Štokholm
Štokholm

Štokholm - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Štokholm - počasie a najlepší čas na cestu

David Eiselt aktualizované 15. 4. 2024

Štokholm sa nachádza vo vlhkom kontinentálnom podnebí na severnej hranici mierneho pásma, takže sa tu striedajú štyri ročné obdobia.

Zimy sú dlhé, tmavé a chladné. Teploty v zimných mesiacoch sa zvyčajne pohybujú okolo -3 °C, ale môžu klesnúť aj pod -10 °C.

V letných mesiacoch stúpajú na 20 - 25 °C, ale teploty nie sú ani vyššie, ani nižšie.

Rezervujte si hotel v Štokholme so zľavou

Hlavné mesto Švédska má viac slnečného svitu ako väčšina ostatných európskych miest a jeho poloha na severe spôsobuje veľké rozdiely v množstve slnečného svitu počas jednotlivých ročných období. Uprostred leta si miestni obyvatelia užívajú viac ako 18 hodín slnečného svitu denne, zatiaľ čo uprostred zimy je to len približne 6 hodín.

Ktoré mesiace sú v Štokholme najteplejšie?

Leto zavíta do mesta medzi júnom a augustom, keď sú teploty najvyššie.

Priemerná teplota v týchto mesiacoch sa pohybuje okolo 23 °C, s maximom 30 °C, ale veľmi chladné dni s teplotou okolo 15 °C nie sú zriedkavé, najmä keď prší.

Štatisticky najteplejšími mesiacmi sú jún, júl a august.

Kedy je v Štokholme najchladnejšie?

December, január a február sú najchladnejšie mesiace s priemernou teplotou okolo 3 °C. Vzhľadom na polohu na severe sa však môžu vyskytnúť silné mrazy pod -10 °C, ktoré môžete očakávať najmä v januári a februári.

Počas zimy sa často vyskytuje aj vietor, ktorý spôsobuje, že teplota je ešte nižšia.

Ktoré mesiace sú v Štokholme najdaždivejšie?

Najviac prší v lete, a to vďaka búrkam a letným lejakom, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v popoludňajších hodinách.

Zrážky však nie sú výdatné a nevyskytujú sa takmer každý deň.

Ako často v Štokholme sneží?

Sneh sa pravidelne objavuje od konca novembra do marca. Počas zimy je zrážok minimum, takže sneh zvyčajne vytvára len romantickú kulisu, ale bez väčších dopravných komplikácií.

Oveľa viac sneží napríklad v horských oblastiach pri hraniciach s Nórskom.

Tabuľka teplôt počas roka

Štokholm - Počasie počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
sneh
-2 °C
február
sneh
-1 °C
marec
daždivé
3 °C
apríl
slnečné
10 °C
máj
slnečné
16 °C
jún
slnečné
20 °C
júl
slnečné
23 °C
august
slnečné
21 °C
september
slnečné
16 °C
október
daždivé
10 °C
november
daždivé
4 °C
december
sneh
0 °C

Kedy prejsť na Štokholm

Každé ročné obdobie v Štokholme má čo ponúknuť a to, kedy ho navštíviť, závisí od osobných preferencií.

Najobľúbenejšími mesiacmi na cestovanie na sever sú, samozrejme, jún až august, práve kvôli dlhým slnečným hodinám a veľmi príjemným teplotám.

Po nekonečnej zime si miestni obyvatelia vážia každý dlhý slnečný deň, a akonáhle príde, všetci vyrazia von a mesto má nákazlivo príjemnú atmosféru. Okrem toho odpadá problém, kde sa každé dve hodiny zohriať pri prehliadke pamiatok, a ponúka množstvo aktivít, ktoré by ste pri teplotách pod nulou museli vynechať.

Porovnanie cien letov do Štokholmu

Ak chcete zažiť pravý švédsky mráz (vrátane outdoorových športov na snehu) a nevadí vám tma, vyrazte do mesta počas niektorého zo zimných mesiacov. Napríklad marec je v tomto smere už o niečo prívetivejší, teploty sa stále pohybujú okolo nuly a čas východu a západu slnka umožňuje celodennú turistiku.

Máte tak možnosť zažiť nádherné mrazivé, ale slnečné dni, čo je pri prechádzkach historickým centrom a pozdĺž pobrežia jednoducho jedinečné. Mesto oplýva množstvom vnútorných aktivít, zaujímavých výstav, múzeí, divadiel, útulných kaviarní a barov, v ktorých sa môžete schovať. Ďalším plusom je menší počet turistov.

Teploty počas roka

Tu sa dozviete, ako vyzerá počasie v Štokholme počas jednotlivých mesiacov roka.

Počasie v januári

Január je najchladnejší a najmä najtmavší mesiac v roku.

Slnka je naozaj málo, aj keď svieti celý deň, čo je pomerne časté. Svitanie nastáva až okolo pol deviatej ráno a stmieva sa okolo pol štvrtej popoludní.

