Doprava z letiska Quito

Katedrála v Quite

Na letisko jazdí veľa taxíkov, ale môžete sa sem dostať aj veľmi lacno, hoci zdĺhavo, verejnými autobusmi. Pozrite si tiež podrobné informácie o doprave v okolí Quita.

Taxi / Uber

Väčšina cestujúcich si na cestu do Quita vyberá taxíky a pred terminálom ich vždy čaká niekoľko v každú dennú alebo nočnú hodinu. Nie je problém nájsť taxík ani v meste, úplne kdekoľvek.

Na cestu na letisko sa nepoužívajú žiadne taxametre, ale pevné paušálne ceny. Za cestu do historického centra alebo obľúbených ubytovacích štvrtí La Mariscal, Colón alebo La Carolina zaplatíte približne 30 usd, za cestu na autobusovú stanicu Quitumbe zaplatíte okolo 35 usd. Cenu je vždy potrebné dohodnúť vopred. Nezabudnite, že v taxíku môžete platiť len v hotovosti.

Počas hodín mimo špičky môžu byť jazdy Uberom o niečo lacnejšie a môžu stáť aj 20 usd.

 • Čas cesty - 60 90 minút

Autobusy verejnej dopravy

Hoci sa dočítate mnoho varovaní, ktoré odrádzajú od používania verejnej dopravy v Quite, v skutočnosti sú miestne autobusy relatívne bezpečné za predpokladu, že budete dodržiavať základné pravidlá a všetky cennosti budete mať v uzavretých vnútorných vreckách batožiny alebo v ideálnom oblečení.

Lístky na všetkých linkách stoja 2 usd. Platí sa za ne vo vnútri autobusu u sprievodcu, ktorý prejde cez vozidlo a vyberie peniaze. Platiť môžete len v hotovosti.

Na letisko premávajú tri linky, ktoré Google maps identifikuje ako linky číslo 198, 199 a 200. V praxi sú však čísla liniek pre autobusy v Quite prakticky nepoužívané. Dôležité je poznať len cieľovú stanicu. Používajú sa nasledujúce linky:

 • Quitumbe - hlavná autobusová stanica pre diaľkovú dopravu, ktorá sa nachádza na juhu mesta a ako jediná z cieľových staníc autobusov na letisko je napojená na metro.
  • Frekvencia: 10-15 minút počas pracovných dní a víkendov
  • Otváracie hodiny: 5:50-21:35
  • Čas jazdy: 75 minút
  • Hoci mapa na letisku ukazuje, že trasa prechádza blízko historického centra, mierka je mätúca a autobusy sa k centru ani nepribližujú
  • Na stanici Quitumbe môžete prestúpiť na metro (35 minút do centra)
 • Río Coca - miestna autobusová stanica najbližšie k centru v jeho severnej časti
  • Frekvencia: 20-30 minút, premáva len v pracovné dni, cez víkend nepremáva
  • Prevádzkové hodiny: 6:20-21:50
  • Čas jazdy: 60 minút
  • Z mesta Río Coca do centra môžete využiť chrbticové autobusy Ecovía, ktoré odchádzajú zo samostatného terminálu asi 150 metrov pod autobusovou zastávkou na letisku. Lístky na autobusy Ecovía sa platia pri vstupe na nástupište, stoja 0,35 usd a cesta do centra Quita odtiaľ trvá približne 30 minút
 • Carcelén - autobusová stanica pre diaľkové spoje na sever, najmenej výhodná trasa na presun do centra
  • Frekvencia: 20 minút počas pracovných dní, 20-40 minút počas víkendov
  • Otváracie hodiny: 6:05-20:30
  • Čas jazdy: 50 minút
  • Z Carcelén sa do centra dostanete chrbticovými autobusmi Trole, konkrétne linkou C5, ktorá končí v parku El Ejido. Lístok na autobus Trole sa platí pri vstupe na nástupište a stojí 0,35 usd. Cesta do centra trvá z Carcelénu približne 70 minút.

Autobusy Aeroservicios

Na cestu do mesta sa neodporúča využívať široko propagovanú službu pohodlných klimatizovaných autobusov Aeroservicios, ktorú poskytuje letisko. Autobusy totiž premávajú na bývalé letisko na severe mesta, ktoré je pomerne ďaleko od centra s nie veľmi prehľadnou verejnou dopravou a taxíkmi, ktoré sú drahšie ako napríklad z terminálu Río Coca.

Jednosmerný lístok stojí 7,99 usd, spiatočný 13,50 usd. Autobusy premávajú medzi 16:00 a 20:00 raz za hodinu a oficiálne informácie nájdete na webovej stránke: www.aeroservicios.com.ec/.

Prenájom auta

Ak budete cestovať po ekvádorských horách, najlepším a prakticky jediným spôsobom je prenajať si auto. Väčšina známych medzinárodných autopožičovní pôsobí na letisku v Quite a pre nižšiu cenu sa vždy odporúča rezervovať si auto aspoň týždeň vopred.

Ceny prenájmu na týždeň sa pohybujú od 300 usd do 500 usd v závislosti od prenajatého vozidla a zvoleného poistenia. Nezabudnite, že väčšina áut v Ekvádore jazdí s manuálnou prevodovkou a auto s automatickou prevodovkou nie je plne automatické ani v požičovniach.

Viac informácií o šoférovaní, doprave alebo dopravných predpisoch v krajine nájdete v časti o prenájme auta v našom sprievodcovi Ekvádorom.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.