Bulharsko - požičanie auta

Bulharsko

V Bulharsku sa oplatí cestovať autom, ak chcete spoznávať krajinu alebo ísť do horských oblastí, kde je verejná doprava veľmi málo frekventovaná.

Tento článok však opisuje aj dopravné predpisy, fungovanie čerpacích staníc alebo platenie mýta na diaľniciach, takže je určený aj pre cestovateľov, ktorí prichádzajú do Bulharska vlastným autom.

Ako a kedy si rezervovať auto v Bulharsku

Pokiaľ ide o rezerváciu auta v autopožičovniach, vo všeobecnosti platí, že čím skôr si ho rezervujete, tým lacnejšie bude. Platí to aj v Bulharsku, hoci rozdiely nie sú také výrazné ako v iných európskych destináciách.

Odporúčame vám napríklad použiť porovnávač všetkých autopožičovní na Booking.com, ktorý zoradí výsledky podľa vami zvolených kritérií.

Porovnanie cien prenájmu áut - Booking.com

Najlepšou možnosťou je prenajať si auto priamo na jednom z medzinárodných letísk. Skontrolujte aktuálnu dostupnosť a ceny áut.

Ceny prenájmu áut v Bulharsku

Požičovňa áut v Bulharsku je jednou z najlacnejších medzi európskymi letoviskami. Cena závisí od dĺžky prenájmu, čím dlhšie, tým lacnejšia bude cena denného prenájmu.

Výrazne vyššie ceny sú v lete, zatiaľ čo v zime je prenájom auta v Bulharsku naozaj veľmi lacnou záležitosťou.

Príklady cien:

 • 7-dňový prenájom v lete (Burgas alebo Varna) - od 250 eur
 • 7-dňový prenájom v lete (Sofia alebo Plovdiv) - od 180 eur
 • 7-dňový prenájom v zime (Burgas alebo Varna) - od 80 eur
 • 7-dňový prenájom v zime (Sofia alebo Plovdiv) - od 80 eur
 • Rezervujte si auto v Bulharsku

Vždy si prečítajte podrobné podmienky prenájmu a najmä poistnú zmluvu, ktorú nájdete aj na Booking.com. Niektoré požičovne zahŕňajú poistenie v konečnej cene, inde si budete musieť priplatiť, od 5 eur do 10 eur na deň v závislosti od typu vozidla a dĺžky prenájmu.

Vrátenie vozidla na inom mieste

Keďže v Bulharsku je viacero letísk, mnohí cestujúci uprednostňujú požičanie auta na jednom z nich a jeho vrátenie na druhom konci krajiny.

Väčšina požičovní si účtuje vysoké poplatky za vrátenie vozidla na inom mieste, približne 100 eur.

Medzinárodný vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Bulharsko je súčasťou Európskej únie, a preto si pred cestou nemusíte vybavovať medzinárodný vodičský preukaz. Požičovňa áut musí akceptovať aj váš klasický európsky vodičský preukaz.

Autopožičovne zvyčajne vyžadujú na prenájom auta kreditnú kartu, ale často vám požičajú aj debetnú kartu, ale buď za menej výhodných podmienok, alebo s veľmi vysokou zálohou, ktorá často presahuje aj 1 000 eur.

Diaľničné poplatky

V Bulharsku potrebujete diaľničnú známku aj na jazdu po väčšine ciest I. a II. triedy. V súčasnosti existuje len v elektronickej verzii E-vinetky. Nálepkové diaľničné známky boli zrušené.

Najjednoduchšie si ich môžete kúpiť online na oficiálnej webovej stránke bgtoll.bg alebo v automate, do ktorého zadáte evidenčné číslo a on automaticky zaregistruje platbu. Automaty nájdete na všetkých väčších čerpacích staniciach.

Aké sú ceny diaľničných známok v Bulharsku a kde sa platí? Zistite to v podrobnej kapitole - Diaľničné známky Bulharsko.

Ceny benzínu

Benzín v Bulharsku je vo všeobecnosti lacnejší ako v západnej alebo južnej Európe a lacnejší ako v Grécku, Srbsku alebo Rumunsku.

Cena sa pohybuje od 1,20 eur do 1,45 eur. Graf vývoja cien si môžete pozrieť napríklad na internete: fuel-prices.eu/Bulgaria.

Hustota čerpacích staníc je veľmi vysoká a čerpacie stanice sa často nachádzajú na veľmi odľahlých miestach a na vedľajších cestách.

Ako fungujú čerpacie stanice v Bulharsku?

Bežný benzín sa označuje ako "95", zatiaľ čo nafta je na pumpách známa ako "Diesel".

Takmer všetky čerpacie stanice v Bulharsku sú samoobslužné.

Najprv sa zastavíte pri stojane, načerpáte si, koľko benzínu potrebujete, a potom idete do obchodu zaplatiť. Na všetkých čerpacích staniciach môžete platiť kartou aj v hotovosti.

Prevádzka a dopravné predpisy

V Bulharsku sa jazdí vpravo.

Pravidlá sú tu veľmi podobné ako v iných európskych krajinách a nie je potrebné sa pripravovať na žiadne zložité situácie.

Maximálne rýchlosti

Rýchlosť v Bulharsku sa vždy uvádza v kilometroch za hodinu. Veľmi často sú rýchlosti znížené dodatkovými dopravnými značkami.

 • Mestá a obce - 50 km/h
 • Mimo obce na bežných cestách - 90 km/h
 • Rýchlostné cesty - 120 km/h
 • Diaľnice - 140 km/h

Kruhové objazdy

V bulharských mestách nie je veľa kruhových objazdov a oveľa častejšie sú bežné križovatky so semaformi.

Právo prednosti v jazde má vždy vozidlo, ktoré už jazdí na kruhovom objazde.

Na kruhovom objazde ste povinní signalizovať len pri výjazde z kruhového objazdu.

Výhody

V Bulharsku platí právo prednostnej jazdy na neoznačených križovatkách. Takéto križovatky nájdete najmä v mestách.

Chodci majú na križovatkách vždy prednosť pred motorovými vozidlami. Naopak, chodec musí dať na priechode prednosť električke.

Ďalšie pravidlá

Aké sú ďalšie užitočné pravidlá cestnej premávky?

 • Alkohol v krvi je tolerovaný do 0,05 %.
 • Telefonovanie počas jazdy je prísne zakázané a často je predmetom policajných kontrol
 • Svetlá musia byť zapnuté počas celého dňa a počas celého roka
Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.