Lisabon
Letisko Portela v Lisabone

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Lisabon

Doprava z letiska Lisabon

Krystof Hajek aktualizované 1. 2. 2024

Všetky zastávky verejnej dopravy sa nachádzajú pred terminálom 1. Ak sa chcete dostať na terminál 2, musíte použiť bezplatný autobus, ktorý premáva každých 10 minút od terminálu 1.

Podrobné informácie o cestovaní v Lisabone, cenách cestovných lístkov a karte Navegante nájdete v cestovnom sprievodcovi Lisabonom.

Metro do centra mesta

Červená linka metra je najrýchlejšou dopravou do centra mesta. Červená linka premáva napríklad na hlavnú vlakovú a autobusovú stanicu Oriente.

Oficiálne informácie o metre v Lisabone nájdete na stránke: metrolisboa.pt/en

10 najlepších hotelov v Lisabone

Ak sa chcete dostať do historického centra, musíte prestúpiť:

 • Na stanici Alameda na zelenej linke.
 • Na stanici São Sebastião nastúpte na modrú linku.

Lístok stojí 1,80 eur, celodenný 6,80 eur na metro a Carris (autobusy + električky).

K cene je potrebné pripočítať počiatočných 0,50 eur za kartu Navegante, ktorú potom môžete ľubovoľne používať na dobíjanie ďalších lístkov. V prípade, že si kúpite len jeden lístok za 1,80 eur, môžete platiť vlastnou kreditnou kartou priložením k turniketu.

Lístok za 1,80 eur platí 60 minút a môžete ho použiť na ľubovoľný počet prestupov na iné linky metra, autobusy a električky (neplatí pre historické električky). Podobne možno denný lístok použiť na metro, električky a autobusy.

Nevýhodou metra je, že začína premávať až o 6:30 a končí okolo 1:00. Pri skorých odchodoch z letiska využite nočné autobusy alebo prenocujte v hoteli v blízkosti terminálu.

 • Čas cesty na Rossio: 33 minút (vrátane prestupu na zelenú linku)
 • Cestovné: 1,80 eur / 60 minút
 • Frekvencia: 6 až 10 minút
 • Posledné metro do centra - 0:51
 • Prvé metro zo stanice Alameda - 6:33 hod.

Autobusy

Pomalšiu dopravu, ale vo viacerých smeroch, zabezpečujú autobusy MHD. Oficiálna webová stránka autobusov, električiek a trajektov: carris.pt/en.

Linky 744 a 783 vás dopravia do centra bez prestupovania, ale cesta bude trvať najmenej 40 minút.

 • Linka 744 - ide na stanicu Restauradores v historickom centre
 • Linka 783 - končí pri námestí Marquês de Pombal, nevedie priamo do historického centra
 • Trasy 705 a 722 - končia pri stanici metra Areeiro (zelená linka), nevedú priamo do historického centra

Cestovné je jednotné pre všetky druhy dopravy. Môžete voľne prestupovať a platí v autobusoch Carris, metre a električkách (nie historických).

 • 60 minút - 1,80 eur
 • 24 hodín - 6,80 eur

Automat na lístky sa nenachádza priamo na zastávke, ale musíte zísť do vestibulu metra.

Ak by ste chytili autobus a nemohli si kúpiť lístok v automate, lístok na jednu jazdu (neprenosný) si môžete kúpiť u vodiča za 2,10 eur, len v hotovosti.

Dokonca aj denné autobusové linky začínajú premávať až okolo 6:30 ráno. Obe linky majú v pracovných dňoch interval približne 10-12 minút, cez víkendy premáva len linka 783 s intervalom približne 20-30 minút. Do okolitých štvrtí sa môžete dostať aj linkami 705 a 722.

Nočná doprava

V noci vás z centra (Cais do Sodre) a stanice Oriente odvezie autobusová linka 208.

Cestovné je rovnaké ako v denných spojoch, premávajú od 0:30 do 5:30 každých 30 až 60 minút a cesta na letisko trvá približne 30 minút.

Mapu a podrobný cestovný poriadok nájdete na stránke: carris.pt/208

Mapa liniek

Taxi

Bežné taxíky stoja približne 15 eur do centra na námestí Rossio.

Výrazne nižšie ceny ponúkajú aplikácie Bolt a Uber, ktoré sú v Lisabone veľmi populárne. Cesta taxíkom Uber alebo Bolt na námestie Rossio stojí od 8 do 12 eur v závislosti od dennej doby.

Prenájom auta

Ak vám lisabonské letisko slúži ako východiskový bod na cestovanie po portugalskom vnútrozemí, potom je prenájom auta určite najlepšou voľbou. Na letisku sú desiatky autopožičovní, ktorých ceny si môžete prehľadne porovnať a následne rezervovať napríklad na webovej stránke rentalcars.com.

Ceny sa pohybujú od 50 eur do 200 eur za týždeň, v závislosti od veľkosti vozidla alebo spoločnosti, ktorú si vyberiete.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.