Prestup na letisku Káhira

Gíza

Letisko Káhira prevádzkuje štyri terminály. Všetky budovy sú veľké, ale letisko je stále preplnené a najmä večer je tu málo miest na sedenie a dlhé rady.

Terminály 2 a 3 sú spojené do jedného komplexu a terminál 1 je vzdialený približne 1,5 km. Terminály 1, 2 a 3 spája bezplatný automatický vláčik, ktorý premáva cez verejný priestor.

Zobraziť ceny hotelov v Káhira

Približne 1 km západne od terminálu 3 sa nachádza sezónny terminál, určený najmä pre charterové lety do Saudskej Arábie na moslimské púte hadždž a umra.

Terminály sú rozlíšené podľa leteckých spoločností, ktoré ich obsluhujú.

Vnútroštátne a medzinárodné lety sa vybavujú zo všetkých terminálov, každá budova má malú časť bez imigračnej kontroly len pre vnútroštátne lety.

  • Terminál 1 - Air Algerie, Air Arabia, Air Cairo, AlMasria Universal Airlines, Badr Airlines, Fly Egypt, Flynas, Iberia, Nesma Airlines, Nile Air, Tunisair
  • Terminál 2 - Air France, British Airways, Cyprus Airways, Emirates, Etihad Airways, ITA Airways, Flyadeal, Gulf Air, Jazeera Airways, Kuwait Airways, MEA, Neos, Oman Air, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Saudia, Sichuan Airlines, Tarom, Transavia, Vueling
  • Terminál 3 - Aegean Airlines, Austrian, China Eastern Airlines, Egyptair, Ethiopian Airlines, LOT, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines
  • Terminál S - niektoré lety spoločnosti Egyptair do/z Saudskej Arábie a charterové lety na hadždž a umru

Egyptské víza - kde ich kúpiť na letisku v Káhire

Po prílete zo zahraničia si musíte zakúpiť vízum pred bežnou imigračnou kontrolou.

Víza sa predávajú v pobočkách bánk a stoja vždy 25 usd. Platiť môžete len v hotovosti, preto je nevyhnutné mať peniaze ešte pred odletom do Egypta.

Môžete platiť v amerických dolároch alebo eurách, ale výmenný kurz sa prepočítava 1:1.

Bezpečnostné kontroly a fronty

Na letisko v Káhire príďte ideálne aspoň 3,5 hodiny pred odletom, najmä ak máte odbavenú batožinu. V takom prípade budete čeliť hneď 4 radom.

Prvý rad je už pri príchode taxíkom do areálu letiska, keď prejdete cez mýtnu bránu a môžete v ňom stáť až 15 minút.

Nasleduje bezpečnostná kontrola pri vstupe do terminálu a kontrola batožiny. Tieto kontroly bývajú rýchle, ale v prípade veľkého počtu ľudí môžete čakať až 20 minút.

Fronty na odbavenie sa líšia podľa leteckej spoločnosti, ale môžu trvať aj 60 minút.

Potom prejdete pasovou kontrolou, ktorá je zvyčajne veľmi rýchla (zvyčajne do 15 minút), a tradičnou bezpečnostnou kontrolou medzi verejnou a tranzitnou zónou (20-45 minút).

Prestup medzi letmi

Káhirské letisko je pomerne dobre organizované na prestupy, pokiaľ sa nemusíte presúvať medzi terminálmi.

V rámci jedného terminálu

Po prílete sledujte žlté značky "Prestupné lety", ktoré vás dovedú k prepážkam na prestup.

Medzinárodné <-> Medzinárodné

Ak prestupujete z medzinárodného letu na iný medzinárodný let, nemusíte prechádzať cez imigračný úrad.

Pri prestupovej prepážke predložíte svoj pas s palubnou vstupenkou na nadväzujúci let a následne vám bude umožnený priamy vstup do tranzitného priestoru.

Čakacie doby pri prestupových priehradkách sa pohybujú od 5 do 20 minút. Potom môžete vstúpiť priamo do priestoru odletovej brány bez toho, aby ste museli prejsť bezpečnostnou alebo pasovou kontrolou.

Reálny čas prestupu je približne 40 až 60 minút.

Medzinárodný -> vnútroštátny

Po prílete opäť navštívte prestupovú kanceláriu, sledujte nápis "Vnútroštátny odlet". Odtiaľ budete nasmerovaní na pasovú kontrolu vytvorenú špeciálne pre transferových cestujúcich.

Vaša batožina bude automaticky preložená, ak máte oba lety v rámci jednej rezervácie. Vždy sa však uistite, že ste sa odbavili na letisku odletu.

Reálny čas prestupu je približne 60 až 80 minút.

Transfer medzi terminálmi

Prestup medzi terminálmi nie je na letisku v Káhire veľmi bežný, ale nie je ani nemožný.

Tento proces si vyžaduje podstatne viac času a najmä trpezlivosti. Personál letiska je notoricky známy svojou nepríjemnosťou.

Ak máte palubný lístok na nadväzujúci let, opäť musíte po prílete najprv navštíviť pracovisko transferu a predložiť svoj pas a palubný lístok.

Po odbavení, ktoré môže trvať až 20 minút, vás zamestnanec odprevadí k špeciálnej odletovej bráne, od ktorej premávajú kyvadlové autobusy po ploche (bezplatne).

Frekvencia spojov je 15-45 minút.

  • Terminál 1 <-> Terminály 2 alebo 3 - cesta autobusom trvá približne 15 minút
  • Terminál 2 <-> Terminál 3 - cesta autobusom trvá približne 2 minúty

Pri prestupe medzi terminálmi neprechádzate žiadnou bezpečnostnou ani imigračnou kontrolou.

Presun medzi terminálmi cez verejnú časť

Ak ste si prestup na letisku v Káhire naplánovali sami a nemáte palubný lístok na nadväzujúci let, musíte si vždy zakúpiť egyptské víza a prejsť cez imigračnú kontrolu.

Terminály 2 a 3 sú v tesnej blízkosti a dá sa medzi nimi prejsť za 3 minúty vnútornou chodbou a vonkajším chodníkom.

Medzi terminálom 1 a terminálmi 2 a 3 premáva bezplatná automatická jednokoľajová železnica. Vláčik premáva nepretržite v intervaloch 5 - 10 minút a jazda trvá menej ako 5 minút.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.