Riga
Riga

Riga - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Riga - MHD a doprava

Krystof Hajek aktualizované 26. 3. 2024

Pohyb po Rige je naozaj jednoduchý. Po historickom centre a jeho bezprostrednom okolí sa môžete pohybovať pešo. Na vzdialenejšie cesty môžete využiť rozsiahlu sieť verejnej dopravy, ktorá zahŕňa autobusy, trolejbusy a električky.

Pešia chôdza

Zákutia a hlavné pamiatky môžete preskúmať pešo. Pomalá prechádzka historickým centrom trvá približne 20 minút. K hlavným trhom vedie aj nenáročná cesta pozdĺž nábrežia Rīgas Centrāltirgus paviljoni.

Okrem toho do samotného centra nejazdí žiadna verejná doprava. Všetky linky premávajú okolo historického centra.

TOP 10 hotelov v centre Rigy

Je potrebné vziať do úvahy, že historické centrum Rigy má dláždené ulice a chodníky. Pri cestovaní s detským kočíkom alebo napríklad na invalidnom vozíku je potrebné počítať so zníženým komfortom, aj keď mnohé pamiatky a služby sú bezbariérové.

Verejná doprava

Verejná doprava v Rige zahŕňa 6 električkových liniek, 22 trolejbusových liniek a 51 autobusových liniek. Prevádzkovateľom je dopravný podnik Rigas Satiksme, na ktorého oficiálnej webovej stránke rigassatiksme. lv nájdete všetky aktuálne informácie o cestovných poriadkoch, plánoch liniek, cenách lístkov a prípadných výlukách.

Pri plánovaní cesty je dôležité mať na pamäti, že čísla jednotlivých liniek sa prekrývajú v závislosti od druhu dopravy. Tramvajové, trolejbusové a autobusové linky začínajú rovnakým číslovaním od jednotky.

Verejná doprava je lacná, dostupná, spoľahlivá a bezpečná. Vozidlá sú udržiavané a postupne modernizované. Môžete sa odviezť 30 rokov starou električkou alebo úplne novou. Vozidlá, dokonca aj autobusy, sú vybavené konektormi USB na nabíjanie mobilných telefónov.

Nastupovať a vystupovať môžete cez ktorékoľvek dvere okrem týchto liniek, kde nastupujete len cez predné dvere:

  • trolejbusy: 1, 11, 13, 20, 27, 34 a 35
  • autobusy: 7, 9, 10, 12, 18, 20, 23, 26, 28, 29, 32, 33, 34, 38, 39, 43, 44, 47, 54, 55, 57, 58, 60 a 63

Tieto informácie nájdete aj na autobusových zastávkach.

Lístky

Ako turista si v Rige vystačíte len s jednorazovými papierovými lístkami.

Tie si môžete kúpiť v novinových stánkoch Narvessen po celom meste alebo v automatoch na frekventovaných autobusových zastávkach. Poslednou možnosťou je použiť mobilnú aplikáciu Rigas satiksme, Mobilly alebo Narvesen. Spôsob platby pomocou mobilnej aplikácie nájdete na webovej stránke dopravného podniku rigassatiksme.lv/code-tickets.

Lístky sa predávajú vo viacerých časových variantoch:

  • 90 minút - cena 1,50 eur
  • 24 hodín - cena 5 eur
  • 3 dni - cena 8 eur
  • 5 dní - cena 10 eur
  • 1 mesiac - cena 30 eur

Upozorňujeme, že lístok si musíte označiť pri každom nástupe do autobusu, a to aj pri prestupovaní medzi dvoma autobusmi. Lístok sa prikladá k čítačke len pri nástupe do autobusu, nie pri výstupe.

Cestovné lístky sú prenosné a možno ich naposledy označiť 1 minútu pred skončením platnosti.

Autobusová linka 22

Lístky si môžete zakúpiť u vodiča na jedinej autobusovej linke 22, ktorá spája centrum mesta s letiskom Riga RIX.

Platiť sa dá len bezkontaktnou platobnou kartou a 90-minútový lístok stojí 1,81 eur.

Nočné spoje

Všetky linky mestskej hromadnej dopravy v Rige začínajú premávať skoro ráno približne od 4:45 a premávajú až do polnoci. Posledný spoj odchádza z konečnej stanice najneskôr o 23:50.

V Rige neexistujú žiadne nočné linky ani spoje.

Plavby

Návštevu Rigy si môžete zatraktívniť plavbou po rieke Daugava. Vyhliadkové plavby sú k dispozícii od jari do jesene, konkrétne od apríla do októbra, a na výber sú 4 rôzne plavby. Všetky prevádzkuje lodná spoločnosť River Cruises Latvia.

Najlepšie ponuky hotelov v Rige

Lodné móla nájdete medzi mostami Vanšu Tilts a Akmens Tilts.

Vybrať si môžete z nasledujúcich plavieb:

Názov Itinerár Čas plavby Čas plavby Cena
River Boat Okolo ostrova Zakusala 5x denne od 10:00 do 20:00 1 hodina 15 eur
Canal Boats cez historické centrum 11x denne od 10:00 do 20:00 hod. 1 hod. 15 eur
Mežaparks do severnej časti mesta 10:30 1 hodina 15 minút 15 eur
Jūrmala na pláž Jurmala 10:00 2 hodiny a 30 minút 20 eur

Zľavy je možné uplatniť pre študentov s platným preukazom ISIC, kde cena plavby vychádza na 10 eur, resp. 12 eur za plavbu do Jūrmaly a deti platia rovnako 5 eur za plavbu.

Lístky na plavbu si môžete zakúpiť v prístavisku alebo online na webovej stránke spoločnosti rivercruises.lv, kde nájdete aj ďalšie oficiálne informácie.

Bicykle

Počas slnečných dní si môžete požičať bicykel a preskúmať nielen centrum, ale najmä širšie predmestia Rigy.

Podobne ako v iných európskych mestách, aj v Rige nájdete stojany Nextbike.

Môžete si ich jednoducho požičať a vrátiť prostredníctvom mobilnej aplikácie nextbike, ktorú si môžete stiahnuť z Appstore aj Google Play.

Taxi

Ak plánujete využívať bežné taxíky, trvajte na používaní taxametra.

Autá bez stresu môžete využívať prostredníctvom aplikácie Bolt. Uber v Rige nefunguje. O niečo drahšie, ale vždy s výbornou a rýchlou dostupnosťou je Baltic Taxi.

Vlakom do Jurmaly

Do obľúbeného letoviska pri Blatskom mori sa ľahko dostanete vlakom z hlavnej stanice v Rige. Nehľadajte stanicu "Jurmala" na internetových vyhľadávačoch dopravy, musíte si vybrať jednu z mnohých staníc v meste. Najobľúbenejšie (najbližšie k pláži) staniceDzintari, Majori alebo Melluzi.

Cesta vlakom do Jurmaly trvá pol hodiny a počas dňa premáva 2-3 krát za hodinu. Stačí si kúpiť lístok na stanici, bude vás stáť 1,4 eura. Spiatočný lístok nie je nijako zľavnený.

Presný cestovný poriadok nájdete na webovej stránke Lotyšských železníc alebo použite všeobecný vyhľadávač dopravy v Lotyšsku 1188.lv, ktorý nájde aj všetky medzimestské autobusové spoje.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.