho pôvodného účelu. Aj dnes v domoch bývajú príslušníci dánskeho námorníctva a letectva. Štvrť je však voľne prístupná a vďaka svojmu historickému charakteru je vyhľadávaným turistickým cieľom.

"Nyboder žltý"

Vzhľadom na charakteristický odtieň žltej farby, ktorý je spoločný pre všetky domy v štvrti, sa "nyboder žltá" dokonca používa ako všeobecný výraz v dánčine pre tento špecifický odtieň žltej farby.

Historicky však boli domy červené a biele. Žltú farbu získali až po rekonštrukcii v 19. storočí.

Doprava do mesta Nyboder

Štvrť leží len asi 250 metrov južne od hlavného dopravného uzla Østerport, kde končia mnohé mestské a diaľkové vlaky a prechádzajú linky metra M3 a M4.

Na prepravu možno využiť aj autobusovú linku 23.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.