Kodaň
Kodaň

Kodaň - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Kodaň - MHD a doprava

Krystof Hajek aktualizované 22. 3. 2024

Nikoho neprekvapí, že hlavnou alternatívou pohybu po Kodani je bicykel. Cyklistov je tu viac ako vodičov. Centrum mesta je však malé, takže ak nemusíte dochádzať z predmestia za ubytovaním, môžete si počas pobytu vystačiť aj pešo.

Zobraziť hotely v centre Kodane

Alternatívou je aj verejná doprava v podobe metra, vlakov, autobusov a lodí.

Pešia chôdza

Zo zábavného parku Tivoli cez centrum Indre By k Malej morskej víle sa pešo dostanete za približne 45 minút. To samo o sebe naznačuje, že ak vás neboleli nohy, môžete hlavné atrakcie objaviť za jeden deň bez potreby akéhokoľvek dopravného prostriedku.

Doprava v centre mesta nie je príliš hustá, takže prechádzky po Kodani sú bezpečné a pohodové.

Okrem ulíc sa budete prechádzať aj po početných vodných kanáloch, čo vám chôdzu ešte viac spríjemní.

Bicykel

Nadšenci cyklistiky, ako aj bežní turisti by si mali v Dánsku požičať bicykel. Je to typická činnosť, ktorá vás naladí na dánsky rytmus, a ak sa potrebujete dostať do štvrtí mimo hlavného centra, ušetrí vám aj veľa času.

Bicykle sa v Kodani dajú ľahko prenajať. Stačí nájsť jeden z desiatok dokovacích staníc pre bicykle Donkey Republic, ktoré sa nachádzajú prakticky po celej Kodani, vytvoriť si účet a jednoducho si bicykel vziať.

Účet si môžete vytvoriť vopred alebo na tablete pri bicykli, ktorý je vždy súčasťou balenia. Môžete tiež jednoducho zadať funkciu vrátenia bicykla a navigácia vás navedie. Najjednoduchšie je však používať mobilnú aplikáciu Donkey Republic (Google Play / App Store), prostredníctvom ktorej sa zaregistrujete, zaplatíte a odomknete bicykle.

Cyklistická infraštruktúra v Kodani patrí k najlepším na svete. Mesto je rovinaté, takže jazda nie je namáhavá.

Doslova na každej ulici v centre a mimo neho sú samostatné cyklistické pruhy a cyklistika je v Kodani jednoznačnou prioritou.

Ceny v Oslovskej republike

K dispozícii sú klasické bicykle a elektrobicykle.

Ich ceny sú však pomerne vysoké a ak cestujete veľa na dlhšie vzdialenosti, verejná doprava vychádza cenovo výhodnejšie:

  • 15 minút - 18,50 dkk
  • 30 minút - 26 dkk
  • 1 hodina - 39 dkk
  • 1 deň - 180 dkk

Verejná doprava

Autobusy, metro, vlaky, ako aj vodné trajekty sú súčasťou integrovaného systému verejnej dopravy. To znamená, že na jeden lístok môžete využívať všetky dopravné prostriedky v rámci celého mesta a aglomerácie.

Optimálnu trasu, cestovné poriadky a ďalšie informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke organizátora dopravy DOT: dinoffentligetransport.dk/en

Cestovné lístky - ceny a miesto nákupu

Cena cestovného závisí od počtu zón, v rámci ktorých chcete cestovať. Napríklad z letiska do centra mesta existujú tri zóny (4, 3 a 1) a v rámci mesta maximálne dve zóny.

Bežné ceny lístkov v Kodani:

  • 24 hodín (zóny 1-4) - 90 dkk
  • 48 hodín (zóny 1-4) - 160 dkk
  • 72 hodín (zóny 1-4) - 220 dkk
  • 90 minút pre 3 prestupné zóny (napr. cesta na letisko) - 30 dkk
  • 75 minút pre 2 prestupné zóny (cestovanie len v centre) - 24 dkk

Denné a viacdenné cestovné lístky len do centra mesta (zóna 1) sa nepredávajú.

Mapa zón Kodane a širšej oblasti:

Lístky je možné platiť v automatoch kreditnou kartou alebo v hotovosti.

