Doprava z letiska Solún

Solún

Na letisku Solún je k dispozícii veľké množstvo požičovní áut a pravidelných autobusových liniek.

Požičovňa áut

Ak sa chystáte na pláže severného Grécka, napríklad na polostrov Chalkidiki, najpohodlnejším spôsobom dopravy je prenájom auta. Na letisku v Solúne pôsobí mnoho požičovní áut. Ceny za týždeň v tých najlacnejších sa v lete začínajú na približne 380 eur a vo väčších nadnárodných požičovniach od 450 eur do 650 eur.

Mimo sezóny môžu byť ceny o polovicu nižšie.

Autobus do Solúna

Z letiska do Solúna sa môžete dostať bez prestupu autobusom 1X a o niečo lacnejšie s prestupom linkou 79.

Linka 1X

Spojenie do centra mesta a na autobusovú/vlakovú stanicu zabezpečuje autobusová linka 1X počas dňa a linka 1N v noci, ktorá premáva prakticky po rovnakej trase, ale s väčším počtom zastávok. Denná linka 1X je expresná a zastavuje len približne na každej druhej zastávke. Pri ceste z centra mesta upozorňujeme, že linka označená len číslom 1 (bez "X" alebo "N") nejazdí na letisko.

Prehľadné informácie o verejnej doprave nájdete na oficiálnej webovej stránke oasth.gr.

Linka 1X premáva medzi 6:00 a 23:00 v intervale 20-25 minút, linka 1N premáva medzi 23:00 a 6:00 v intervale 30 minút. Denná linka 1X v júli a auguste má interval 15-20 minút.

Lístky si môžete zakúpiť za 1,80 eur v stánku priamo na autobusovej zastávke, ktorá sa nachádza hneď pri termináli 1 pri východe z príletovej haly. Na autobusovú zastávku vás z oboch terminálov nasmerujú značky "Autobus". Lístky je možné v kiosku zaplatiť aj kartou.

Nezabudnite si označiť lístok v oranžovom validátore vo vnútri autobusu.

Pri ceste z mesta na letisko si môžete kúpiť lístok aj v kioskoch na najdôležitejších zastávkach v meste alebo v automate priamo v autobuse, ktorý prijíma len mince a nevracia peniaze.

Zobraziť hotely v meste Solún

Trasa 79

O niečo lacnejšou alternatívou je autobusová linka 79, ktorá premáva raz za 30 minút medzi letiskom a autobusovou stanicou IKEA vzdialenou 3 km, odkiaľ môžete pokračovať do centra približne raz za 10 minút linkami 2K alebo 3K.

Prestupný lístok (maximálne 2 jazdy a 70 minút) stojí 1,10 eur a môžete si ho kúpiť aj v stánku na autobusovej zastávke na letisku. Pri tomto spôsobe cestovania označíte lístok v označovači na jednej strane lístka pri prvej jazde a na druhej strane lístka pri druhej jazde.

  • Cestovný poriadok linky 79
  • Cestovný poriadok pre linky 2K a 3K

Do centra mesta s prestupom na autobus. Stanica IKEA, cesta trvá približne 60 minút.

Lístky si spravidla môžete kúpiť v stánku na letisku, aby ste sa zásobili na cestu po meste a nemuseli hľadať stánky s lístkami alebo počítať drobné v automate. Ceny lístkov po meste sú nasledovné:

  • 0,90 eur - 1 jazda
  • 1,10 eur - 2 jazdy a maximálne 70 minút naraz
  • 1,30 eur - 3 jazdy a maximálne 90 minút
  • 1,80 eur - 4 jazdy a max. 120 minút
  • 1,80 eur - špeciálny cestovný lístok na expresnú linku 1X na letisko a turistickú linku 50, platí len na jednu jazdu

Taxi do centra Solúna

Pred letiskom vždy čaká veľké množstvo oficiálnych tmavomodrých a bielych taxíkov, ktoré vás odvezú do centra mesta za cenu približne 25 eur až 30 eur v závislosti od konkrétnej vzdialenosti.

Alternatívne taxislužby ako Uber alebo Bolt v meste nepôsobia.

Autobusom na Chalkidiki

Ak sa chystáte na obľúbený polostrov Chalkidiki autobusom, hľadajte autobusovú stanicu KTEL Halkidiki (pozri: google.com/maps) na južnom okraji Solúna, odkiaľ premávajú autobusy do všetkých hlavných letovísk v oblasti.

Cestovné poriadky a ceny lístkov nájdete na webovej stránke autobusovej spoločnosti KTEL Chalkidikis.

V júli a auguste premávajú autobusy MHD linky 79A priamo z letiska na túto autobusovú stanicu raz za hodinu počas celého dňa, cena jedného lístka je 0,90 eur.

Mimo sezóny je potrebné ísť linkou 79 na autobusovú stanicu IKEA, odkiaľ linka 36 premáva na stanicu KTEL Chalkidikis. Na tento spoj budete potrebovať prestupný lístok za 1,10 eur.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.