Štokholm
Štokholm

Štokholm - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Štokholm - MHD a doprava

David Eiselt aktualizované 15. 4. 2024

Historické centrum Štokholmu si môžete prezrieť pešo za jedno dopoludnie. Slávny Gamla Stan však nie je to jediné, čo Štokholm ponúka, takže najmä počas zimného pobytu budete chcieť využiť verejnú dopravu.

Vyberte si hotel v centre Štokholmu

Štokholm má metro, autobusy, električky, miestne vlaky, autobusy a lode. Všetku dopravu v Štokholme a okolí zabezpečuje dopravná spoločnosť SL.

Konkrétne informácie o cenách, cestovných poriadkoch a spojoch nájdete na adrese: www.sl.se.

Lístky na verejnú dopravu

Na cestovanie po Štokholme vám stačí jeden cestovný lístok SL, ktorý môžete použiť v metre, mestských vlakoch, električkách, autobusoch a na verejných trajektoch. Neplatí len na špeciálnych turistických lodiach.

Cestovné

Môžete si kúpiť niekoľko druhov cestovných lístkov. V rámci časovej platnosti každého lístka môžete uskutočniť ľubovoľný počet prestupov medzi všetkými dopravnými prostriedkami.

Typ cestovného lístka Platnosť Cena (dospelí) Cena (nad 65 rokov a do 20 rokov)
Jednorazová cesta 75 minút 42 sek 26 sek
Jeden deň 24 hodín 175 sek 110 sek
3 dni 72 hodín 350 sek 220 sek
7-dňový Od 0:00 prvého dňa do 4:30 druhého dňa
po 7-dňovom období
455 sek 290 sek

Ako si kúpiť lístok?

Lístky si môžete kúpiť tromi spôsobmi.

V mobilnej aplikácii SL

Najlacnejší a najjednoduchší spôsob je nainštalovať si mobilnú aplikáciu SL. Nie je potrebná žiadna zložitá registrácia.

Po zakúpení lístka ho treba jedným kliknutím aktivovať a mať telefón počas cesty vždy po ruke. Lístok je zobrazený vo forme QR kódu, ktorý musíte naskenovať pri turnikete pri vstupe do metra alebo na čítačke v autobuse.

QR kód sa skenuje vždy len pri nástupe do vozidla.

Smart Card

Môžete použiť aj fyzický lístok vo forme karty. Na túto kartu si môžete dobíjať rôzne lístky. Na karte však môže byť súčasne iba jeden lístok.

Podobne ako telefón pri používaní mobilnej aplikácie, aj kartu musíte pri vstupe do metra alebo nástupe do autobusu/tramvaje vždy držať pri turnikete.

Nevýhodou karty je dodatočný poplatok 20 sek za jej vydanie.

SL Smart Card si môžete zakúpiť len na pultoch v každej stanici metra alebo v novinových stánkoch Pressbyrån. Automaty na lístky nie sú k dispozícii nikde.

Platenie vlastnou bezkontaktnou kartou

V Štokholme môžete platiť cestovné aj vlastnou kartou, a to rovnakým spôsobom ako kartou SL Smart Card. Karta sa vždy prikladá k turniketu v metre alebo k čítačke v autobuse či električke.

Vlastnou kartou však môžete zaplatiť iba jednorazové cestovné na 75 minút za 42 sek.

V Štokholme, žiaľ, s touto formou platby nefungujú celodenné limity, ako je to v mnohých iných mestách. Ak cestujete často, môžete za deň zaplatiť podstatne viac ako 175 sek, čo je cena celodenného lístka zakúpeného v mobilnej aplikácii alebo na Smart Card.

Kde môžem platiť za lístky?

Uvedené ceny cestovného platia vo všetkých dopravných prostriedkoch SL v celom Štokholme.

V meste neexistujú zóny, a preto môžete na jeden lístok cestovať aj mimo samotného Štokholmu, keďže štokholmský okres je oveľa väčší.

Lístky môžete použiť na:

 • Metro
 • Modré a červené autobusy SL
 • Tramvaje
 • prímestské vlaky "Pendeltåg"
 • vlaky Saltsjöbanan a Roslagsbanan
 • SL trajekty (linky 80, 82, 83, 89)

Lístky neplatia na nasledujúcich linkách:

 • Diaľkové a regionálne vlaky SJ, Mälartåg a MTRX
 • Turistické lode

V ktorých mestách/obciach sú lístky platné?

