Riga
Riga

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Riga

Centrálna tržnica

Krystof Hajek aktualizované 26. 3. 2024
Centralmarket

Neexistuje kultovejšie miesto ako centrálna tržnica, ktorá sa nachádza v pôvodne vojenských hangároch určených pre nemecké vzducholode Zeppelin.

V piatich hangároch nájdete doslova všetko od čerstvých rýb a morských plodov až po mäso, syry, bylinky, koreniny, čaje, cukrovinky a najčerstvejšie ovocie a zeleninu. Túto zmes vôní a farieb dopĺňa predaj najrôznejších domácich potrieb a oblečenia.

V areáli sa nachádzajú reštaurácie, kaviarne a toalety.

Najlepšie hotely pre vás na Booking.com

Aj keď nemáte v úmysle kúpiť nič z vyššie uvedeného, určite si vyhraďte čas na návštevu trhu. Stojí to za to.

Počas sovietskej éry bola rižská centrálna tržnica považovaná za najväčšie, najmodernejšie a najlepšie trhovisko v celej Európe. Dnes je tento "pupok Rigy" spolu so Starým mestom zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Čo si môžete kúpiť

Aj keď nákup čerstvých rýb alebo kaviáru je lákavý, ako cestovatelia máme obmedzené možnosti, ako si ich uskladniť na dobu našej cesty.

Doma si môžeme zaobstarať trvanlivejšie potraviny s nízkou skladovateľnosťou, ako napr:

  • sypané čaje
  • korenie
  • tvrdé syry
  • cukrovinky od tureckého medu po churchellu (gruzínsky med s orechmi)

A ak máte chuť na jedlo, odporúčame kúpiť ovocie na okamžitú konzumáciu, ideálne zapité vodou na toalete alebo v hoteli. Voda je v Rige pitná, dokonca aj z vodovodu.

Nájdete tu aj čerstvo vylisované šťavy alebo kaviarne a reštaurácie, ktoré varia z miestnych produktov.

Ako sa sem dostať

Keď prejdete Starým mestom, stačí už len pár krokov a ste na Centrálnej tržnici. Cesta sem vedie po cyklotrase pozdĺž nábrežia rieky Daugava alebo podchodom pri Hlavnej železničnej stanici.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.