Rím
Letisko Rím Leonardo da Vinci-Fiumicino

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Rím Fiumicino

Doprava z letiska Rím Fiumicino

Krystof Hajek aktualizované 23. 10. 2023

Letisko Fiumicino je s centrom Ríma spojené vlakom a autobusom. Zastavujú tu aj niektoré diaľkové autobusy a miestna verejná doprava.

Vlakom sa do centra dostanete rýchlo a jednoducho, autobusom podstatne lacnejšie, ale pomalšie.

Čas cestovania Cena Frekvencia Spojenie
Vlak Leonardo Express 38 minút (Termini) 14 EUR 15 minút Trenitalia.com
Vlak Regionale 31 minút (Ostiense) 8 EUR 30 minút Trenitalia.com
Autobusy (expresné) 60 minút (Termini) 6 EUR 5-10 minút Terravision.eu
Sitbushuttle.com
Tambus.it
Autobusy Cotral 40 minút (Eur Magliana) 2,20 EUR 60 minút Cotral.it

Vlakom do centra Ríma

Najrýchlejšie sa do Ríma dostanete vlakom. Stanica sa nachádza v pešej vzdialenosti od terminálov a je prehľadne označená. Využiť môžete dva typy spojov:

  • Rýchly Leonardo Express s časom jazdy 32 minút a cenou 14 EUR končí na hlavnej stanici Termini a po ceste nikde nezastavuje.
  • Spoje Regionale zastavujú 48 minút na zastávke 8 EUR, končí na stanici Tiburtina so zastávkami na staniciach Trastevere, Ostiense a Tuscolana.

Spiatočné lístky nie sú zľavnené a lístky neplatia na konkrétny spoj, môžete využiť ktorýkoľvek z nich v daný deň.

Spojenia nájdete na stránke Trenitalia.com. Lístky si môžete kúpiť v pokladni alebo v automate priamo pred nástupišťom a zaplatiť kartou. Pozor! Lístok si musíte označiť až na nástupišti.

Lacné hotely v Ríme

  • Čas cestovania: Cesta na letisko trvá 32 minút.
  • Frekvencia: každých 30 minút Regionale + každých 15 minút Leonardo Express
  • Cestovné: 8 EUR (Regionale) / 14 EUR (L. Express)
  • Posledné vlaky z letiska: 23:27 (Regionale), 23:53 (L. Express)
  • Prvé vlaky z centra: z Roma Termini (L. Express) o 4:50, z Roma Ostiense (Regionale) o 5:17

Autobus do centra Ríma

Lacnejším spôsobom dopravy sú mnohé autobusové linky.

Expresné autobusy

Všetky spoločnosti premávajú na hlavnú stanicu Termini, navyše niektoré spoločnosti zastavujú v blízkosti Vatikánu (SIT Bus Shuttle) alebo na stanici Ostiense (T.A.M.) na juhu mesta.

Lístky si môžete kúpiť buď online prostredníctvom odkazov nižšie (kliknite na názov spoločnosti), alebo v pokladniach na pravej strane príletovej haly Terminálu 3 v blízkosti autobusových zastávok. Autobusová stanica sa nachádza približne 50 metrov napravo od terminálu 3.

Cestovanie trvá v priemere 45 až 65 minút v závislosti od premávky.

Nižšie uvedené ceny sú platné pri kúpe online. Zakúpením cestovného lístka online na webovej stránke spoločnosti Terravision máte nárok na využitie akéhokoľvek ďalšieho spoja, ak by ste zmeškali rezervovaný spoj. Lístok si musíte vytlačiť.

  • Terravision (kúpiť online na stránke Terravision.com)
    • Roma Termini (Via Giolitti na križovatke s Via Enrico Cialdini)
    • Frekvencia: 25-50 minút
    • Cena: 6 EUR jednosmerná / 11 EUR spiatočná
  • Flixbus v spolupráci s SIT Bus (kúpiť online na Flixbus.com)
    • Zastávky: Stanica metra Cornelia (Circonvallazione Aurelia), Vatikán (Via Crescenzio), Roma Termini
    • Frekvencia: 25-50 minút
    • Cena: 7 EUR v jednom smere / 13 EUR spiatočná
  • T.A.M. (kúpiť online na tambus.it)
    • Roma Ostiense, Roma Termini
    • Frekvencia: 25-30 minút
    • Cena: 7 EUR jednosmerná / 13 EUR spiatočná
  • Rímsky letiskový autobus (kúpiť online na romeairportbus.it)
    • Zastávky: Roma Termini (Via Giovanni Giolitti na križovatke s Via Enrico Cialdini)
    • Frekvencia: 30-60 minút
    • Cena: 5,90 EUR jednosmerná / 9,90 EUR spiatočná
Posledné autobusy z letiska 0:05
Autobus z letiska Rím
0:15
T.A.M.
0:30
Terravision
1:30
T.A.M.
2:30
T.A.M.
Prvé autobusy z Roma Termini 4:15
Autobus z rímskeho letiska
4:30
Terravision
4:30
T.A.M.
4:45
Flixbus
4:50
Terravision