Automaty na lístky majú štvorcový tvar a sú strieborné. Nájdete ich na staniciach metra alebo na železničných staniciach, kde ich dopĺňajú červené automaty na lístky DSB. V Kodani si môžete kúpiť aj lístky na verejnú dopravu, ktoré platia pre autobusy alebo metro.

Zaoblené menšie automaty sú na zľavovú kartu Rejsekort za 80 dkk, ktorá sa oplatí len pri častejšom cestovaní na dlhšie vzdialenosti v Dánsku.

Lístky z automatu začínajú platiť v okamihu, keď sú vytlačené, a nie sú ďalej označené.

Najjednoduchší spôsob, ako si kúpiť lístok, je prostredníctvom mobilnej aplikácie DOT Tickets. Pri kúpe lístka v aplikácii si vyberiete dátum a presný čas, kedy bude lístok platiť, a o nič viac sa nemusíte starať. Kód sa z aplikácie načíta len pri nie príliš častej kontrole lístkov revízormi.

Metro

Kodanské metro má štyri linky. Fungujú 24 hodín denne s dennými intervalmi 2-6 minút a nočnými intervalmi 15-20 minút. Ide o bezobslužné metro, t. j. automatizované vlaky bez rušňovodiča.

Sú v prevádzke 24 hodín denne s denným intervalom 2-6 minút a nočným intervalom 15-20 minút.

Podrobné informácie o tom, ako používať lístky na metro, kde nájdete mapy liniek alebo ako vyzerajú stanice, nájdete v samostatnej kapitole Metro v Kodani.

Vlaky

Centrum Kodane pretína zo severu na juh hlavná železničná trať s veľmi častým spojením, ktoré premáva každých 2-10 minút.

Vlaky sú najužitočnejšie pri cestovaní z hlavnej stanice København H na stanicu Østerport, odkiaľ je to kúsok k Malej morskej víle alebo pevnosti Kastelet. Túto chrbticovú linku potom v rámci Kodane dopĺňa niekoľko prímestských alebo okružných železníc.

Mestské lístky v zónach 1 - 4 možno použiť na všetky vlaky: červené S-tog alebo modro-šedo-červené regionálne spoje Re, ako aj diaľkové IC a ICL. Lístky sa predávajú v automatoch na všetkých staniciach. Pri vstupe do vlaku nie sú nijako označené, predložíte ich len sprievodcovi na požiadanie.

Nastaniciach sa zvyčajne nachádzajú novinové stánky a minimarkety 7Eleven s občerstvením. Toalety nie sú na staniciach bežné a nájdete ich len na hlavnej stanici a na stanici Østerport (platia sa kartou za poplatok 5 dkk).

Autobusy

Autobusové linky križujú mesto a jeho širšie okolie a poskytujú spojenie do všetkých kútov mesta.

Autobusy premávajú veľmi často, v rámci centra sú však pomalé a nie veľmi prehľadné. Na autobusových zastávkach chýbajú mapy liniek a presné cestovné poriadky, ktoré by vás presne informovali o tom, kde alebo kedy linka premáva.

Ideálne je použiť plánovač dopravy prostredníctvom stránky dinoffentligetransport.dk/en. Mapy autobusových liniek sú k dispozícii na stiahnutie na tomto odkaze.

Nastupovanie dovšetkých dverí je možné na linkách označených písmenami "A" a "C" (napríklad 7A alebo 5C), ktoré majú žlté a červené alebo žlté a tyrkysové vozidlá.

Na všetkých ostatných linkách (žlté alebo žlto-modré autobusy) sa nastupuje len prednými dverami a vystupuje sa zadnými dverami.

Lode

Vodný trajekt premáva na pomerne dlhom úseku od Malej morskej víly cez Operu a Nyhavn k Slotsholmen (Christianborg) a ďalej na juh mesta. Ide o linky 991 (smerom na juh) a 992 (smerom na sever), ktoré premávajú v polhodinových intervaloch.

Z dopravného hľadiska majú tieto lodné linky zmysel, najmä pre rýchlu dopravu do Opery. Z turistického hľadiska je plavba po kanáli jedinečnou aktivitou, pri ktorej si môžete vychutnať nádherný výhľad na mesto.

V prístavných autobusoch platíbežné cestovné. Lístky si môžete kúpiť u obsluhy lodí alebo v automatoch na staniciach, v metre alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.