Kodaň
Kodaň

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Kodaň

Rosenborg

Krystof Hajek aktualizované 22. 3. 2024
Rosenborg

Hrad Rosenborg sa nachádza medzi Kráľovskými záhradami a Botanickou záhradou. Zámok v renesančnom štýle z roku 1606 uchováva vo svojich pivniciach dánske korunovačné klenoty a kráľovské klenoty.

Zobraziť hotely v centre Kodane

Okolo zámku Rosenborg sa nachádza nádherný park Kongens Have s ružovou záhradou, alejami vzrastlých stromov a rozľahlými trávnikmi, kde si môžete bez obáv ľahnúť a usporiadať improvizovaný piknik.

Zámok dal v roku 1606 postaviť dánsky kráľ Kristián IV. ako letné sídlo kráľovskej rodiny. Je postavený v krásnom renesančnom štýle.

Navštívte korunovačné klenoty

Rosenborg v súčasnosti už neslúži svojej funkcii a je úplne prístupný verejnosti. Vo vnútri hradu sa nachádza múzeum a kráľovská klenotnica, ktoré si môže kedykoľvek pozrieť aj široká verejnosť.

Čo uvidíte vo vnútri hradu Rosenborg?

Najväčšou atrakciou múzea sú dánskekorunovačné klenoty . Najmä bohato zdobená kráľovská koruna Kristiána IV. je jedným z najkrajších kráľovských klenotov na svete.

Kráľovská klenotnica je bežne otvorená počas všetkých dní, keď je Rosenborg otvorený.

Okrem pokladnice si môžete prezrieť aj kráľovské komnaty s nádherným renesančným nábytkom, gobelínmi a nádhernými kobercami.

Celkovo je prístupných 24 miestností, z ktorých najviac upúta pozornosť bizarný zrkadlový kabinet. Miestnosť, ktorá je zo všetkých strán obklopená zrkadlami rôznych veľkostí.

Vstupné a otváracie hodiny

Otváracie hodiny sa líšia podľa ročného obdobia a sú prehľadne uvedené na oficiálnej webovej stránke. V hlavnej sezóne je otvorené každý deň, ale v niektorých častiach roka je v pondelok zatvorené.

Ceny vstupeniek sú nasledovné:

  • Dospelí - 130 dkk
  • Študenti s preukazom ISIC - 84 dkk
  • Kombinované vstupné Rosenborg + Amalienborg - 200 dkk pre dospelých / 140 dkk pre študentov

Oficiálna webová stránka: kongernessamling.dk/en

Relaxujte v kráľovskej záhrade

Južne a východne od hradu sa nachádzajú príjemné kráľovské záhrady, ktoré sú ideálne na oddych počas teplých letných dní.

Môžete sa tu bez obáv prechádzať po trávniku a ležať v tieni vzrastlých stromov.

Najväčšou atrakciou Kongens Have je malá ružová záhrada pri rybníku vedľa hradu.

Ubytovanie v okolí

Okolie Rosenborgu je veľmi obľúbené na ubytovanie pre svoju skvelú dostupnosť a pokojnejšiu atmosféru. Pridávame tipy na najlepšie hotely v okolí:

  • Generator Copenhagen *** - Hotel 200 metrov od južného okraja záhrad je jedným z najvýhodnejších hotelov v historickom centre Kodane s cenami od 120 eur za noc.
  • Scandic Norreport **** - najbližší hotel od vstupu do zámku (približne 250 metrov) sa nachádza priamo pri dopravnom uzle Nørreport s cenami od 190 eur

Doprava do Rosenborgu

Dostanete sa sem ľahko pešo do 5 minút od centrálnej železničnej stanice a stanice metra Nørreport, kde sa križujú aj mnohé autobusové linky.

  • Vlaky - všetky regionálne linky premávajúce cez Nørreport
  • Metro - M1, M2
  • Autobusy - 5C, 6A, 15E, 150S, 184, 185
Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.