Na jeden cestovný lístok môžete neobmedzene využívať cestovné lístky v celej štokholmskej štvrti, takže napríklad môžete ísť do prístavov Nynäshamn alebo Kappelskär, Södertälje, Norrtälje, Sigtuna, Solna, Täby, Märsta, Ekerö a mnohých ďalších.

Lístky platia aj na cestu na letisko Bromma BMA (všetky spoje) a tiež na letisko Arlanda ARN (ale len na autobusy 583 a 597 zo stanice Märsta).

Lístky môžete použiť aj na cestovanie do niektorých najbližších obcí mimo okresu, ako napríklad Bålsta alebo Gnesta.

Kde už lístky neplatia?

Niektoré vlakové a autobusové linky SL premávajú aj mimo Štokholmu a tam si musíte kúpiť ďalší lístok z poslednej zastávky v štokholmskom okrese.

S lístkom nemôžete cestovať napríklad do nasledujúcich miest.

Lístky neplatia na cestovanie do Skavsta NYO alebo Västerås VST.

Vyhľadávače spojení

Aké sú najlepšie webové stránky na vyhľadávanie spojení medzi zastávkami v Štokholme?

Najlepší spôsob, ako nájsť všetky spoje metra, miestnych vlakov, električiek a lodí na linkách 80 až 89, je použiť oficiálne webové stránky dopravného podniku.

Spojenia pre súkromné trajekty nájdete priamo na ich webovej stránke, pozri odkazy nižšie v časti "Lode a trajekty".

Aktuálne spojenia a časy odchodov všetkých dopravných prostriedkov (vrátane súkromných trajektov) v Štokholme dobre poskytuje aj stránka google.com/maps.

10 najlepších hotelov v Štokholme

Metro

Metro v Štokholme má tri hlavné linky, ktoré sa na koncoch rozdeľujú na ďalšie vetvy.

Štokholmské metro je nielen dopravným prostriedkom, ale aj jednou z hlavných turistických atrakcií vďaka mimoriadne zaujímavému dizajnu staníc.

Podrobné informácie o tom, ako používať lístky na metro, kde nájdete mapy liniek alebo kde sú najkrajšie stanice, nájdete v samostatnej kapitole Metro v Štokholme.

Vlaky Pendeltåg a miestna železnica

Rýchlu dopravu cez centrum zo severu na juh a na predmestia Štokholmu zabezpečujú mestské a prímestské vlaky.

Lístky na verejnú dopravu SL platia v nasledujúcich vlakoch po celej ich dĺžke:

 • Pendeltåg - linky 40, 41, 42, 43, 44, 48
  • Pre linku 40 v jej severnej časti platí len za stanicou "Upplands Väsby". Ďalej do staníc Arlanda C, Knivsta a Uppsala C si musíte kúpiť ďalšie cestovné lístky.
 • Miestna železnica Roslagsbanan - linky 27, 28, 29
 • Miestna železnica Saltsjöbanan - linky 25, 26

Na pohyb po centre neodporúčame príliš využívať vlaky, pretože stanica Pendeltåg je hlboko pod zemou a rýchlejšie je využiť pravidelné metro. Na druhej strane, ak sa chystáte do okrajových častí Štokholmu, vlaky sú určite najlepšou voľbou.

Frekvencia na hlavných tratiach je 8 až 15 minút a na okrajoch je to maximálne 30 minút.

Vlaky zvyčajne premávajú približne od 5:30 do 0:00 a na hlavných trasách až do 1:00.

Podrobné cestovné poriadky vlakov a miestnych železníc nájdete na webovej stránke: sl.linjetidtabeller.se.

Ako používať cestovné lístky?

Ak cestujete vlakmi Pendeltåg, do každej stanice vstupujete cez turnikety rovnako ako do metra. Na otvorenie turniketu musíte priložiť QR kód z mobilného lístka, vlastnú platobnú kartu alebo SL Smart Card.

Na miestnych linkách Roslagsbanan a Saltsjöbanan sa turnikety nenachádzajú. Na nástupištiach sa nachádzajú čítačky, kde si aktivujete jednorazové cestovné lístky (pre Smart Card alebo platbu vlastnou bezkontaktnou kartou). Ak máte jednorazový lístok cez mobilnú aplikáciu, stačí ho aktivovať cez aplikáciu a nemusíte nikde načítavať QR kód.

