Funchal
Letisko Funchal Madeira

Všetko, čo potrebujete vedieť pred odletom alebo príletom na letisko Funchal

Doprava z letiska Funchal

Krystof Hajek aktualizované 18. 2. 2024

Letisko je napojené na množstvo autobusových liniek a cestujúci vo veľkej miere využívajú aj služby mnohých požičovní áut.

Požičovňa áut

Madeira je ostrov ideálny na objavovanie autom, ktoré je jediným spôsobom, ako sa dostať na všetky zaujímavé miesta. Najjednoduchšou možnosťou je prenajať si auto priamo na letisku, kde sídlia všetky požičovne áut vrátane takmer všetkých nadnárodných spoločností.

Ceny prenájmu áut sa počas roka veľmi nemenia a pohybujú sa od približne 200 eur za týždeň. Podrobnejšie informácie o autopožičovniach, doprave alebo cenách benzínu nájdete v našom sprievodcovi po Madeire.

Autobusy

Dopravu na letisko zabezpečuje autobusová spoločnosť SAM (webová stránka: sam.pt/en), ktorá premáva z Funchalu po celej východnej Madeire. Autobusová zastávka sa nachádza priamo pri východe z príletovej haly. Lístky na všetky spoje sú k dispozícii u vodiča, v centre mesta a v pokladni SAM na autobusovej stanici. Platba u vodiča je v súčasnosti možná len v hotovosti.

Všetky linky vo Funchale odchádzajú z autobusovej stanice SAM alebo na nej zastavujú (pozri: umiestnenie na mape).

Podrobné informácie o autobusovej doprave na ostrove nájdete v sprievodcovi autobusovou dopravou na Madeire.

Aerobus

Špeciálna autobusová linka Aerobus je najrýchlejšou dopravou do Funchalu. Zastavuje v centre mesta aj na známej pláži Formosa. Autobusy každý deň nadväzujú na letecké spojenie, ale prvý a posledný spoj zostávajú rovnaké počas celého týždňa.

Spiatočný lístok môžete použiť na akýkoľvek spoj (platí 1 rok od zakúpenia).

 • Cestovné - 6 eur / 10 eur spiatočne
 • Frekvencia - 30-60 minút
 • Čas jazdy - 30 minút do centra (na autobusovú stanicu), 50 minút do Praia Formosa
 • Prvý autobus z terminálu SAM - 2:50, 4:20
 • Prvý autobus z Praia Formosa - 2:30, 4:00
 • Posledné autobusy z letiska - 0:30, 1:45
 • Cestovný poriadok a zastávky: sam.pt/en/aerobus-information

Lacné hotely v centre Funchalu

Pravidelné linky verejnej dopravy

Spojenia pravidelnými autobusovými linkami sú lacnejšie, ale menej časté. Výhodou je však pestrejšia sieť destinácií z letiska.

Keďže zastavujú na viacerých zastávkach ako Aerobus, čas cesty do Funchalu je dlhší - 45 a 50 minút.

Ceny lístkov sa určujú podľa zón (letisko patrí do zóny Machico):

 • Funchal: 3,35 eur
 • Machico: 1,30 eur
 • Santa Cruz: 1,95 eur

Linky 20, 23, 53, 113 a 208 zastavujú na letisku a všetky sa dajú použiť na cestovanie do Funchalu.

Pri cestovaní z centra mesta je možné použiť rovnaké číslo linky pre mestské autobusy smerujúce len do Funchalu, ale ide o rôzne trasy! Na letisko jazdia len zeleno-žlto-biele (niekedy celé biele) autobusy SAM a žiadne iné. Pred nástupom sa vždy informujte u vodiča, či ide na letisko.

 • Linka 20 - jazdí na letisko približne 4-krát denne z nasledujúcich miest: sam.pt/en/20)
 • Linka 23 - jazdí na letisko približne 3-krát denne z miest Funchal, Machico, Santa Cruz (cestovný poriadok a mapa: sam.pt/en/23)
 • Linka 53 - odchádza na letisko približne 1-2 krát denne z týchto miest: (cestovný poriadok) Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Porto da Cruz a Faial (cestovný poriadok a mapa: sam.pt/en/53)
 • Linka 113 - na letisko odchádza približne 7-8-krát denne z miest: Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Caniçal a Ponta de São Lourenço (cestovný poriadok a mapa: sam.pt/en/113)
 • Linka 208 - premáva na letisko približne raz denne z miest Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Porto da Cruz a Faial (cestovný poriadok a mapa: sam.pt/en/208)

Taxi

Oficiálne žlté taxíky s modrým pruhom musia mať vždy zapnutý taxameter a na Madeire prakticky neexistujú problémy s nepoctivými taxikármi. Cena z letiska do centra Funchalu sa pohybuje od 18 eur do 22 eur v závislosti od dĺžky trasy.

Lacnejšiu možnosť (približne 14 až 16 eur) ponúka spoločnosť Uber.

Krystof Hajek

Krystof je šéfredaktorom na Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 574 letov a 73 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.