Tioman
Tioman

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Tioman

Paya

Krystof Hajek aktualizované 12. 3. 2024
Paya, Tioman

Dedina Paya je pravdepodobne to najlepšie, čo Tioman ponúka. Aspoň dovtedy, kým nehľadáte pokoj, nedotknutý podmorský život a možnosť stráviť aktívnu dovolenku kedykoľvek, od prechádzky po móle sledujúc húfy rýb cez šnorchlovanie na najfarebnejších koraloch Tiomanu až po jazdu na kajaku alebo po chodníkoch cez džungľu na okolité pláže.

Paya má vlastné veľké mólo, na ktorom sa nachádza Paya Beach Jetty. Z prístavov Mersing a Tanjung Gemok sem smerujú aj lode z pevniny. Lodné taxíky vás odvezú do okolitých dedín, ako sú Genting, Tekek a ABC. 40 MYR.

Namiesto cesty vedie cez dedinu asfaltový chodník.

Vyhľadávanie lacných hotelov v Tioman

Potápačské centrá, malajské a čínske reštaurácie s čerstvými morskými plodmi a menšie obchody ponúkajúce najzákladnejšie potraviny a nápoje.

Pláž v meste Paya

Miestna pláž sa tiahne v dĺžke necelého 1 km od južného po severný cíp dediny a je prakticky neprerušená okrem móla. Zlatý jemný piesok, palmy a stromy a aj počas prebiehajúcej hlavnej sezóny úplný pokoj.

More je absolútne pokojné a vlny sa objavujú len z prechádzajúcich lodí. Hĺbka je maximálne 2 metre pri prílive, čo bohužiaľ znamená, že pri odlive more ustupuje 5 metrov od brehu a hĺbka je vtedy menšia ako 30 centimetrov.

Nezabudnite si nasadiť šnorchel a pozrieť sa, čo pláva okolo vás pod hladinou.

Na miestnej pláži je abnormálne živo. Približne 2 - 3 metre od brehu už môžete pozorovať najrôznejšie farebné ryby , vrátane metrových žralokov. Nebojte sa, oveľa viac sa boja vás.

Ak vám podmorský život na pláži nestačí, prejdite sa na severný koniec pláže, kde sa nachádza ostrovček Pulau Tumuk. Na severnej časti ostrovčeka sa nachádza obrovský koralový útes plný života.

Požičať si vybavenie na šnorchlovanie, ako sú okuliare, šnorchel a plutvy, nie je problém. Na 10 MYR, ponúka ich napríklad centrum aktivít v kúpeľnom a potápačskom rezorte Paya Beach Spa and Dive Resort.

Čo robiť v meste Paya

Okrem spomínanej pláže a šnorchlovania vám môžeme odporučiť nasledujúce aktivity.

Trek do Gentingu

Trek smerom k dedine Genting. Najprv musíte prejsť po chodníku vedúcom džungľou. Je však dobre značená, resp. celú cestu pôjdete po asfaltovej ceste. Niekedy musíte zdolať väčší schod v podobe balvanu na ceste, inokedy musíte vyliezť na spadnutý strom a raz sa musíte pretlačiť cez malú dieru v skale. Odmenou vám budú opustené zátoky na pobreží Gentingu. Tento úsek trvá približne 30 minút.

Ak budete pokračovať ďalej na juh, po prejdení okolo luxusného butikového hotela Melina Beach Resort narazíte na skalnaté pobrežie. Asi dva kilometre dlhá pláž mieša jemný zlatý piesok s veľkými žulovými balvanmi. Pobrežie tu vyzerá presne ako na Seychelách. Obrovské balvany rozdeľujú pobrežie a vytvárajú desiatky menších pláží. Nachádza sa tu aj prírodná otvorená jaskyňa Gua Gelamin.

Odporúčame vziať si so sebou dostatok vody. Občerstvenie je k dispozícii v spomínanom stredisku Melina, ale miestne ceny sú dvojnásobné oproti cenám v Paya.

Trek na pláž Bunot

Opačným smerom na sever od Paya sa dostanete na ďalšiu pláž, a to na pláž Bunot. Výlet je oveľa kratší, ale rovnako zaujímavý.

Nie taká zaujímavá je samostatná pláž, ktorá je síce dostatočne široká, ale okrem piesku tu nič moc nie je, a tak stráca na malebnosti.

Výlet sem absolvujte ráno počas prílivu alebo si naplánujte návrat po 17. hodine počas odlivu. Vtedy sa nemusíte vracať cestou cez džungľu, ale môžete ísť po vode.

Popoludní nenechávajte na pláži veci bez dozoru. Z džungle sem chodí húf opíc makakov a tie radi kradnú všetko, čo sa dá.

Kajak pozdĺž pobrežia

Môžete si prenajať dvojmiestny kajak za 40 MYR hodinu v hoteli Paya Beach Hotel and Spa. Odporúčam pádlovať na sever smerom k pláži Bunot, ktorá je od pláže Paya oddelená skalnatým pobrežím. Okrem toho sa môžete na chvíľu zastaviť na ostrovčeku Pulau Tumuk a aj z kajaku pozorovať množstvo farebných rýb pod sebou.

Hotely v Paya

Paya nemá veľa možností na ubytovanie. Aj vďaka tomu je tu relatívne ticho a pokiaľ nie je vypredané, zažijete tu najlepšiu časť svojho pobytu na Tiomane.

Paya je domovom veľmi obľúbeného a odporúčaného strediska Paya Beach Spa and Dive. Ponúka ako chatky na pláži s neuveriteľným výhľadom najmä pri západe slnka, tak aj chatky na móle s malým jazierkom obývaným dvojmetrovými varanmi a klasické izby ležiace pri bazéne. V cene sú zahrnuté raňajky formou bufetu a každý deň si môžete dokúpiť obed a večeru formou bufetu. Ubytovacie zariadenie akceptuje platobné karty Visa a Master Card.

Druhé ubytovanie sa nachádza južnejšie, priamo pri móle. Ide o rezort Aman Tioman Beach. Ide o veľkú budovu a nie o rozľahlý komplex. Využívajú ho najmä potápači.

Zvyšné ponuky smerujú do penziónov Udive Paya a Paya Debloc Village, ktoré ponúkajú len izbu so sociálnym zariadením.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.