Maldivy
Letisko Malé Velana

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Muži

Prestup na letisku Muži

Krystof Hajek aktualizované 31. 12. 2023

Letisko Velana patrí medzi stredne veľké a pomerne dobre organizované letiská. Terminály sú malé a celú budovu vrátane bezpečnostnej a pasovej kontroly prejdete za 15 minút.

Porovnanie cien letovísk na Maldivách

Letisko Malé Velana využíva v skutočnosti 3 terminály.

  • Medzinárodný - vybavuje všetky lety mimo Maldivy
  • Vnútroštátne - vybavuje lety na ostatné maldivské ostrovy, ktoré lietajú pravidelnými lietadlami
  • Noovilu Seaplane Terminal - vybavuje lety na ostatné maldivské ostrovy, ktoré sa uskutočňujú hydroplánmi

Medzinárodný a domáci terminál sú spojené v jednej budove. Prechádzka medzi terminálmi vo vnútri budovy trvá 3 minúty.

Noovilu Seaplane Terminal Bol postavený v roku 2022 a nachádza sa vo veľmi modernej a priestrannej budove. Terminál sa nachádza na druhej strane letiskového komplexu a nie je spojený s medzinárodným ani vnútroštátnym terminálom žiadnym koridorom pre peších.

Prestup medzi letmi

Prestupy medzi vnútroštátnymi a medzinárodnými letmi sú na letisku Velana veľmi časté. Je to hlavný dopravný uzol pre celé Maldivy.

Medzinárodný let <-> Vnútroštátny let

Po prílete musíte prejsť imigračnou kontrolou a vždy si vyzdvihnúť batožinu.

Ak pokračujete ďalej po Maldivách pravidelnou linkou spoločnosti Maldivian, Flyme alebo Manta Air, prejdete do 3 minút k priľahlému vnútroštátnemu terminálu, kde sa opäť odbavíte.

Celkovo táto procedúra trvá približne 40-70 minút v závislosti od frontu na imigračnej kontrole.

Podobný postup je aj v opačnom prípade pri prestupe z vnútroštátneho na medzinárodný let, kedy si opäť musíte vyzdvihnúť batožinu a znovu ju odbaviť na medzinárodnom termináli.

Medzinárodné <-> Medzinárodné

Ak máte transfer na Maldivách zakúpený v rámci jednej rezervácie, zvyčajne sa nemusíte starať o svoju batožinu a nemusíte opustiť tranzitný priestor.

Neprechádzate cez pasovú kontrolu, ale len cez bezpečnostné stanovište špeciálne vyčlenené pre transferových cestujúcich.

Medzinárodný transfer trvá zvyčajne 15 - 20 minút.

Hlavné terminály <-> Noovilu Seaplane Terminal

Presun medzi hlavnou časťou letiska (medzinárodný + vnútroštátny terminál) a budovou na odbavenie hydroplánov je možný len mikrobusom alebo taxíkom.

Jazda trvá 5 až 10 minút.

Ak je váš transfer hydroplánom zabezpečený prostredníctvom vášho hotela, informujte sa na recepcii hotela v hlavnom termináli o bezplatnom transfere medzi terminálmi.

Ak nemáte let hydroplánom dohodnutý prostredníctvom hotela, ale ste si ho zakúpili na vlastnú päsť, spoločnosť TransMaldivian Airlines má tiež odbavovacie pulty v hlavnom termináli. Odhláste sa tu na svoj let a bezplatným autobusom spoločnosti TransMaldivian sa presuniete na stránku Noovilu Seaplane Terminal.

Letecká spoločnosť zabezpečuje transfer aj v opačnom smere. Stačí, ak po prílete hydroplánu kontaktujete informačnú kanceláriu, ktorá vás nasmeruje na autobus s najbližším odchodom.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.