Tioman
Tioman

Tioman - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Tioman - počasie a najlepší čas na cestu

Krystof Hajek aktualizované 12. 3. 2024

Tioman sa nachádza v tropickom pásme a miestne počasie má preto tropický charakter. Teploty sú stabilné a pohybujú sa okolo 30 °C počas celého roka, ale aj napriek tomu sa počasie delí na dve ročné obdobia. Obdobie sucha a monzúnové obdobie.

Obdobie sucha v Tiomane

Obdobie sucha na ostrove Tioman trvá od mája do septembra. Toto obdobie je hlavnou turistickou sezónou, pretože počasie je optimálne a poveternostné podmienky umožňujú, aby bolo miestne more pokojné. Je čisté a pokojné, teda ideálne na šnorchlovanie a potápanie.

Nájsť lacné hotely v Tioman

Suché obdobie neznamená, že nebude pršať. Prší často, ale prakticky len cez noc a s dažďom sa nestretnete. Cez deň môže byť zamračené, ale skôr či neskôr sa mraky v priebehu niekoľkých hodín rozostúpia a po zvyšok dňa bude krásne slnečno.

Monzúnové obdobie v Tiomane

Monzúny prichádzajú do východnej časti Malajzie v mesiacoch október až apríl. V tomto období, hoci sa teplota na Tiomane stále pohybuje okolo 30 °C a neprší veľa, je more rozbúrené a vlny bežne dosahujú výšku 2 až 4 metre.

To často znemožňuje lodnú dopravu a často sa rušia služby, pretože lode by nemohli zakotviť v prístavoch. Podobne je more nevhodné a nebezpečné na šnorchlovanie alebo potápanie.

Okrem toho je väčšina hotelov počas monzúnov úplne zatvorená.

Na druhej strane, stále existuje dôvod, prečo cestovať do Tiomanu počas monzúnov. Je ním surfovanie.

Tabuľka teplôt počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
dážď
28 °C
február
daždivé
29 °C
marec
daždivé
30 °C
apríl
slnečné
31 °C
máj
slnko
32 °C
jún
slnko
32 °C
júl
slnko
32 °C
august
slnko
32 °C
september
slnečné
32 °C
október
daždivé
31 °C
november
dážď
30 °C
december
dážď
29 °C

Kedy prejsť na Tioman

Najlepší čas na návštevu Tiomanu sú mesiace jún, júl a august. Vtedy je more zaručene krištáľovo čisté a bezpečné, bez silných prúdov a vĺn.

Najmä v júli a auguste počítajte s vyššími cenami a vyšším dopytom po ubytovaní, ktoré je často vypredané na poslednú chvíľu. Rezervujte si hotel alebo rezort včas.

Ideálne sú aj mesiace máj a september. Jediné, s čím musíte počítať, je možná vyššia oblačnosť, ktorá má tendenciu počas dňa miznúť alebo sa stiahnuť do vnútrozemia do hôr.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.