Ak máte denné alebo viacdenné lístky, nemusíte ich prikladať k čítačke a stačí ich ukázať kontrolórovi vo vlaku.

Tramvaje

Štokholm má v súčasnosti 5 električkových liniek, ktoré nie sú navzájom prepojené. Všetky však patria do systému verejnej dopravy a na všetkých linkách môžete používať bežné cestovné lístky.

 • Linka 7 "Spårväg City" - z hlavnej stanice Centralen sa na obľúbený ostrov Djurgården dostanete za 8 minút, električky jazdia každých 8-10 minút.
 • Linka 12 "Nockebybanan" - táto linka vedie do obytnej štvrte Nockeby a z turistického hľadiska nie je veľmi využívaná
 • Linka 21 "Lidingöbanan" - táto linka vedie zo stanice metra Ropsten na ostrov Lidingö, kde sa prelínajú obytné štvrte, pekné nové sídliská s parkami a promenádami okolo mora
 • Linka 30 "Tvärbanan" - najdlhšia trasa vedie zo stanice Solna okolo západného okraja Štokholmu a na juh do Globenu
 • Linka 31 "Tvärbanan" - spája hlavnú trasu linky 30 s letiskom Bromma

Tramvaje premávajú približne od 5:30 do 0:30, pričom počas víkendov začínajú premávať medzi 6:00 a 6:30.

Cestovné poriadky všetkých električkových liniek nájdete na tomto odkaze: sl.linjetidtabeller.se.

Ako používať cestovné lístky?

Vždy priložte svoju čipovú kartu SL alebo vlastnú bezkontaktnú kartu k čítačke na zastávke električky.

Ak používate mobilnú aplikáciu, aktivujete lístok kliknutím naň v aplikácii a QR kód už neprikladáte k žiadnej čítačke.

Dopravné mapy

Metro, vlaky a električky sú najprehľadnejšie a najpoužívanejšie dopravné prostriedky v Štokholme, preto sme pre vás pripravili špeciálnu mapu všetkých liniek.

Kompletné mapy vrátane všetkých autobusových liniek sú k dispozícii len na švédskej jazykovej verzii oficiálnej webovej stránky: sl.se/reseplanering/kartor.

Lode a trajekty

Lodná doprava v Štokholme je nielen veľmi obľúbená u turistov, ale aj praktický spôsob dopravy pre miestnych obyvateľov. Často výrazne skracuje cestu medzi ostrovmi a cez zátoky a lode ponúkajú nádherný výhľad na mesto a ďalej od centra na severskú krajinu.

Verejné trajekty SL

Miestny dopravný podnik prevádzkuje niekoľko lodných liniek, na ktorých po celý čas platia bežné lístky na verejnú dopravu.

Najvyužívanejšie linky premávajú priamo v centre Štokholmu.

 • Linka 80 - premáva z móla Nybroplan na ostrov Djurgården a potom pokračuje cez niekoľko zastávok na stanicu metra Ropsten. Táto trasa je veľmi frekventovaná a premáva každých 15 minút. Zo stanice Ropsten pokračujú vybrané spoje ďalej na severovýchod.
 • Linka 82 - krátka linka spájajúca Gamla Stan (prístav Slussen) s ostrovmi Djurgården a Skeppsholmen. Jazdí raz za 15 minút.

Cestovné poriadky všetkých trajektových liniek SL nájdete na webovej stránke: sl.linjetidtabeller.se.

Niektoré prístaviská na okraji Štokholmu sú vybavené špeciálnymi pomôckami na privolanie lode. Musíte v dostatočnom predstihu (aspoň 2-3 minúty pred zakotvením lode) prevrátiť páku nad značkou alebo možno zrkadlom, aby posádka lode vedela, že niekto chce nastúpiť.

Keď nastúpite na loď, obsluha použije prenosnú čítačku na prečítanie vášho lístka alebo QR kódu z mobilnej aplikácie. Na palube si môžete kúpiť aj jednorazový lístok pomocou bezkontaktnej karty.

Na trajektoch liniek 80, 82, 83, 84 a 89 platia bežné lístky vrátane jednodňových alebo viacdňových.