Autobusy Cotral

Modré autobusy Cotral sú štandardnou regionálnou verejnou dopravou a predstavujú najlacnejší druh dopravy.

Jazdia približne raz za hodinu od 5:30 do 23:30 a v Ríme zastavujú na staniciach metra Eur Magliana (linka metra B) alebo Cornelia (linka metra A). Uprednostnite najmä trasu na stanicu Eur Magliana, ktorá je podstatne kratšia a lacnejšia:

  • Trasa z letiska na stanicu Eur Magliana: 40 minút a 2,20 EUR
  • Trasa z letiska na stanicu Cornelia: 90 minút a 3,40 EUR
  • Cestovné poriadky nájdete na webovej stránke Cotral, letisko nájdete pod názvom "Aeroporto di Fiumicino"
  • Linky nie sú očíslované, musíte poznať cieľovú zastávku a opýtať sa vodiča

Autobusová zastávka sa nachádza priamo pred príletovou halou terminálu 1. Lístky nie sú k dispozícii u vodiča, ale len v pokladniach.

Na letisku si môžete kúpiť lístok len v kaviarni Coffee & Bakery Panella, ktorá sa nachádza pred terminálom 3 pri bráne č. 4, približne 100 metrov od autobusovej zastávky Cotral. Kaviareň je otvorená denne od 5:00 do 22:00.

Cestou z centra si môžete kúpiť lístok v novinových stánkoch (tabacchi) alebo v bufetoch na staniciach Magliana a Cornelia. Ak chcete lístok na autobus Cotral, povedzte aj cieľ cesty, podľa ktorého vám predavač predá lístok za správnu cenu. Vodič lístky nepredáva!

Na stanici metra si potom môžete kúpiť lístok na metro za 1,50 EUR, alebo 7 EUR na 24 hodín, viac informácií nájdete v sprievodcovi Rímom.

Lístok si môžete kúpiť aj v aplikácii Cotral.

Autobusy na Fiumicino a do Ostie

Autobusmi Cotral sa môžete dostať aj do neďalekých obcí Fiumicino alebo Lido di Ostia, kde je veľa hotelov, ak potrebujete prestúpiť na noc. Lístok stojí 1,30 EUR a nepredáva sa u vodiča.

Na letisku si môžete kúpiť lístok v spomínanej kaviarni a vo Fiumicine a Lido di Ostia v novinových stánkoch. Autobusy premávajú približne každých 30 až 60 minút od 5:30 do 21:00. Zastávka na letisku sa nachádza medzi terminálmi 1 a 3, nie na hlavnej autobusovej stanici, odkiaľ premávajú spoje do Ríma.

Na letisko Ciampino

Jediný spôsob, ako sa tam dostať, je prestúpiť na hlavnej stanici (Termini). Celková cesta bude trvať minimálne 120 minút. Medzi jednotlivými letmi si vyhraďte aspoň 4 hodiny .

Mapa zastávok verejnej dopravy v Ríme smerom na letisko

Prenájom auta

Hoci sa pri cestách do centra Ríma auto rozhodne neodporúča, ak sa chcete z letiska Fiumicino vydať priamo na vidiek alebo na pláže regiónu Lazio, auto je skvelou voľbou.

Priamo v termináli sa nachádza množstvo miestnych aj veľkých medzinárodných požičovní.

Diaľkové autobusy

Približne 50 metrov napravo od terminálu 3 nájdete okrem zastávok veľkých autobusov do Ríma aj medzimestské priame autobusy bez prestupov napríklad do Neapola, Pescary, L'Aquily a ďalších miest v celom Taliansku.

Väčšina spojov premáva 3 až 5-krát denne a cestovné poriadky a predaj lístkov nájdete na webových stránkach jednotlivých spoločností, ale prevažnú väčšinu spojov prevádzkuje jediná spoločnosť Flixbus.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.