Prestup na letisku Atény

Aténska akropola

Letisko Atény využíva len jeden hlavný terminál (brány A a B), ku ktorému je v areáli letiska pripojený menší satelitný terminál (brány C). Jediný spôsob, ako sa naň dostať, je však cez hlavný terminál.

Lacné hotely v blízkosti letiska Atény

  • Brány A - všetky odlety do krajín mimo Schengenu
  • Brány B - odlety do krajín Schengenu všetkých leteckých spoločností okrem spoločnosti Ryanair
  • Brány C - odlety do krajín schengenského priestoru len spoločnosťami Ryanair, Wizz Air a Transavia

Od hlavného terminálu k satelitnému terminálu (brána C) vedie podzemný tunel dlhý približne 300 metrov s pohyblivými chodníkmi.

Mapa terminálu je k dispozícii na webovej stránke letiska: aia.gr/en/traveler.

Prestup medzi letmi

Vďaka hustej sieti letov v celom Grécku a susedných krajinách slúži letisko aj ako dôležitý prestupný bod.

Hoci aténske letiská majú len jeden terminál, prestupy sú v niektorých prípadoch značené dosť zmätočne.

  • Schengen -> Schengen (s výnimkou spoločnosti Ryanair): Prestupovať budete len v rámci brány B, je dobre označený a veľmi jednoduchý. Prestup medzi letmi v rámci schengenského priestoru reálne trvá približne 5 minút od momentu, keď vystúpite z lietadla do terminálu. Neprechádzate bezpečnostnou ani pasovou kontrolou.
  • Schengen -> Non-Schengen: prídete do priestoru brány B (alebo brány C), kde musíte prejsť okolo pásov na batožinu (ak prestupujete na jednu letenku, nemusíte si vyzdvihnúť batožinu), prejsť až von, potom výťahom na 1. odletové podlažie a prejsť cez pasovú a bezpečnostnú kontrolu k bráne A.
    Reálny čas prestupu je približne 15-25 minút v závislosti od fronty na odbavenie
  • Non-Schengen -> Schengen: vystúpite v priestore brány A, kde musíte najprv prejsť cez pasovú kontrolu, okolo pásov na batožinu a úplne von. Batožinu si nemusíte vyzdvihnúť, ak prestupujete na jeden lístok. Potom vystúpte na 1. odletovú úroveň a prejdite cez bezpečnostnú kontrolu k bráne A (alebo bráne C).

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.