Súkromné a turistické trajekty

Sieť verejných trajektov dopĺňajú aj súkromné trajektové spoločnosti s mnohými trasami.

Na nich však neplatia bežné cestovné lístky na verejnú dopravu, ale musíte zaplatiť osobitné cestovné za danú trasu. Vždy môžete platiť len kartou u prevádzkovateľa a cena sa vypočítava podľa vzdialenosti.

Waxholmsbolaget

Táto spoločnosť prevádzkuje rozsiahlu sieť liniek z centra na všetky obývané ostrovy na východ, sever a juh od Štokholmu.

Ceny cestovného sa vypočítavajú podľa vzdialenosti. Najnižšie cestovné je 61 sek a najvyššie 186 sek. Denné lístky sa tu nepredávajú.

Trajekty na konkrétnych linkách zvyčajne premávajú len 2-3 krát denne a mnohé linky v zime nepremávajú vôbec.

Stromma

Stromma prevádzkuje výlučne turistické linky na niekoľkých pravidelných trasách z centra Štokholmu.

 • Klara Mälarstrand - Drottningholm
 • Strandvägen - Vaxholm
  • V zime 1x denne, v lete až 2x denne
  • 235 sek jednosmerné cestovné / 380 sek spiatočné
  • stromma.com/vaxholm
 • Strandvägen - Vaxholm - Grinda - Sandhamn
  • 1-2x denne, plavba len v lete
  • 240 sek do Sandhamnu (spiatočná cesta bez zľavy)
  • 175 sek do Vaxholmu (pomalšia loď ako vyššie)
  • stromma.com/kastell
 • Strandvägen - Nacka Strand - Fjäderholmarna

Zeam

Tento trajekt premáva len na 3 minúty dlhej linke a spája dve rušné nábrežia.

Trajekty odchádzajú raz za 10 minút od 7:00 do 20:40. Počas víkendov sa začínajú o 9:00.

Jedna cesta stojí 35 sek a neplatia tu lístky na verejnú dopravu.

Podrobný rozpis plavieb a aktuálne ceny nájdete na webovej stránke: zeam.se.

Autobusy

Autobusy zohrávajú dôležitú úlohu najmä v okrajových častiach Štokholmu, ale mnohé linky premávajú aj do centra, kde sa križujú s linkami metra a električiek.

Všimnite si, že niektoré autobusy dopravného podniku SL sú červené a iné modré. Rozdiel medzi modrými a červenými autobusmi je však skôr marketingový a pre cestujúcich nemá žiadne dôsledky.

Modré autobusy zvyčajne premávajú na častých trasách (v priemere raz za 8 až 15 minút), zatiaľ čo červené autobusy premávajú na pravidelných trasách, ktoré majú interval 15-30 minút).

Denné autobusové linky premávajú približne medzi 5:00 a 0:30 hod.

Do všetkých autobusov v Štokholme sa nastupuje len cez predné dvere.

Cestovné poriadky všetkých autobusových liniek nájdete na tomto odkaze: sl.linjetidtabeller.se.

Ako používať cestovné lístky?

Pri každom nástupe musíte použiť svoj cestovný lístok. U vodiča je čítačka, do ktorej naskenujete QR kód z mobilnej aplikácie alebo priložíte vlastnú bezkontaktnú kartu alebo SL Smart Card.

Pri výstupe už kartu ani QR kód nikde nenačítate.

Nočná verejná doprava

Metro, vlaky, električky a prevažná väčšina autobusových liniek premáva len približne od 5:00 do 1:30, pričom posledné spoje metra odchádzajú z centra mesta približne o 1:00.

V noci, z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu, metro a niektoré autobusy premávajú 24 hodín nepretržite.

V ostatné dni premávajú celonočné autobusové linky 91 až 96 s frekvenciou 30 minút.

Taxíky a mobilné aplikácie

V Štokholme je k dispozícii množstvo taxíkov a mobilných aplikácií.

Taxíky sú užitočné najmä v noci, keď je verejná doprava na minime, ale môžu byť výhodné aj vtedy, ak cestujete s viacerými osobami.

Bežné taxíky sú zvyčajne približne dvakrát drahšie ako taxíky cez mobilné aplikácie Bolt alebo Uber, ktoré tu fungujú. Dostupnosť áut cez Uber a Bolt je veľmi dobrá vo všetkých častiach Štokholmu.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.