Kábul - Saudská Arábia
Letisko Džidda kráľa Abdulaziza

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Džidda

Prestup na letisku Džidda

Krystof Hajek aktualizované 17. 1. 2024

Letisko má celkovo 3 terminály pre cestujúcich. Budovy nie sú navzájom prepojené a dokonca sa každá z nich nachádza na úplne inom konci letiska.

Rezervujte si hotel v blízkosti letiska JED

Terminály sa výrazne líšia veľkosťou a celkovým dojmom.

Terminál 1

Najnovší a najväčší terminál je v prevádzke od roku 2019 a spĺňa najvyššie medzinárodné štandardy. Budova je obrovská, priestranná, čistá a veľmi nepreplnená.

Tranzitný priestor je rozdelený na vzdialenejšiu medzinárodnú časť (približne 20 minút chôdze od bezpečnostnej kontroly) a bližšiu vnútroštátnu časť (do 5 minút od bezpečnostnej kontroly).

Bezpečnostná aj pasová kontrola sú dobre organizované, ale v čase najväčšej špičky (ráno a neskoro večer) sa môžete zdržať až 45 minút. Odporúčame prísť na terminál 2,5 až 3 hodiny pred odletom.

Terminál 1 využívajú tieto letecké spoločnosti:

  • Saudia, Flynas, flyadeal, Aegean Airlines, Emirates, Etihad Airways, Flydubai, Kuwait Airways, Malaysia Airlines, MEA, Oman Air, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Brunei Airlines, Royal Jordanian, Scoot, THAI, Turkish Airlines

Terminál North

Starý severný terminál, niekedy označovaný ako terminál 2, slúži väčšine medzinárodných leteckých spoločností. Všetky medzinárodné lety miestnych leteckých spoločností Saudia, Flynas a flyadeal sa však prevádzkujú z nového terminálu 1.

Severný terminál je starý a stiesnený. Očakávajte veľké davy ľudí na malom priestore a nedostatok sedadiel. Zariadenia reštaurácií a obchodov sú primerané, ale napríklad toaliet je menej, ako je potrebné.

Terminál Sever slúži týmto leteckým spoločnostiam:

  • Air Algerie, Air Arabia, Air Asia, Air Cairo, Air India, Air Sial, Ariana Afghan, Azerbaijan Airlines, Badr Airlines, Biman Bangladesh, Egyptair, Ethiopian Airlines, Fly Egypt, Gulf Air, IndiGo, Jazeera Airways, Libyan Airlines, Lion Air, Pegasus Airlines, Salam Air, Somon Air, Spicejet, SriLankan Airlines, Tarco Air, Tunisair, Uzbekistan Airways, Vistara, Wizz Air

Terminál Hajj

V blízkosti severného terminálu sa nachádza slávna architektonicky ocenená budova špeciálneho terminálu, ktorá je vyhradená výlučne pre charterové lety moslimských pútnikov do svätých miest Mekky a Mediny.

Lety prevádzkované v termináli Hadždž sú výlučne charterové, a preto ich organizujú špeciálne cestovné kancelárie.

Terminál South

Južný terminál sa predtým používal len na vnútroštátne lety, od roku 2020 však zostáva zatvorený a príležitostne sa využíva len na nákladné lety.

Prestup medzi letmi

Ak máte transfer na letisku Džidda garantovaný spoločnosťou Saudia (lety sú zakúpené v rámci jednej rezervácie), neopúšťate tranzitný priestor a zostávate v termináli 1.

Ak prestupujete z letu zahraničnej leteckej spoločnosti, budete presunutí medzi terminálmi. Kyvadlové autobusy premávajú po ploche približne raz za 15 minút. Postupujte podľa značiek "Transfer" k informačným pultom, kde dostanete presné pokyny k autobusom.

Prestup je veľmi dobre organizovaný a dobre označený. Okrem značiek vás všadeprítomný personál nasmeruje do správnych chodieb.

Potrebujem na prestup víza?

Do Saudskej Arábie nie je potrebné drahé vízum, pokiaľ čas prestupu nepresiahne 12 hodín. Je to preto, že počas prestupu neopúšťate tranzitný priestor, a preto vôbec neprechádzate pasovou kontrolou.

Vízum si budete musieť zaobstarať len v prípade, ak kombinujete prestup v Džidde na vlastnú päsť z dvoch samostatne zakúpených lístkov.

Aké kontroly absolvujem pri prestupe?

Počas prestupu vždy prejdete bezpečnostnou kontrolou, ktorá je určená výlučne pre cestujúcich s prestupom a nachádza sa v tranzitnej zóne.

Bezpečnostná kontrola je vždy rozdelená do radov pre mužov a ženy.

Ak prestupujete z medzinárodného letu na vnútroštátny let alebo naopak, samozrejme, prejdete aj pasovou kontrolou.

Aký je minimálny čas prestupu?

Oficiálny minimálny čas prestupu v rámci terminálu 1, kde sa uskutočňujú všetky prestupy, je 60 minút.

Počas tohto času môžete bez problémov prejsť bezpečnostnou kontrolou.

Pri prestupoch medzi terminálmi je minimálny čas stanovený na 90 minút.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.