Bežné denné teploty sa pohybujú medzi -6 °C a 0 °C. Dni, keď teplota klesne pod -10 °C, nie sú nijako zvlášť výnimočné. Zrážky sú minimálne, a ak sa vyskytnú, takmer vždy sú snehové.

V januári je v Štokholme veľmi málo turistov a niektoré pamiatky zostávajú zatvorené.

Počasie vo februári

Február je pravý zimný mesiac s teplotami od -5 °C do 0 °C. Slnka je viac ako v januári, ale dni sú stále veľmi krátke.

Často fúka vietor, ale málo sneží.

Aj počas februára sú niektoré pamiatky zatvorené, ale múzeá, galérie a samozrejme všadeprítomné útulné kaviarne sú otvorené.

Počasie v marci

Počas marca sa dni citeľne predlžujú, svitanie nastáva okolo 6:00 a súmrak okolo 17:30.

Teploty zostávajú nízke a pohybujú sa medzi -3 °C a +3 °C. Ku koncu mesiaca však môžu byť oveľa nižšie, ale často aj vyššie (až 10 °C).

Počasie v apríli

Aprílové počasie začína v Štokholme pripomínať jar. Teploty pomaly stúpajú na priemernú hodnotu 5 až 12 °C, ale väčšina rastlín ešte nekvitne a stromy v parkoch zostávajú holé.

V apríli veľmi málo prší alebo sneží a obloha je zvyčajne čiastočne zamračená.

Počasie v máji

Máj je prvým mesiacom letnej sezóny, keď sa otvára väčšina vonkajších atrakcií, pamiatok a turistických lodných liniek.

Priemerné teploty sa pohybujú od 11 °C do 16 °C a dni sa výrazne predlžujú. Väčšinu času je slnečné alebo čiastočne zamračené počasie.

Počasie v júni

Jún láka na pobyt vonku v parkoch a na promenádach.

Počasie je skvelé. Väčšinu času je slnečné počasie a dni sú najdlhšie v roku. Svitanie vypukne okolo 3:30 a slnko zapadá okolo 22:00.

Priemerné denné teploty sa pohybujú medzi 16 °C a 21 °C.

Počasie v júli

Júl je najteplejším mesiacom roka s teplotami od 17 °C do 25 °C.

Dlhé dni nabádajú k maximálnemu využitiu času a k čo najdlhšiemu pobytu vonku. Júl je najslnečnejším mesiacom v roku. Hoci štatisticky prší v porovnaní s inými mesiacmi relatívne veľa, väčšinou ide o kratšie prehánky, ktoré sa vyskytujú v priemere 5 dní v mesiaci.

Počasie v auguste

August je síce najdaždivejší mesiac v roku, ale to vás vôbec nemusí desiť. Aj napriek tomu sú zrážky zriedkavé a majú charakter prehánok. Málokedy sa stane, že prší celý deň.

Naopak, august je vo všeobecnosti veľmi slnečný mesiac s príjemnými teplotami medzi 17 °C a 24 °C.

Počasie v septembri

September je posledným mesiacom, keď sú otvorené všetky vonkajšie atrakcie a pamiatky alebo turistické lode.

Teploty sú stále príjemné, pohybujú sa medzi 13 °C a 17 °C. Občas sa vyskytujú prehánky, ale zrážky nie sú dlhé a počet hodín slnečného svitu je stále dostatočný.

Slnko vychádza okolo 6:15 a zapadá okolo 19:15. Ku koncu mesiaca sa stromy pomaly začínajú sfarbovať do jesenných farieb.

Počasie v októbri

Október je pravý jesenný mesiac. Parky a lesy sú najkrajšie v roku, pretože listy na stromoch hrajú všetkými odtieňmi žltej, hnedej a červenej.

Teploty citeľne klesajú na približne 10 °C. Počas októbra stále prší ako v lete, a to vo forme krátkych prehánok.

Výnimočne sa však môže objaviť aj sneh.

Počasie v novembri

V novembri prichádza severská zima. Teploty klesajú na 3 °C, ale ku koncu mesiaca sa pomerne často vyskytujú nočné a denné mrazy.

Dážď čoraz častejšie nahrádza sneh, ale frekvencia zrážok sa nezvyšuje a počas dňa je obloha skôr polooblačná alebo zamračená.

Slnko vychádza okolo 7:45 a zapadá okolo 15:00.

Počasie v decembri

December je najtmavší mesiac v roku s najmenším počtom slnečných dní. Nie je sa čomu čudovať. Prvé slnečné lúče sa na obzore objavujú až okolo 8:30 a zapadajú o 14:45.

Teploty sa pohybujú od -5 °C do 0 °C, často však klesajú až k -10 °C.

Snehové prehánky nie sú dlhé, ale môžu sa vyskytnúť každý druhý deň. Vo všeobecnosti však v decembri počas dňa často svieti slnko.

Atmosféra švédskej zimy s jemnou, ale bohatou predvianočnou výzdobou je čarovná a napriek nepriaznivému počasiu odporúčame výlet do Štokholmu aj počas decembra.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.