Doprava z letiska Bali

Uluwatu

Cesta z letiska môže byť utrpením - okrem nekonečných dopravných zápch na hlavných cestách je Bali aj domovom taxikárskej mafie, ktorá žije z nevedomosti cestujúcich. Preto si pozorne prečítajte nasledujúce riadky.

Rezervujte si ubytovanie na Bali

Napriek relatívne krátkej vzdialenosti počítajte s tým, že cesta do najbližších letovísk Kuta alebo Sanur bude trvať desiatky minút. Dopravné zápchy sú na Bali veľmi časté a husté.

Taxi, Grab, GoJek priamo z terminálu

Taxík je najjednoduchšou formou dopravy z letiska. Ak ste na Bali prvýkrát, určite odporúčame použiť taxíky.

Blue Bird a klasické taxíky

Hneď po prílete, ešte v budove terminálu, miniete oficiálnu pobočku najväčšieho taxislužobného prepravcu na Bali, Blue Bird (svetlomodré autá). Ak nechcete po prílete nič riešiť, zastavte sa v tejto pobočke, kde vám zamestnanci vybavia taxík a poskytnú približnú cenu.

Blue Bird je však jednou z najdrahších možností prepravy taxíkom z letiska.

Ak vyjdete z terminálu, stretnete sa s ponukami neoficiálnych taxikárov stojacich pred letiskovou halou. Nereagujte na ne, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú snažiť zvýšiť cenu rôznymi trikmi, a to aj po vašom príchode.

Pred medzinárodným terminálom alebo v príletovej hale vnútroštátneho terminálu nájdete aj ďalšie oficiálne stanovištia taxíkov s podobnými cenami ako Blue Bird.

Grab, GoJek

Mobilná aplikácia je najodporúčanejšia. Presnú cenu si môžete pozrieť vopred a zvyčajne je o 10 - 15 % nižšia ako pri oficiálnych taxíkoch. Prostredníctvom mobilnej aplikácie môžete tiež pohodlne zaplatiť za jazdu kartou.

V Indonézii sú najpopulárnejšie aplikácie Grab a Go-Jek, ktoré ponúkajú veľmi podobné ceny. Vždy však odporúčame skontrolovať ceny v oboch aplikáciách a rezervovať si lacnejšiu z nich.

Spoločnosť Grab má dokonca klimatizovaný salónik asi 75 metrov od východu z medzinárodného terminálu, kde vám v prípade potreby pomôžu nainštalovať aplikáciu alebo zavolajú taxík. Ak už máte aplikáciu nainštalovanú, môžete si zavolať taxík priamo z terminálu a bez zdržiavania pokračovať k svojmu autu.

Približné ceny

Aké sú ceny za taxíky a Grab priamo z terminálu?

  • Kuta (Beachwalk) - 108 000 idr
  • Sanur - 216 000 idr
  • Seminyak - 170 000 idr
  • Nusa Dua - 175 000 idr
  • Canggu - 205 000 idr
  • Ubud - 435 000 idr
  • Amed - 990 000 idr
  • Bedugul (Beratan ) - 650 000 idr

Stačí dodržiavať jednoduché pravidlo opatrnosti a všetko dopadne dobre.

Grab / GoJek z hotela HARRIS

K nižším cenám za Grab alebo taxi sa dostanete krátkou 3-minútovou prechádzkou cez parkovisko mimo letiska k hotelu HARRIS. Z vnútroštátneho terminálu je to približne 7 minút chôdze.

Hotel HARRIS uvidíte hneď po výjazde z parkoviska. Pokračujte po hlavnej ulici ešte asi 100 metrov (samotný hotel HARRIS sa stále počíta ako súčasť letiskovej zóny) a Zoberte si hovor napríklad z úrovne hotela Norm House Kuta (umiestnenie na Google.com/maps).

Ak si odtiaľ objednáte Grab alebo GoJek, dostanete až 3-5x nižšie ceny ako z terminálu vzdialeného 200 metrov.

Verejný autobus

Na letisko premávajú aj červené a čierne autobusy verejnej dopravy spoločnosti Teman Bus. Autobusová zastávka sa nachádza hneď vedľa vnútroštátneho terminálu a je označená "BUS KSPN".

Linka 2 premáva k terminálu a prechádza cez východný okraj Kuty, cez centrum Denpasaru až na jeho severný okraj (konečná GOR Ngurah Rai).

Autobusy premávajú približne každých 10 minút a lístok stojí 3 500 idr. Mapu trasy, možnosti predaja lístkov a cestovné poriadky nájdete v mobilnej aplikácii Teman Bus na Google Play / App Store (dostupná len v Indonézii).

Prenájom skútra

Hoci je cestovanie skútrom najbežnejším spôsobom dopravy pre turistov na Bali, prenájom na letisku sa neodporúča.

Priamo v termináli sa nenachádza žiadna požičovňa skútrov, avšak väčšina požičovní z Kuty ponúka bezplatné doručenie skútra po prílete.

Cestovanie na skútri s batožinou je však mimoriadne nepohodlné a tiež sa odporúča aspoň v prvý deň trochu sa asimilovať s miestnou premávkou z pozície pešieho turistu.

Bežné ceny za prenájom skútra na Bali sa pohybujú od 70 000 idr do 90 000 idr na deň v závislosti od kvality vozidla.

Ideálne je prenajať si skúter po príchode na hlavné miesto pobytu. Požičovne sú doslova na každom rohu a nie je potrebné nič rezervovať vopred.

Prenájom auta

Jazda autom po Bali je veľmi stresujúca záležitosť kvôli neustálym dopravným zápcham, veľmi úzkym mestským uliciam a hustej premávke motoriek a chodcov.

Ak si však netrúfate jazdiť na skútri, prenájom malého auta je skvelý spôsob, ako objaviť všetky kúty Bali. Ešte raz zdôrazňujeme, že prenájom auta odporúčame len skúseným vodičom z mestskej premávky.

Ceny za prenájom auta sú vysoké a v hlavnej sezóne zaplatíte približne 5 500 000 idr za týždeň.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.