Kodaň
Kodaň

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Kodaň

Nyhavn

Krystof Hajek aktualizované 22. 3. 2024
Nyhavn

Starý prístav Nyhavn je najdôležitejším centrom Kodane pre miestnych obyvateľov aj turistov. Nájdete tu malebné, farebné domy, ktoré sú replikami historických budov podľa zachovaných plánov, s desiatkami reštaurácií, barov a kaviarní.

Určite si toto miesto prezrite, ale na kávu sa vyberte do ulíc mimo Nyhavnu alebo ideálne na koniec pri mori za Kráľovským divadlom.

Zobraziť ceny hotelov v centre Kodane

Prístav je očarujúci cez deň aj v noci.

Hans C. Andersen

V Nyhavne narazíte na dve adresy spojené s jednou z najvýznamnejších postáv Dánska, spisovateľom Hansom Christianom Andersenom. V rokoch 1848 až 1865 žil na adrese Nyhavn 67, kde ho pripomína malá pamätná tabuľa.

V rokoch 1871 až 1875 žil na adrese Nyhavn 18, kde sa v súčasnosti nachádza malý obchod so suvenírmi venovaný Andersenovi.

Múzeum lodí

Južnú časť kanála Nyhavn medzi mostom a námestím Kongens Torv obklopuje 5 historických lodí, väčšinou z 19. a 20. storočia, o ktoré sa stará Dánske národné múzeum. Prejdite sa po promenáde a pozrite si tieto lode a ich náučné popisy zblízka. Vstupné sa neplatí a promenáda je otvorená 24 hodín denne.

Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke múzea.

Ubytovanie v Nyhavne

Ak patríte k turistom, ktorí sa radi ubytujú priamo v centre diania na najznámejších miestach, potom sa vyberte do Nyhavnu v Kodani. Za túto lokalitu však zaplatíte vyššiu cenu, takže počítajte s vyššími cenami ako inde v meste. Odporúčame nasledujúce hotely priamo v Nyhavne:

  • Hotel Bethel - klasický 3* hotel so slušnými cenami od 128 eur za noc pre 2 osoby a dobrým hodnotením
  • 71 Nyhavn Hotel - doprajte si luxus a ubytujte sa v štýlovom 5* hoteli priamo pri ústí mora v Nyhavne

História prístavu

Prístav Nyhavn bol vybudovaný v 17. storočí na podnet kráľa Kristiána V. Mal slúžiť ako spojnica medzi hlavným prístavom a centrálnym námestím Kongens Nytorv a uľahčiť tok drobného tovaru priamo do centra.

S narastajúcou veľkosťou lodí Nyhavn postupne strácal na význame a definitívne zničenie a opustenie tohto miesta zavŕšila druhá svetová vojna. V 70. rokoch 20. storočia však boli všetky domy pozdĺž promenády kompletne zrekonštruované a obnovené do podoby z 18. a 19. storočia.

Plavby loďou

Z Nyhavnu sa môžete vydať na hodinové organizované plavby loďou za 90 dkk až 100 dkk, plavby zvyčajne trvajú 60 minút a preplávajú celým kodanským prístavom v rámci historického centra.

Plavby tu organizuje mnoho spoločností, stačí prísť na nábrežie a vybrať si jednu z nich.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.