Doprava z letiska Heraklion

Heraklion

Letisko sa nachádza v blízkosti hlavnej krétskej cesty a je tiež dobre napojené na mestskú autobusovú sieť v Heraklione.

Ak sa na Krétu vyberiete s cestovnou kanceláriou, nemusíte sa o dopravu vôbec starať. Stačí vyjsť z príletovej haly a priamo oproti nájdete pult vašej cestovnej kancelárie, kde vás delegát nasmeruje na priamy autobus do vášho hotela.

Prenájom auta

Najlepší spôsob, ako preskúmať Krétu na vlastnú päsť, je auto. Najmä do odľahlých horských dediniek, ale aj na menej známe pláže jazdia autobusy často len 1 alebo 2 krát denne.

V príletovej hale sa nachádza množstvo požičovní áut, miestnych aj nadnárodných. Bežné ceny v hlavnej sezóne sa pohybujú okolo 48 eur na deň za týždenný prenájom.

Verejný autobus do Heraklionu

Autobusová doprava v Heraklione je pomerne spoľahlivá. Linky 5, 6, 10, 11, 12, 15 a 19 spájajú centrum a diaľkovú autobusovú stanicu s letiskom približne raz za 6 až 10 minút.

Zobraziť hotely v meste Heraklion

Linky 6, 10, 11, 12, 15 a 19 premávajú z centra na letisko po rovnakej trase, takže len v smere z centra (keď sa pripájajú na spoločnú trasu z rôznych smerov) na letisko sú označené ako linka 1. V smere z letiska do centra si zachovávajú svoje vlastné označenie počas celej trasy, pretože každá linka po prechode centrom pokračuje inde.

Oficiálna webová stránka verejnej dopravy: astiko-irakleiou.gr/en.

  • Centrum: linky 1, 5, 6, 10, 11, 12, 15, 19
  • Autobusová stanica: linky 1, 6, 10, 11, 12, 15, 19
  • Pláž Amoudara: linka 6

Lístok stojí 1,10 eur a dá sa kúpiť v automate na autobusovej zastávke alebo v pokladni na hlavných autobusových zastávkach (napr. na letisku). Lístok je neprenosný a na cestu na letisko si stačí kúpiť oranžový lístok pre zónu A.

Prvé autobusy vyrážajú na trasu okolo 6:00 a posledné odchádzajú okolo 23:00.

V pokladni si môžete kúpiť aj celodenný lístok na daný kalendárny deň len za 5 eur. Jednorazový cestovný lístok je potom k dispozícii u vodiča za 2 eur.

Platiť môžete vždy len v hotovosti, okrem kiosku na zastávke, kde môžete platiť aj kartou.

Autobusovú zastávku nájdete na hlavnej ceste približne 100 metrov od terminálu. Z príletovej haly musíte ísť doľava smerom k stanovišťu taxíkov a potom prejsť cez celé parkovisko k modrej značke "Autobusová stanica".

Medzimestské autobusy

Autobusy mimo Heraklionu v smere na východ majú zastávku aj na letisku, konkrétne asi 150 metrov napravo od terminálu na hlavnej ceste (umiestnenie na google.com/maps).

Lístok si môžete kúpiť v kiosku priamo na zastávke, kde môžete platiť v hotovosti aj kartou.

Všetky autobusy zastavujú na letisku v smere Kokkini Hani, Kato Gouves, Hersonissos, Stalida, Malia, Neapoli, Agios Nikolaos, Ierapetra a Sitia. Na úseku Heraklion - letisko - Agios Nikolaos premávajú v hlavnej sezóne 1-2 autobusy za hodinu.

Cestovný poriadok nájdete na webovej stránke ktelherlas.gr, zadajte zastávku "D.Aerodromio (Airport)". Upozorňujeme, že časy sú veľmi približné a autobus môže prísť o 20 minút neskôr, ale pokojne príďte o 20 minút skôr.

V ostatných smeroch sa musíte dostať na hlavnú autobusovú stanicu v centre mesta (umiestnenie na google.com/maps), odkiaľ odchádzajú autobusy do celej Kréty. Medzimestské spoje nájdete na stránke ktelherlas.gr a smery do Rethymna a Chanie na stránke e-ktel.com.

Taxi

Pri všetkých príletoch a odletoch je k dispozícii veľké množstvo oficiálnych taxíkov. Cena do centra Heraklionu je pevne stanovená a predstavuje 19 eur.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.