Kuvajt
Letisko Kuvajt

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Kuvajt

Prestup na letisku Kuvajt

Krystof Hajek aktualizované 20. 2. 2024

Letisko Kuvajt má tri terminály v aktívnej prevádzke a štvrtý terminál je vo výstavbe. Terminály sú rozdelené podľa leteckých spoločností, ktoré ich obsluhujú.

Potrebujete pri prestupe hotel? Vyberte si na stránke booking.com

Terminál 1

Podľa niektorých starých informácií označovaný aj ako "terminál M" je to pôvodná budova letiska, ktorá v súčasnosti odbavuje väčšinu zahraničných leteckých spoločností.

Terminál 1 je priamo spojený s veľkým nákupným centrom.

  • Aegean Airlines, Air Arabia, Air Cairo, Air India, AnadoluJet, Azerbaijan Airlines, Biman Bangladesh, British Airways, Cham Wings Airlines, Egyptair, Emirates, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, flyadeal, Flydubai, Fly Egypt, Fly Nas, Gulf Air, IndiGo, ITA Airways, Lufthansa, Middle East Airlines (MEA), Nile Air, Oman Air, Pakistan International, Pegasus Airlines, Qatar Airways, Royal Jordanian, Salam Air, Saudia, SriLankan, Turkish Airlines, Wizz Air

Hoci ide o starší terminál, bol kompletne zrekonštruovaný a je veľmi dobre usporiadaný. Vzdialenosť k najvzdialenejším odletovým bránam je približne 8 minút pešo.

Terminál 2

Najnovší terminál 2 bude otvorený koncom roka 2025 a zdvojnásobí celkovú kapacitu letiska.

Plánuje sa, že terminál 2 bude vybavovať všetky lety spoločnosti Kuwait Airways a jej partnerských leteckých spoločností.

Terminál 3

Najmenší terminál, terminál 3, vybavuje len vládne a súkromné lety. Terminál 3 nie je prístupný pre bežných cestujúcich.

Terminál 4

Tento moderný terminál otvorený v roku 2018 je veľmi priestranný a predovšetkým dobre organizovaný.

Budova má čistý obdĺžnikový tvar, a preto sa v nej dá veľmi ľahko orientovať tak vo verejnej časti, ako aj po prechode bezpečnostnou kontrolou.

Terminál 4 vybavuje výlučne lety spoločnosti Kuwait National Airlines:

  • Kuwait Airways

Terminál 5

Malý terminál 5 susedí s terminálom 1 a slúži len na odbavenie vo verejnej časti.

Po prejdení bezpečnostnou kontrolou sa ocitnete v odletovej zóne terminálu 1, s ktorou je spojený krytou chodbou, a teda tranzitnou aj verejnou zónou.

Terminál 5 vybavuje lety kuvajtských nízkonákladových leteckých spoločností.

  • Jazeera Airways

Mapa letiska

Oficiálne mapy letiska nájdete na adrese kuwaitairport.gov.kw/terminal-maps, ale nie sú príliš často aktualizované.

Presun medzi terminálmi

Medzi terminálmi nie je k dispozícii bezplatná kyvadlová autobusová doprava.

Môžete však využiť bezplatnú kyvadlovú dopravu, ktorá premáva na ploche medzi terminálmi 1 a 4 s frekvenciou približne 20 minút, podrobnosti nájdete nižšie.

Prestup medzi letmi

Postupy pri prestupe sa líšia v závislosti od toho, či ste si oba nadväzujúce lety zakúpili v rámci jednej rezervácie, alebo ste si prestup naplánovali sami zakúpením dvoch samostatných leteniek.

Zaručený prestup

V 99 % prípadov budete prestupovať v rámci letov spoločnosti Kuwait Airways alebo Jazeera Airways, takže zostanete v jednom termináli bez toho, aby ste museli prestúpiť na iný.

Prestup je veľmi jednoduchý, pretože terminály 4 (Kuwait Airways) aj 5 (Jazeera Airways) sú malé, moderné a nepreplnené.

Neexistuje tu žiadna pasová kontrola, a preto sa pri prestupe nevyžadujú žiadne víza.

Musíte prejsť cez tranzitnú bezpečnostnú kontrolu a skutočný čas prestupu je 45 až 65 minút.

Potrebujete pri prestupe hotel? Vyberte si ho na stránke booking.com

Medzi terminálmi je možný aj priamy prestup cez tranzitnú zónu.

Medzi terminálmi 1 a 4 premáva bezplatný tranzitný autobus. Akákoľvek preprava medzi ostatnými terminálmi je riešená len taxíkmi.

Samotný transfer

S nárastom počtu nízkonákladových leteckých spoločností (Wizz Air, Flydubai, Flyadeal alebo Jazeera Airways) sa na porovnávacích stránkach, ako je Skyscanner, často objavujú lety s vlastným prestupom.

Tento prestup nie je zaručený a ak zmeškáte prestupný let, musíte si kúpiť novú letenku.

V týchto prípadoch musíte tiež vždy prejsť imigračnou kontrolou, a teda zaplatiť za víza.

Zvýhodnené tranzitné víza sa nevydávajú po prílete.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.