Riga
Riga

Riga - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Riga - ako sa tam dostať

Krystof Hajek aktualizované 26. 3. 2024

Riga je hlavným dopravným uzlom pobaltských štátov, najmä vďaka domácej leteckej spoločnosti airBaltic, ktorá spája Lotyšsko so všetkými veľkými mestami v Európe. Cestovať sem môžete nielen letecky, ale aj autobusom alebo vlakom.

Letecky

Do Rigy sa lieta najčastejšie. Jediné medzinárodné letisko v Rige je Riga RIX. Hlavným dopravcom je airBaltic, ktorý ponúka priame spojenie s desiatkami miest v strednej a západnej Európe.

Leteckým dopravcom číslo dva z hľadiska liniek je nízkonákladový dopravca Ryanair.

Lacné hotely v Riga na booking.com

Využiť môžete aj lety spoločností LOT, British Airways, Lufthansa, flyDubai, Turkish Airlines, Transavia, Finnair, Aegean Airlines atď. Väčšina z nich lieta do Rigy len zo svojho domovského letiska.

Kde kúpiť letenky do Rigy

Ideálne je kúpiť si letenky do Rigy 2 až 3 mesiace vopred za najnižšiu cenu, a to buď na webových stránkach leteckých spoločností, alebo prostredníctvom niektorého z vyhľadávačov leteniek.

Výhodou návštevy Rigy je cena leteniek, ktorá často nepresahuje 150 eur za spiatočnú letenku, a to v ktoromkoľvek termíne počas roka. Keď sú k dispozícii akcie, môžete získať ceny atakujúce 50 eur alebo menej za spiatočný let.

Autobusom

Ak dávate prednosť pomalšiemu cestovaniu, odbavenej batožine v cene dopravy alebo sa jednoducho chcete vydať na cestu autobusom, máme pre vás komplexný zoznam dopravcov, ktorí pravidelne smerujú do Rigy.

TOP 10 hotelov v centre Rigy

Hlavná autobusová stanica v Rige Rīgas autoosta Autobusová stanica v Rige sa nachádza na hranici historického mesta, hneď vedľa železničnej stanice a centrálneho trhu. Jej súčasťou je malá odbavovacia hala s obchodmi, občerstvením, bankomatom, úschovňou batožiny či toaletami a sprchami.

Hoci autobusová doprava je výhodná najmä pri cestovaní zo susedných krajín, ako je Estónsko alebo Litva, do Rigy je možné cestovať autobusom aj z Poľska, Českej republiky, Nemecka, Ukrajiny, Ruska atď. Do Rigy sa dá dostať aj z väčších vzdialeností.

Kde si môžete kúpiť letenky do Rigy

Najlacnejší spôsob nákupu lístkov je priamo na webových stránkach jednotlivých autobusových dopravcov.

  • flixbus.com (zo západnej Európy)
  • ecolines.net (zo západnej a východnej Európy a v rámci Pobaltia)
  • luxexpress.eu (zo západnej a východnej Európy a v rámci Pobaltia)
  • časy ciest a ceny môžete porovnať na stránke omio.com

Lístky zo susedných miest sú zvyčajne k dispozícii od 4 eur do 7 eur, najmä z Tallinnu alebo Vilniusu. Na diaľkových trasách sa ceny pohybujú od 20 eur vyššie v jednom smere.

Vlakom

V súčasnosti existuje len jedna medzinárodná linka do Rigy, a to z litovského Vilniusu. Vlakové spojenie s Ruskom bolo zrušené.

Hlavná železničná stanica sa nachádza na východnej hranici historického centra mesta vedľa autobusovej stanice. Súčasťou stanice je priľahlý obchodný dom s nespočetným množstvom stravovacích zariadení.

Železničný dopravca LTG Link premáva z Vilniusu do Rigy každý deň. Cestovný poriadok je nasledovný:

Trasa: Odchod príchod
Vilnius - Riga 6:30 10:43
Riga - Vilnius 15:28 19:51

Kde kúpiť letenky do Rigy

Ceny lístkov sú 24 eur v druhej triede a 34 eur v prvej triede. Lístky si môžete kúpiť online na stránke ltglink.lt alebo priamo na stanici.

Vo výstavbe je ohromujúci projekt vysokorýchlostnej železnice Rail Baltica, ktorý spája hlavné mestá a letiská v pobaltských štátoch so západnou Európou. Na jeho dokončenie si však musíme ešte niekoľko rokov počkať.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.